V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat. Ochránci zvířat lovce obviňují z brutality.

V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat. Ochránci zvířat lovce obviňují z brutality. | foto: Profimedia.cz

Kanada zvedla kvótu pro lov tuleňů, povolila vybití až 330 tisíců zvířat

  • 17
Kanadští lovci budou moci během letošní sezony vybíjení tuleňů zabít až 330 tisíc zvířat. Kanadský ministr pro rybolov zvedl kvótu údajně kvůli přemnožení tuleňů u břehů Atlantiku. Kanada přitom čelí za zabíjení tuleňů celosvětové kritice a bojkotu výrobků z nich.

Loni směli rybáři zabít celkem 280 tisíc tuleňů, letos se kvóta zvedla o dalších padesát tisíc. "Vláda je jednotná v podpoře tisíců kanadských rybářů, pro které je lov tuleňů jedinou obživou," uvedl v prohlášení kanadský ministr pro rybolov Gail Shea.

Lov tuleňů

Lov tradičně začíná u Magdalénina ostrova v zálivu sv. Vavřince na východě Kanady a pokračuje u břehů ostrova Newfoundland v Atlantiku. Lovci tuleně buď zastřelí, nebo je ubijí holemi s ostrými bodci. Obchodníci si na tuleních cení nejvíce jejich kožešiny, masa a tuku.

Tuleňů podle kanadských úřadů každoročně přibývá. Populace tuleňů grónských se od 70. let ztrojnásobila na 6,9 milionů, tuleňů kuželozubých je u kanadských břehů na 300 tisíc.

Lovu tuleňů, který začne na konci března, se každoročně zúčastní okolo šesti tisíc Kanaďanů. Čtvrtinu úlovků prodávali lovci do Evropy. Evropská unie ale v červenci 2009 přijala zákaz dovozu veškerých těchto výrobků. (viz článek o tomto zákazu)

Kanadští zákonodárci v reakci na evropský bojkot změnili jídelníček ve své kantýně. V menu se objevily recepty s tulením masem a zmizí až na konci lovné sezony. Jak chutná tulení maso, se přesvědčila i generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová, která vloni před stovkami Inuitů (Eskymáků) v Rankin Inletu v provincii Nunavut snědla kus syrového tuleního srdce. (čtěte více o guvernérčině podpoře lovců)

Proti vybíjení tuleňů a jejich mláďat protestují organizace hájící práva zvířat. Upozorňují na vysokou přirozenou úmrtnost mláďat, argumentují také nízkou cenou tuleních produktů.

"Na 99 procent tuleňů se v Kanadě neloví kvůli masu. Lovci zabíjejí mláďata stará sotva měsíc. Na nich ještě žádné maso není, zato ještě mají moc pěknou bílou kožešinku," prohlásila v kanadském tisku zooložka Sheryl Finková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video