Kanadský premiér plánuje změnit postoje své země k indiánům. Úřady prověří přes...

Kanadský premiér plánuje změnit postoje své země k indiánům. Úřady prověří přes tisíc případů vražd a zmizení indiánských žen. | foto: Profimedia.cz

Kanada zkoumá své ošklivé tajemství, vyšetří stovky vražd indiánek

  • 170
Kanada na popud premiéra Justina Trudeaua spustila vyšetřování vražd a zmizení bezmála 1200 indiánských žen. Premiér podle serveru The Guardian také oznámil zcela nový přístup k původním kanadským obyvatelům, kteří se uplynulých desetiletí stávali terčem útoků a mnozí stále žijí na okraji společnosti.

Aktivisté a zástupci z řad indiánů o vyšetřování až dosud přehlížených případů usilovali více než pět let. Během vlády konzervativců však neuspěli. „Oběti si zaslouží spravedlnost, jejich rodiny pak možnost vzpamatovat se a být vyslyšeny. Musíme se spojit a definitivně vyřešit tuto nekončící tragédii,“ uvedl Trudeau.

Ministryně spravedlnosti Jody Wilson-Raybouldová serveru The Guardian vysvětlila, že během následujících dvou měsíců bude vláda s rodinami obětí a zástupci domorodých obyvatel konzultovat jednotlivé případy a na základě nich pak povede samotné vyšetřování. To by podle ministryně mělo začít na jaře příštího roku.

Volby v Kanadě ovládli liberálové, zemi povede syn legendárního politika

Vyšetřování by se mělo týkat případů zmizení a vražd 1200 žen z řad indiánů, které se odehrály za posledních třicet let. Indiánské ženy tvoří podle posledních statistik asi čtyři procenta ženské populace Kanady, připadá však na ně 16 procent z celkového počtu zavražděných žen.

Příslib vyšetřování oceňují i rodiny zavražděných žen. Mag Cywinková, jejíž sestru zavraždili v roce 1994, požaduje po vládě konkrétní kroky. Až donedávna se totiž kanadští politici pohybovali jen v rovině slibů. „Vyšetřování mi mou sestru nevrátí. Jenom nechci, aby se to samé stalo mojí neteři, vnoučatům a pravnoučatům,“ vysvětluje. Podle Cywinkové by se měly v rámci vyšetřování přezkoumat i již uzavřené případy.

08.prosince 2015 v 21:24, příspěvek archivován: 09.prosince 2015 v 15:34

Today, we announce the launch of a national inquiry into missing and murdered Indigenous women and girls: #MMIW https://t.co/OxRsYuk2fg

Plánované vyšetřování je součástí nového přístupu k původním kanadským obyvatelům. Trudeau přislíbil změny ve vzdělávacím systému či budování infrastruktury v indiánských rezervací, píše server Vice News. Velí také k boji s chudobou a bezdomovectvím v řadách indiánů, jichž dnes v Kanadě žije asi 1,4 milionu.

„Změnu přístupu k indiánům jste zahájil více než dobře, pane premiére. Nabídl jste pomocnou ruku jako rovnocenný partner. Jsme plni očekávání a optimismu, dejme se do práce,“ vzkázal zástupce sdružení kanadských indiánských kmenů Perry Bellegarde.

Systematický útlak původních obyvatel

Kanadské úřady se od roku 1874 do sedmdesátých let minulého století původní obyvatele Ameriky pokoušely asimilovat do většinové běloššské společnosti. Ve svém snažení začínaly už od pětiletých dětí.

Jejich rodiče je museli posílat do církevních škol financovaných státem. Někteří souhlasili dobrovolně, protože chtěli, aby jejich potomci získali vzdělání, většina jich však byla přinucena násilím.

Globální oteplování ničí stáda sobů. Kanadští indiáni bojují o přežití

Některé děti viděly rodiče každou neděli, protože jejich škola stála blízko rodné vesnice. Většina z nich si je však užila jen jednou ročně nebo se s nimi setkaly až v patnácti letech, když se vrátily ze školy. Mnohým se to však nepoštěstilo, protože kvůli špatným hygienickým podmínkám ve škole zemřeli na tuberkulózu.

Indiánští vůdci tvrdí, že právě tvrdé zacházení na školách se výrazně podepsalo na tom, že mnoho těchto dětí začalo pít nebo brát drogy. Omluvy se děti a jejich rodiny dočkaly až v roce 2008. „Každý z vás přijme mou omluvu jinak. Já jen doufám, že tak začneme proces léčení a usmíření,“ prohlásil tehdejší premiér Stephen Harper.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video