Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kyberválka na Ukrajině má kanadskou stopu. Ottawa poslala miliony

  • 2
Hackerské útoky jsou nedílnou součástí konfliktu na Ukrajině. Častou jsou jejich cílem nezávislé zpravodajské servery, aktivistické skupiny, ale i elektrárny a letiště. Malým subjektům již několik měsíců pomáhá čelit náporu útoků speciální software, který vznikl i díky podpoře kanadské vlády.

Na vývoj open source softwaru s názvem Deflect přispěla kanadská vláda v červnu roku 2015 asi 470 tisíci dolary (v přepočtu asi 11,2 milionu korun). Cílem bylo „zajistit digitální bezpečnost a potřebný software pro skupiny hájící lidská práva na Ukrajině“, jak stojí v oficiálních dokumentech. Peníze obdržela softwarová firma eQualit.ie, připomíná server Vice News.

Co vám hrozí, když se váš počítač zapojí do DDoS útoku třeba na banku

Ta od té doby poskytla software několika internetovým médiím a dalším společnostem a zabránila tak celé řadě internetových útoků. Ve většině případů jsou to takzvané DDoS útoky (Distributed Denial of Service, tedy útok vedený více počítači najednou).

V případě tohoto typu útoků výpočetní sílu tvoří tisíce běžných počítačů. Ve všech případech jsou nedostatečně zabezpečené, a proto bylo možné je nakazit malwarem, který je bez vědomí uživatele zapojí do sítě „zotročených“ počítačů. Takové síti počítačů se říká botnet a jednotlivým zúčastněným počítačům bot.

Tento počítač pro uživatele funguje zcela normálně, zároveň však čeká na pokyn k útoku na určitou IP adresu. Pokud takový pokyn dostanou naráz tisíce počítačů, může být takto vzniklá armáda dostatečně silná na to, aby ochromila provoz i velkého serveru (více o DDoS útocích se dočtete zde).

Hackeři z Ruska zaútočili na počítače kyjevského letiště, tvrdí Ukrajina

A právě DDoS útoky jsou hlavní zbraní v počítačové bitvě mezi Ukrajinou a Ruskem. Používá je mimo jiné také ruská hackerská skupina Sandworm. Loni v prosinci například její útoky přerušily dodávky elektrické energie na jihozápadě Ukrajiny.

Hackeři používají také nebezpečný program BlackEnergy, který může z počítače stahovat data a instalovat do něj další komponenty s ohledem na potřeby útočníka (více o činnosti skupiny Sandworm se dočtete zde).

Rozklad hromadného útoku

Společnost eQualit.ie věří, že její program Deflect si s podobnými útoky dokáže poradit. Navíc je finančně dostupný i pro menší internetové servery. „Ukrajina je často v novinových titulcích uváděna jako původce mnoha internetových útoků. Rusko-ukrajinský konflikt je pak také veden na internetu a dopadá i na zpravodajské a vládní servery,“ potvrzuje zakladatel eQualit.ie Dimitrij Vitaljev.

Gang hackerů ukradl bankám ve 30 zemích přes miliardu dolarů

Ideou za softwarem jeho společnosti je podle něj určitý ochranný deštník, který webům pomáhá s náporem přístupů při DDoS útocích. Internetový provoz se snaží rozložit na víc serverů a tím zabránit pádu jednotlivých stránek. Zároveň dokáže také detekovat botnety a zakázat jim opětovný přístup na daný server.

Program Deflect nyní podle Vitaljeva chrání webové stránky na Ukrajině, v Rusku a ve Spojených státech. Útoky jsou podle něj vždy jasně cílené a mnohdy se opakují (jak vypadá průběh DDoS útoku se můžete podívat v kompletní dokumentaci napadení ukrajinského serveru Kotsubynske).

Podívejte se, jak funguje software Deflect:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video