Třicetiletý Ondřej Liška má velkou šanci stát se ministrem. Přijatelný je pro premiéra a s výhradami k věku i pro prezidenta.

Třicetiletý Ondřej Liška má velkou šanci stát se ministrem. Přijatelný je pro premiéra a s výhradami k věku i pro prezidenta. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kandidát na ministra Liška: Zkusím sjednotit zelené

  • 24
Po bouřlivých sporech ve Straně zelených je nyní kandidátem na ministra školství místopředseda strany Ondřej Liška. "Jsem připraven spolupracovat se všemi proudy ve straně," tvrdí. A jako prioritu vidí, aby školství dostalo víc peněz.

Prezident Klaus řekl, že vás jmenuje ministrem, ale zároveň dal najevo, že je trochu v rozpacích kvůli vašemu nízkému věku.
Pana prezidenta chápu, má dlouhodobě nedůvěru k mladším lidem. Kauza soudců, které v jejich třiceti letech také nepovažoval za dostatečně vybavené pro funkci, je známá. Použiji bonmot – věk je jediná funkce, která se s postupem času v politice stává výhodou. Ale na prvním místě přece musí být otázka připravenosti a manažerských schopností.

Jak se ze stranického experta na zahraniční politiku stane odborník na školství?
Nejsem člověk jednoho tématu. Mojí hlavní kvalifikací jsou evropské fondy a evropská politika. A jedním z jejích pilířů je vzdělanost a konkurenceschopnost. Určitý vhled do problematiky mám. Teď bude třeba vyřešit nejen hlavní úkol, který se v příštích třech čtyřech měsících nabízí, což je schválení operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace s Evropskou komisí, ale i řešit ty běžné, rutinní problémy. A na to jsem připraven. Jde i o to, umět vést dialog s partnery a obklopit se odborníky. To myslím, že dokážu.

Jaké jsou podle vás dva tři základní problémy českého školství a jak byste je chtěl řešit?
Určitě úkol, který se nabízí v řádu dnů, je financování školství a požadavky školských odborů. To je třeba řešit a k těm jednáním jsem připraven. Vedle toho je to otázka, jak zkvalitnit a zefektivnit vysoké školství. O tom bych ale rád mluvil, až pokud se stanu ministrem a dostanu mandát od naší republikové rady.

Takže budete chtít víc peněz na platy učitelů?
Rozhodně o tom budu jednat.

Návrh na vaše jmenování vzešel z poměrně tvrdé války uvnitř Strany zelených. Proč se ten spor tak vyhrotil a jak se to dá zvrátit?
Zkušenost, kterou Strana zelených udělala v průběhu posledních dvou let, kdy se z mimoparlamentní strany dostala až do vlády, a vše, co z toho vyplynulo, způsobilo určité pnutí, ale věřím, že má nominace by mohla přispět ke změně situace uvnitř strany.

Neobáváte se trochu, že vaše vládní angažmá nemusí být nijak tak dlouhé, když dvě vaše kolegyně, Zubová a Jakubková, zatím váhají, zda podpoří vládě rozpočet?
Neočekávám, že by kdokoli z klubu zelených hlasoval odlišně. Jestli tahle vláda bude trvat týden, nebo další dva roky, by vůbec nemělo hrát roli v tom, zda zelení jsou ochotni a schopni vést školství.

Zkusíte spor u zelených urovnat i tím, že vrátíte na ministerstvo některé lidi, kteří z něj museli odejít?
O funkcích se odmítám vyjadřovat. Jsem ale připraven spolupracovat se všemi proudy ve straně.

Vy jste byl zatím znám jako kritik plánu na vybudování amerického radaru v Česku. Tím, že se stanete ministrem, budete vládě zavázán a těžko se vám bude hlasovat proti. Přemýšlel jste i o tom?
Ta úvaha není správná. Zastávám stanovisko, které je v naší straně většinové. Rozhodoval bych se stejně jako poslanec i jako ministr. V této otázce nejsme koaliční smlouvou vázáni.

Úkoly pro ministra

1. Stávka učitelů
Pokud od poslanců nedostanou školští odboráři příslib, že bude na příští rok navýšen rozpočet školství o tři miliardy korun, budou v úterý 4. prosince stávkovat. V návrhu rozpočtu na příští rok podle nich totiž chybějí peníze na platy zaměstnanců škol, pomůcky a další vzdělávání pedagogů. Podle odhadů odborářů by se do stávky mohla zapojit většina škol.

2. Evropské operační programy
Ministryně Dana Kuchtová odstoupila právě kvůli nim. Programy by měly do Česka v příštích sedmi letech přivést až 130 miliard korun. Brusel už schválil první ze školských programů. Na jaře bude Evropská komise posuzovat sporný program Výzkum a vývoj pro inovace. V tom jde o investice do vědeckého výzkumu, který by vláda chtěla soustředit na vysokých školách. Při tom by však nemuselo zbýt na jiné projekty.

3. Státní maturity
Společnou státní maturitu měli studenti skládat v letošním školním roce. Poslanci už odhlasovali její odložení na rok 2010. Za dva roky by měli studenti skládat nové maturity z češtiny a cizího jazyka, z volitelného předmětu se má začít o dva roky později. Zapotřebí je ale zajistit, aby zkoušky byly skutečně připravené a bez chyb. To byl argument pro odložení.

4. Vysoké školy
Je zapotřebí zkvalitnit a zefektivnit vysoké školství. Ministerstvo školství proto pracuje na vzniku takzvané Bílé knihy. Ta počítá například s veřejnou diskusí o případném zavedení odloženého školného. Zabývá se vyššími odbornými školami, které jsou blíž střednímu než vysokému školství, kam koncepčně patří, nebo změnou role akademických senátů na vysokých školách.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video