Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Důstojník ze supertajného centra je před soudem za špionáž pro Rusko

  • 15
Kanada řeší největší špionážní kauzu za poslední roky. Za zavřenými dveřmi začal v Halifaxu soud s důstojníkem kanadského námořnictva, který je obžalován ze špionáže pro Rusko. Moskvě údajně několik let předával tajné informace z přísně střeženého strategického zpravodajského centra známého jako Trinity.

Jeffrey Paul Delisle je ve vazbě od letošního ledna, kdy byl zatčen za špionáž pro Rusko. Hrozí mu až doživotí. Podle obžaloby od roku 2007 předával Moskvě tajné informace o takzvaných "mrtvých zónách", tedy sektorech v oceánu, které nedokáže kanadská radarová obrana pokrýt.

Moskvu měl také informovat o kanadské vojenské výzbroji a o trasách bitevních lodí v polárních oblastech Arktidy, ale i na Blízkém východě.

Soud začal v Halifaxu ve středu za zavřenými dveřmi. Soudkyně Barbara Beach vyhověla kanadskému ministerstvu obrany a kvůli citlivým zpravodajským informacím, které mohou během přelíčení zaznít, z jednání vyloučila veřejnost i média. Respektive žádný z výroků v soudní síni nesmí být publikován.

Do pátku by měl u soudu zatím padnout verdikt, zda bude obžalovaný Delisle propuštěn na kauci z vazby. Podle jeho právníka Mikea Taylora totiž jeho klient "nepředstavuje riziko ani nehrozí, že by spáchal nějaké další trestné činy".

Delisle vstoupil do armády v roce 2001. Až do roku 2010 pracoval na atlantickém velitelství obranného zpravodajství a na strategickém štábu, který dohlíží prakticky na všechny hlavní aspekty armády doma i v zahraničních operacích. Loni v srpnu byl pak vyslán do supertajného a přísně střeženého centra rozvědky známého jako Trinity.

Unikátní zpravodajské centrum v Halifaxu, kde pracuje zhruba stovka lidí, funguje jako nervové centrum kanadského námořnictva. Tady se sbíhají výzvědné informace z celého světa, detailní přehled o situaci ve vzdušném prostoru i zprávy o vstupu lodí do výsostných vod Kanady. Centrum je navíc napojeno do systému NATO i společné námořní obrany s USA, Velkou Británií, Austrálií a Novým Zélandem, nazývaného "Pět očí".

Ruské velvyslanectví v Kanadě odmítlo případ jakkoliv komentovat. Poté, co byl Delisle zatčen, nicméně ruské vyslanectví opustilo několik vojenských přidělenců. Moskva však označila jejich stažení jen za rutinní výměnu.

Podle některých kanadských a amerických médií, jež kauzu bedlivě sledují, je případ co do rozsahu podobný se skandálem, který loni vyvolalo zveřejnění citlivých informací z Iráku a Afghánistánu na severu WikiLeaks. Podle obhájce Taylora je však takové srovnání "přehnané".

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue