Boris Šťastný

Boris Šťastný | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Kandidát na ministra zdravotnictví: Stát má právo regulovat, kde se kouří

  • 45
Boris Šťastný nahradil minulý týden ve funkci šéfa pražské ODS Pavla Béma. Zároveň je žhavým kandidátem na post ministra zdravotnictví. Známý bojovník za práva nekuřáků čelil v on-line rozhovoru řadě dotazů ohledně zákazu kouření v restauracích a práv jejich vlastníků.

"Stát legalizoval masivní výrobu a prodej jediného výrobku na trhu, jehož užívání způsobuje nejen dlouhodobou silnou závislost, ale i vážná onemocnění a smrt. Stát proto má nejen právo, ale i povinnost regulovat způsob prodeje, značení a propagaci takových výrobků, ale i místa jejich užívání s ohledem na své občany," tvrdí Šťastný.

Čtenáři se ale snažili Šťastného přesvědčit, že stát nemá právo zakazovat kouření v restauraci, která je soukromá.

oDPOVĚDI BOrisE ŠŤastnÉHO NAJDETE ZDE

"Jaký je rozdíl mezi hospodou, autobusem, divadlem nebo zdravotním střediskem z hlediska ochrany nekuřáků? Žádný. Cožpak nejsou zdravotní střediska soukromá?" reagoval Šťastný.

Poslanec blízký Václavu Klausovi nahradil minulý týden v čele pražských občanských demokratů Pavla Béma. Ten po prohraných volbách rezignoval. Odejít z pozice primátora ale odmítl. (více o regionálním sněmu čtěte zde)

Šťastný ve volbě předsedy pražské ODS porazil Aleksandru Udženiju. Starostka Prahy 2 Jana Černochová řekla, že by do volby šla také, ale jen kdyby padlo celé vedení pražské ODS.

V on-line rozhovoru padla otázka, jaký má Šťastný vztah k primátorovi Prahy Pavlu Bémovi a jeho náměstkovi Rudolfu Blažkovi. "Můj vztah k oběma je kolegiální a profesionální. Přiznám se však, že než na otázky typu jaký je můj vztah k jednotlivým členům pražské ODS, bych raději odpovídal třeba na to, na jakém ideovém fundamentu má ODS stavět, kam má směřovat a jaké hodnoty uznávám," uvedl šéf pražské ODS.

Boris Šťastný ministrem zdravotnictví?

Nový regionální předseda má ambici být ministrem zdravotnictví, i když uznává, že to je v kompetenci pravděpodobného premiéra Petra Nečase.

Navíc není jediný zájemce, do křesla by chtěl zpátky třeba Tomáš Julínek, který zaváděl zdravotnické poplatky a Šťastný ho výrazně kritizoval. Další uchazečkou je současná ministryně Dana Jurásková, členka končící úřednické vlády Jana Fischera. S Julínkovou podporou nedávno vstoupila do ODS.

Jednoho ze čtenářů v on-line rozhovoru zajímalo, jaké má Boris Šťastný zkušenosti se zdravotnickou tematikou.

"Zdravotní politice se věnuji dlouhodobě, a to jak na komunální, tak i celostátní úrovni. Působil jsem například v pozicích poradce prezidenta republiky pro oblast zdravotnictví, předsedy Zdravotní komise MČ Praha 10 či místopředsedy Výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny," odpověděl Šťastný.

Letos čtyřicetiletý absolvent lékařské fakulty je poslancem od roku 2006 a zasedá také v zastupitelstvu Prahy 10. Do ODS vstoupil v roce 1998. Je ženatý a má dvě děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video