Kanada nezruší víza pro české občany

- Kanadská vláda nevyhověla žádosti ministra zahraničí Jana Kavana a nezrušila víza pro české občany, které zavedla v roce 1997 po emigrační vlně českých Romů.
Oznámil to v pátek sám Kavan a zároveň nevyloučil odvetná opatření. Odmítl ale upřesnit, jaká to budou.
Zpracováváme další informace.

"Uvažuji o tom, že bychom ten vztah měli zavést tak, aby byl symetričtější," řekl ministr novinářům o česko-kanadských vízových podmínkách. Česká republika totiž nechce bránit příchodu kanadských investorů na český trh. Kavan proto své úvahy označil jako dlouhodobé.

Odmítnutí bylo součástí dopisu, který kanadský ministr zahraničí Lloyd Axworthy zaslal svému kolegovi Kavanovi. Ten ale dodal, že ještě nezná výsledky nejnovějšího jednání s kanadskou delegací, která do Prahy list přivezla. Dopis nicméně obsahuje i podrobnosti o
problémech Kanady s migranty a neúspěšnými žadateli o azyl z Evropy.

Obnovu kanadských víz pro Čechy v říjnu 1997 způsobil příliv romských uprchlíků, kteří v Kanadě žádali o azyl. Oboustranný bezvízový styk trval poměrně krátce - od dubna 1996 do října 1997.

Kavan dodal, že Česká republika nyní spíše usiluje o to, aby k podobnému kroku jako Kanada nepřistoupila Velká Británie, která je stále cílem českých Romů. "V Kanadě jde spíš o to, mít větší přehled o neúspěšných žadatelích o azyl," řekl ministr.

Kanada nyní chce zpřísnit podmínky pro udělování azylu. Návrh nového azylového zákona počítá s přísnými tresty pro převáděče, větším sledováním přistěhovalců a omezením možnosti odvolání. Země javorového listu se tak snaží zastavit nelegální přistěhovalectví a zabránit příchodu zločinců na své území. Kavan dodal, že šéf kanadské diplomacie Lloyd Axworthy má Prahu navštívit v červnu. Změnu kanadské politiky vůči České republice ale zřejmě zatím očekávat nelze.

Ministr zahraničí Jan Kavan na tiskové konferenci v Lidovém domě (7. dubna)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video