Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kanalizacím vadí drtičky odpadků, v Hradci prý živí kolonie potkanů

  12:19aktualizováno  12:19
Správci kanalizací už léta brojí proti vypouštění odpadu z kuchyňských drtičů ve dřezu. Podle společnosti Královéhradecká provozní mohou drtičky třeba za to, že se v krajském městě přemnožili potkani. Směs prý hlodavce živí. Přístroje ale zakázané nejsou a jejich prodejce nařčení kategoricky odmítá.
Zbytky potravin v kanálech lákají potkany, je to pro ně snadný zdroj potravy. Ilustrační foto.

Zbytky potravin v kanálech lákají potkany, je to pro ně snadný zdroj potravy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Hradec Králové v poslední době pozoruje zvýšený výskyt potkanů v místech, kde je větší koncentrace restaurací. Právě ty si podle mluvčí společnosti Královéhradecká provozní Veroniky Bergerové stále častěji pořizují drtiče odpadů.

"V Hradci to je třeba v centru města ve staré zástavbě," říká Bergrová. Podle ní je přemnožení potkanů stoupající trend posledních let.

"Tvrzení o přemnožení hlodavců z důvodů drtičů je neopodstatněné, jelikož hlodavec musí potravu uchopit a hlodat, což v případě kašovité směsi z drtičů naředěné vodou není dost dobře možné," argumentuje Petr Chodura, jednatel firmy prodávající drtiče.

A nesouhlasí ani s tvrzením o rostoucích prodejích. "Drtiče se nyní prodávají jen sporadicky a pouze do domácností, které mají minimální procento drceného potravinového odpadu, což nemůže čistička ani zaznamenat. Zájem ze strany restaurací je minimální vzhledem k neoprávněným zamítavým stanoviskům kanalizací při kolaudacích," namítá Chodura.

Vypouštění kuchyňského odpadu do kanalizace limituje kanalizačního řád, přípustná koncentrace je 500 miligramů na litr.

"Při instalaci drtiče kuchyňského odpadu s následným vypouštěním zdrtků do veřejné kanalizace odpadní vody limit výrazně překračují," dodala Bergrová.

jak to funguje u nás a v zahraničí

Drtič odpadu

Názor Moravské vodárenské, a.s.:

Lidé si pořizují drtiče odpadů, protože je pro ně spláchnutí zbytků do výlevek jednodušší a pohodlnější. To platí především pro objekty stravování jako jsou restaurace, vývařovny, hotely atd. Tento trend je ve státech západní Evropy obvyklý, jenomže tam je struktura kanalizační sítě koncipována tak, aby kuchyňský odpad zvládla.

V ČR je situace složitější. Profily kanalizačních přípojek a kanalizací nejsou dimenzovány pro odpady vznikající používáním drtičů a mnohde nemají vzhledem k terénu dostatečný spád. Dochází k zanášení kanalizace usazenými pevnými látkami na které se dále váží zejména tuky. Tím je omezen průtok kanalizace, u přípojek až do úrovně plné neprůtočnosti.

Úhradu nákladů spojených s likvidací havárie může v oprávněném případě provozovatel uplatnit u původce havárie.

Názor Petra Chodury z firmy Welt Servis:

Používání drtičů pozitivně ovlivňuje životní prostředí, což dokládají dlouholeté zkušenosti zemí, kde se drtiče staly běžnou součástí domácností a zároveň celého systému odpadového hospodářství. Navíc byly v Kanadě a mnoha zemích Evropské unie prováděny dlouhodobé studie s vysokou informační a statistickou hodnotou, které jednoznačně potvrzují, že drtič potravinových odpadů je jedna z nejlepších alternativ recyklace biologicky rozložitelného komunálního odpadu.

Jinde potkani nejsou, ale drtičky vadí

Redakce iDNES.cz oslovila i další kanalizační firmy. Podle mluvčí společnosti Moravská vodárenská je odpad z kuchyňských drtičů z hlediska vyhlášky považován za biologicky rozložitelný kuchyňský odpad z kuchyní a stravoven a nikoli odpadní vodu. "Kanalizace pro veřejnou potřebu však slouží pro odvod odpadních vod a nikoli odpadu," řekla iDNES.cz Helena Koutná.

Pokud někdo nadlimitní množství kuchyňského odpadu do kanalizace vypouští, mohou se společnosti bránit tím, že podají podnět k zahájení řízení na příslušný odbor životního prostředí. Neukázněnému zákazníkovi pak hrozí pokuta.

"Po prokázání zvýšeného organického znečistění odpadní vody z příslušného zařízení," dodal Antonín Jágl z firmy Vodárny a kanalizace Karlovy Vary.

Jenže podle prodejce Chodury je i takové měření problematické. Muselo by se provádět dlouhodobě a průměrovat, což by podle něj výslednou koncentraci srazilo.

Používat kuchyňské drtiče je oficiálně možné, mezi vnitřní kanalizací objektu a kanalizací veřejnou však musí být odlučovací zařízení, na kterém se zachytí odpady, jež do sítě nepatří.

Zachycených kalů se lze zbavit v kontejnerech na směsný odpad. Do kanalizace kromě zbytků jídel, ovoce či zeleniny a dalších potravin nepatří ani toxické látky, ropné produkty, oleje včetně fritovacích tuků, různá rozpouštědla, kyseliny a louhy, zbytky barev, zahradní a domácí chemie a nespotřebované léky.

potkani

Potkan je silný a inteligentní protivník.Potkani znamenají pro člověka velké zdravotní riziko. Kromě jiných nemocí od nich hrozí například leptospiróza, nepříjemné horečnaté onemocnění, kterým se člověk může nakazit i z potravin potřísněných výkaly nebo močí myší či potkanů. Potkani jsou velmi zdatní a plodní, vytlačili i dříve obvyklejší krysu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Na nákup vyrazí místní jedině s klíčem nebo čipem.
V Karviné uzavřeli blok domů v ghettu mřížemi, lidé chtějí být v bezpečí

Domy jednoho z vnitrobloků ve vyloučené lokalitě v Karviné obklopil plot a brány. Kdo tu nebydlí, ulicí G. Preissové už neprojde. Podle společnosti, která domy...  celý článek

Až 7000 lékařů a 400 lékáren se ve středu zapojilo do protestu proti návrhu...
Lékaři stávkují a zavřeli ordinace. Peníze nejsou, zopakoval ministr

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Několik stávkujících lékařů ale ošetřuje alespoň akutní...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.