Kanada je tak tolerantní, až si sama škodí, říká tlumočník Romů - iDNES.cz

Kanada je tak tolerantní, až si sama škodí, říká tlumočník Romů

  8:16
Kanaďané možná už brzy zavedou víza pro občany České republiky. Došla jim trpělivost poté, co se ukázalo, že jen za letošní rok tam požádalo o azyl 1 720 Čechů převážně romského původu. Je to druhý nejvyšší počet hned po Mexičanech.

Čechokanaďan Jan Rotbauer, sám bývalý emigrant, je nyní placený kanadskou vládou, aby tlumočil žádosti o azyl. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ta země je pro ně jako sen. Ráj. Země zaslíbená. Kanada. O azyl tam žádá stále více českých občanů, v drtivé většině Romů. Při azylovém řízení jim tlumočí Čechokanaďan Jan Rotbauer, placený kanadskou federální vládou. Sám do Kanady před lety emigroval.

"Je to setkání dvou světů. Na jedné straně kanadský úředník, příslušník střední třídy, jenž přemýšlí o obkládačkách ve své nové koupelně, na straně druhé skupina žadatelů o azyl, která je někdy tak hlučná, že musí některý z těch úředníků vyběhnout a zakřičet: Ticho, tady se pracuje!“

Zaslíbená země?

Romové, kteří utíkají za oceán, uvádějí, že se chtějí zbavit obav z rasové diskriminace.
V Torontu, kam míří většina žadatelů, je více než polovina obyvatel jiné než bílé pleti.

Jak se na ně vlastně ti úředníci dívají?
Chovají se většinou profesionálně. Kanada si zakládá na korektní národnostní politice. Ale jsou situace, kdy ten úředník jistě přemýšlí, zda některý z uprchlíků nezneužívá kanadský sociální systém. Například ve chvíli, kdy žadatel o azyl neví, kdy se narodil jeho otec a jeho matka, ale ví přesně, na co všechno má v Kanadě nárok.

A na co tedy má nárok?
Kanada je tak tolerantní a benevolentní země, až sama sobě škodí. Už hned po dvou pohovorech na letišti se většina z příchozích stane žadatelem o azyl a získá tak právo pobývat v Kanadě rok až dva, než úřady rozhodnou o důvěryhodnosti jejich tvrzení. Odmítnuti jsou prakticky jen ti, kteří o azyl už žádali v minulosti a dobrovolně se vrátili domů. A žadatelé o azyl mají právo na nejrůznější výhody. Mohou získat ubytování s jídlem a kapesné osm dolarů (130 korun) na osobu denně. Když si potom najdou byt, sociální odbor jim platí větší část nájmu, přispívá na jídlo, jízdné a ošacení. Navíc dostanou 1 500 dolarů (24 300 korun) na rodinu jako jakési jednorázové startovné. Zdá se to být dost, ale k bezstarostnému životu to rozhodně nestačí.
Mnozí však dobře vědí, že kdo je alergický na určitý druh potravin a získá potvrzení od lékaře, může dostat měsíčně 250 dolarů (4 050 korun) na osobu navíc. Z toho už se dá slušně žít. Tlumočil jsem u lékaře, který mi řekl: Mám tu už sedmnáctou rodinu, která tvrdí, že nemůže skoro nic jíst... Ale podmínky pro vyplácení této dávky se začínají nyní zpřísňovat.

Kolik jich uspěje

Podle údajů kanadské ambasády uzavřela Kanada vloni celkem 195 žádostí o azyl. Z toho 84 žadatelů azyl získalo a pět bylo odmítnuto. 106 žadatelů své žádosti stáhlo či neobnovilo.

Lékaři či úředníci si informace neověřují?
V Kanadě je vše stále ještě do značné míry založené jen na důvěře a čestném prohlášení. Doktor nedělá testy, jen napíše potvrzení. Komise pro uprchlíky, která nakonec rozhoduje o udělení azylu, rovněž nevyžaduje důkazy a žadatelé nemusí nijak doložit, že právě oni byli pronásledováni, jako je tomu například u podobných azylových řízení v Británii. Členové komise se ale snaží formou rozhovoru rozpoznat, zda uprchlík hovoří pravdu a zda je důvěryhodným žadatelem o azyl. Jeden člen té komise mne až překvapil, jak byl důvěřivý. Žadatelé tvrdili, že děti skinheadů mlátily jejich děti už v mateřské školce. Nevěřím, že existují pětiletí skinheadi. Ten člen komise je ani nenechal domluvit a řekl, že v České republice jistě hodně trpěli...

Jaké mají povědomí o Česku kanadští úředníci a ti, kteří o azylu rozhodují?
Mají jakýsi manuál, který Českou republiku označuje za demokratickou zemi, kde funguje právní a sociální systém, i když ne vždy dostatečně. Je v podstatě objektivní, ale je v něm uvedeno, že domáhání se spravedlnosti v mnoha směrech vázne. Pro Kanaďany pak stačí vědět, že to někde skřípe, i kdyby to bylo jen jediné procento případů. A oni se hned přiklánějí k té verzi, kterou uvádí žadatelé o azyl.

