Přemysl Sobotka je senátorem už dvanáct let, dříve býval i předsedou horní komory parlamentu. Nyní se chce prosadit v prezidentské volbě, k jejím favoritům ale zatím nepatří.

Přemysl Sobotka je senátorem už dvanáct let, dříve býval i předsedou horní komory parlamentu. Nyní se chce prosadit v prezidentské volbě, k jejím favoritům ale zatím nepatří. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Sobotka rozjel kampaň: poslance volme přímo a k euru buďme opatrní

  • 48
Třetím kandidátem, který v posledních dnech poodkryl svou kampaň v přímé volbě prezidenta, je občanský demokrat Přemysl Sobotka. Při otevření kanceláře v srdci Prahy uvedl, že zahájí debatu o zavedení přímé většinové volby poslanců v jednomandátových obvodech.

"Líbí se mi myšlenka změnit způsob, kterým volíme své zástupce do Poslanecké sněmovny. Otevřu proto debatu o zavedení většinové volby v jednomandátových obvodech, která zruší určitou anonymitu stranických kandidátek," uvedl Sobotka v seznamu deseti "jistot", s nimiž do prezidentské volby jde.

Táta, který mě formoval

Bíle vymalované kanceláři v prvním patře sídla ODS v pražské Haštalské ulici vévodí česká vlajka a trojice černobílých fotografií. Je na nich muž na běžkách, při skoku vysokém na berlínské olympiádě v roce 1936 a při mobilizaci o dva roky později.

"To je můj táta. Ten formoval Přemysla Sobotku," prohlásil při provádění kanceláří senátor. "A to se zbraní bál," dodal před snímkem pochodujících vojáků z doby mobilizace.

Takto volený poslanec by podle Sobotky byl pod demokratickou kontrolou a zodpovídal by se přímo lidem. "Stejně jako prezident, po jehož přímé volbě občané dlouhé roky volali," uvedl kandidát ODS.

Bod týkající se volby poslanců by znamenal zásadní změnu v české politice. Na jednu stranu by občané v jednomandátových obvodech přesně věděli, koho volí, a nemuseli by se trápit nad kandidátkami sestavenými stranickými funkcionáři.

Na straně druhé by to znamenalo opuštění poměrného volebního systému, který ve Sněmovně funguje od jejího vzniku a podle něhož jsme poslance dosud pokaždé volili. Zkráceně řečeno, poslance bychom mohli volit podobně jako senátory.

Z dalších bodů programu pak Sobotka zmínil podporu jaderné energetiky a opatrnost vůči Evropské unii. "Věřím, že život v EU i nadále máme ovlivňovat a měnit podle svých představ. Nenechme si v době krize vnutit myšlenku, že federalizace Evropy do evropského superstátu je cestou ke spáse. Buďme aktivním a suverénním státem, který nepodlézá ani se nehrbí," uvedl Sobotka.

Zavedení eura jen s referendem

Připojení ke společné evropské měně pak Sobotka vidí skepticky. "Česká republika nemá s přistoupením k eurozóně spěchat. Je pro mne nepředstavitelné, že by k opuštění národní měny mohlo dojít bez rozhodnutí občanů v referendu," uvedl.

Otvírání kanceláří a starty kampaní jsou v těchto dnech v kurzu. Ve středu sezval novináře Vladimír Dlouhý, ve čtvrtek Miloš Zeman, který před fotoaparáty symbolicky sňal černé brýle, které nosil kvůli operaci očí. "Nesundávám ani černé, ani růžové brýle, dívám se na svět svýma očima," mohl si tak dovolit glosovat Sobotka.

Sobotkova kampaň bude zřejmě patřit k těm dražším - zatímco jiní politici hovoří spíše o nákladech v řádu jednotek milionů, jen ODS přispěje svému kandidátovi 15 miliony korun. Dále Sobotka počítá se sponzorskými dary, jejichž výši ovšem odmítl odhadnout. Vše chce evidovat na "zcela průhledném, jasném účtu".

Žádné martyrium se sháněním podpisů

Liberecký senátor potěšeně poznamenal, že díky podpoře poslanců a senátorů ODS nebude muset "podstupovat martyrium shánění padesáti tisíc podpisů". Tolik totiž podle zákona pro kvalifikování se do voleb potřebují nezávislí kandidáti. Miloš Zeman už tuto hranici překročil (více o Zemanovi čtěte zde).

Sobotka už dříve uvedl, že by nejmenoval vládu s účastí komunistů, kteří pro něj "nejsou relevantní demokratickou politickou stranou" (rozhovor s Přemyslem Sobotkou najdete zde). Milosti by chtěl udělovat jen velmi vzácně.

Chirurg a rentgenolog Přemysl Sobotka je dlouholetý liberecký senátor, v horní komoře parlamentu působí nepřetržitě od svého zvolení v roce 1996. Po šest let byl předsedou Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video