Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Kanada otevírá náruč tisícům Syřanů, osamocení muži však mají smůlu

  • 82
Kanada platí za jednu z nejvstřícnějších zemí v přijímání běženců. Nově zvolený premiér Justin Trudeau však nyní prosazuje legislativu, podle které by do země mohly jen celé rodiny či ženy a děti. Jeho plán počítá s přijetím 25 tisíc syrských uprchlíků do konce roku, muži cestující sami však budou mít smůlu.

Kanadská vláda detaily imigračního plánu zveřejní v úterý. Podle rádia CBC News však obavy z přijímání uprchlíků posílily nedávné pařížské útoky, při kterých zemřelo 130 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. K útokům se přihlásil Islámský stát (více zde).

Ottawa se proto podle neoficiálních informací rozhodla, že muži bez doprovodu rodiny nebo partnerky součástí programu na přijímání běženců nebudou.

Uprchlická krize

Vůdce opoziční Nové demokracie Thomas Mulcair za to vládu kritizuje. „Bude mladý muž, který přišel o oba rodiče, vyloučen z programu pro uprchlíky? Bude vyloučen i homosexuál prchající před perzekucí? Nebo vdovec, který utíká před Islámským státem poté, co viděl, jak mu zabili celou rodinu?,“ uvedl podle britského Guardianu.

Kanada začne uprchlíky na své území převážet 1. prosince. Do konce roku chce přijmout 25 tisíc Syřanů. Aby to stihla, zkontrolovala a zaregistrovala v posledních šesti týdnech v libanonském uprchlickém táboře sto lidí za den. Očekává se, že do země denně přiletí asi devět set běženců z Jordánska, Libanonu a Turecka.

„Nikdo nebude bydlet ve stanu“

Kanaďané uprchlíky ubytují nejprve na vojenských základnách, v opuštěných nemocnicích a hotelech. Náklady na šestiletý program mají přesáhnout miliardu dolarů, jen za první rok Kanada zaplatí přes osm set milionů kanadských dolarů (více než patnáct miliard korun).

Žádný uprchlík by v Kanadě neměl bydlet ve stanu, navíc by ani neměl být nikde držen. Odporovalo by to totiž kanadské Chartě práv a svobod, která všem zaručuje právo na svobodný pohyb. Syřané se tak po nezbytných administrativních krocích budou moci přestěhovat, kamkoliv budou chtít.

Podle průzkumu veřejného mínění, který 18. listopadu provedla agentura Forum Poll mezi 909 lidmi, si více než polovina dotazovaných tak rozsáhlé přijímání uprchlíků nepřeje. Stejně tak by 51 procent respondentů chtělo, aby vláda pokračovala v bombardování Islámského státu, které se Trudeau krátce po svém nástupu do funkce rozhodl zastavit.

„Je to kompromis. Nepojede se podle ideálního scénáře, tedy chránit zranitelné lidi - ženy, děti i muže. Ale myslím, že to, co se stalo v Paříži, opravdu změnilo dynamiku a názor veřejnosti,“ domnívá se člen neziskové organizace Syrsko-kanadská rada Faisal Alazem.

Ještě výraznější odpor vůči přijímání uprchlíků naznačil nedávný průzkum agentury Leger v Québecu. Podle něj se až 73 procent obyvatel této frankofonní provincie obává, že příliv uprchlíků zvýší hrozbu teroristického útoku v Kanadě.

Kanadský ministr zahraničí Stéphane Dion však odmítl brát průzkum jako argument proti migrační politice vlády. „Neviděl jsem ten průzkum, ale jeden jsme měli nedávno, totiž volby. Přijali jsme jasný závazek,“ řekl Dion. V Kanadě je podle něj dostatek organizací, které jsou připraveny s přijetím Syřanů pomoci. Také premiér Justin Trudeau v úterý 17. listopadu prohlásil, že si za plánem stojí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video