Jak dlouho to trvá

Azylové řízení se v Kanadě stále prodlužuje. Nyní trvá rok a půl až dva roky. Po tuto dobu mohou žadatelé využívat různých výhod. O udělení azylu rozhoduje komise.

Jak vlastně azylové řízení probíhá?
Po úvodních pohovorech na letišti obdrží uprchlíci řadu formulářů, které musí ve stanovených termínech vyplnit a dodat azylové komisi. Kanada je tak štědrá, že žadatelé o azyl si mohou najít právníka, který jim vše vyřídí na náklady provincie. Právník vše zpracuje, upraví, aby to odpovídalo ženevské konvenci. I díky těm právníkům je úspěšnost žadatelů tak vysoká.

Pohled na Česko tedy v Kanadě asi není příliš příznivý?
Určitě nás to, co se děje, poškozuje. Ale nyní, když už ta situace trvá tak dlouho, začíná se o ní více psát a píše se většinou objektivně.

Objevily se názory, že emigrace Romů je organizována a že jde o dobrý byznys...
Ten pocit může snadno vznikat. Romové přijíždějí instruováni, kolik mají mít peněz, co mají mít s sebou a co mají odpovídat na otázky úředníků na letišti. Ale největší roli tu podle mne hraje jejich rodinná soudržnost. Ti, kteří se dostanou do Kanady, po skypu hned informují příbuzné doma.

Budou víza?

Kanada sice vízy pohrozila, ale zatím termín jejich zavedení nezveřejnila. Příliv českých žadatelů o azyl vedl k zavedení víz už v roce 1997, zrušena byla po deseti letech.

Ale teď zkusme opačný pohled: co ti, kteří se v Česku opravdu setkali s rasistickými útoky? Najdou v Kanadě svůj lepší svět?
Jestliže se v Česku na ně dívají skrz prsty, tady se jim kvůli barvě pleti nic takového nestane. Hned na letišti jsou tito uprchlíci příjemně překvapeni tím, že se na ně prostí lidé dívají mile a pomáhají jim. Ptají se: Nemáte peníze? Spíte na letišti? Tady máte dvacet dolarů a kupte něco dětem. Potom, když jdou žádat o práci, mají někdy lepší podmínky než běloši. V Kanadě nejsou kvóty, ale rasová korektnost je taková, že často je přijat přednostně uchazeč s tmavou pletí, aby si nikdo nemohl stěžovat na rasovou předpojatost zaměstnavatele.

Takže přece jen země zaslíbená?
Ano, když přijde někdo, kdo byl opravdu terčem rasového útoku a chce žít poctivě, nemůže se v Kanadě stát, že by na tom byl hůř než v Česku. Bude tu žít v míru a bezpečí. Jeho děti budou chodit normálně do školy a nikdo se na ně nebude dívat křivě jenom kvůli etnickému původu. V Torontu je více než polovina obyvatel jiné než bílé pleti.

Je to jen byznys?

Bývalý šéf kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof tvrdí, že emigrace Romů za oceán je dobře organizovaným a výdělečným byznysem.

A co ti, kteří přijdou jen za štědrými sociálními dávkami?
Na sociální podpoře vás nenechají žít donekonečna. A i když se dávky zpočátku zdají štědré, k blahobytnému životu rozhodně nestačí. Skutečností je, že určitá část Romů se za pár měsíců vrací zpátky domů. Často říkají, že se jim v Kanadě nelíbí. Pro některé to nebyl ten ráj, který si představovali. Zjišťují, že chleba je i v Kanadě o dvou kůrkách.

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

6. dubna 2025  21:35,  aktualizováno  22:53

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

3. dubna 2025  20:24

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

6. dubna 2025  15:17,  aktualizováno  20:24

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

8. dubna 2025  20:39

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde...

Nechceme celní válku, řekl premiér Fiala. Evropa nabízí USA nulová cla

9. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Přímý přenos Dopady amerických cel na české občany a firmy se zabývala vláda. „Nechceme celní válku, poškodila...

Soud zamítl nárok Romana Janouška na ušlý zisk, podnikatel chtěl 154 milionů

9. dubna 2025  11:40

Odvolací soud zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na 154 milionů korun, které požadoval jako...

Obviněný muž se zákazem řízení opět usedl za volant, chytil ho stejný policista

9. dubna 2025  11:39

Třiatřicetiletého muže se dvěma zákazy řízení, který v březnu při útěku před policií sjel autem do...

Soud řeší trik exekutora s korunovými platbami. Hrozí mu vysoká pokuta

9. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  11:31

Nejvyšší správní soud pokračuje v projednávání obžaloby na pražského exekutora Juraje Podkonického....

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe...

Tohle že je James Bond? Herec Daniel Craig šokoval změnou vzhledu

Herec Daniel Craig (57) se před pár dny objevil v italské televizní talkshow Che Tempo Che Fa, kde zaskočil diváky svou...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo,...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany...

Už tomu vůbec nerozumím, říká Anna Geislerová o módním stylu dcery

Anna Geislerová (48) patří mezi nejlépe oblékané české herečky. Díky svému stylu pravidelně boduje v hodnocení módní...