Předseda strany Směr-SD Robert Fico | foto: Profimedia.cz

Fico se v kampani ohání miliardami. Slibuje i boj proti uprchlíkům

  • 309
Na Slovensku se rozjíždějí kampaně stran před březnovými volbami. Všechny zastiňuje nadvláda sociálních demokratů vedených Robertem Ficem. Ta veřejnosti slibuje štědré sociální balíčky a boj proti uprchlíkům. Strana však zřejmě přijde o parlamentní většinu a po čtyřech letech jednobarevného vládnutí bude muset hledat koaličního partnera.

Strana Směr-SD současného slovenského premiéra Roberta Fica je za favorita voleb považována od prvního průzkumu. V posledních měsících její popularita mírně klesá, stále by ji však volilo až 40 procent respondentů.

Ve své podstatě se není čemu divit, Fico po předčasných volbách v roce 2012 a nepříliš dobrém vystoupení SDKÚ-DS v čele s Ivetou Radičovou nasměroval Slovensko za pomoci své jednobarevné vlády k růstu a sérií sociálních balíčků zapůsobil na velkou část populace.

Slovenské volby

Celkem 23 politických stran a hnutí se bude ucházet o hlasy slovenských voličů v březnových parlamentních volbách. Strany měly možnost na kandidátní listiny napsat až 150 jmen pro volby, v nichž bude 4,4 milionu slovenských voličů 5. března vybírat 150 poslanců prostřednictvím poměrného systému, v němž je celé Slovensko jedním volebním obvodem.

Zdroj: ČTK

Nejednalo se však o populistická gesta, která v praxi nefungovala. Stačí se podívat na vývoj nezaměstnanosti, která dosáhla vůbec nejnižší úrovně od roku 2009. Meziročně v zemi ubylo více než 40 000 nezaměstnaných. Mezi veřejností si získal sympatie také sociálními balíčky, které se zaměřily na třicítku opatření v celkové hodnotě kolem 450 milionů eur.

Jejich součástí bylo například zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích, zlepšení finančních podmínek mateřské dovolené, snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny či poskytování dotací na školní lyžařské kurzy.

Sociální demokraté se tuto úspěšnou taktiku rozhodli zopakovat i v rámci aktuální kampaně před březnovými parlamentními volbami. Fico před několika týdny oznámil balík opatření ke zlepšení životní úrovně lidí a bezpečnosti země v hodnotě miliardy eur (přes 27 miliard korun).

Bezplatná přeprava, nové byty a více policistů

Výčet ambiciozních plánů je z pohledu obyčejného občana vskutku pozoruhodný. Počítá například s výstavbou 7 tisíc startovních bytů pro mladé a pro učitele, dále s poskytováním příspěvků na bydlení studentům a s rekonstrukcí internátů. Součástí opatření je také obnova regionálních silnic a zavedení bezplatné přepravy v autobusech k vlakovým přípojům.

Pokračovat byl měl boj s nezaměstnaností. Směr-SD slibuje vytvořit sto tisíc pracovních míst do roku 2020 a chce také snížit povinné zdravotní odvody pro lidi s nízkými příjmy. Dalším z navrhovaných z opatření je navýšení počtu policistů o dva a půl tisíce.

Výčet plánovaných investicí však končí zmínkou o tom, že všechny navrhované změny strana pochopitelně prosadí jen při volebním úspěchu. Opatření hodlá připravit v příštím roce tak, aby v platnost začala vstupovat v roce 2017.

Fico sází v kampani na strach z uprchlíků i na „nedostatky“ konkurentů

Samostatnou kapitolou v kampani Směru-SD je sázka na tvrdý přístup k řešení uprchlické krize. Levicová vláda premiéra Roberta Fica odmítla přerozdělování uprchlíků v EU na základě schválených povinných kvót, proti kterým Bratislava podala žalobu k Soudnímu dvoru EU (více zde).

Z hlediska přízně voličů se podle politologů jedná o dobrou taktiku. Sedm z deseti Slováků totiž v průzkumech vyjadřuje obavy z příchodu uprchlíků do Evropy. „Radši bych dal třikrát tolik peněz našim nezaměstnaným, než abych upřednostnil zaměstnávání přicházejících uprchlíků,“ uvedl před časem pro server HNonline.sk Fico.

Sociální demokraty čeká hledání koaličního partnera

Směr-SD bude v březnových volbách hledat vážnější konkurenci jen velmi těžko. Podle posledních průzkumů by se na druhé místě umístila strana Sieť se 13 procenty hlasů.

Kolem osmi procent následují uskupení maďarské menšiny na Slovensku Most-Híd vedená druhým nejoblíbenějším politikem na slovensku Bélou Bugárem a Slovenská národní strana (SNS). Koalice menších stran je vzhledem k jejich názorové roztříštěnosti nepravděpodobná, navíc by zřejmě vzhledem k očekávanému nízkému počtu nasbíraných hlasů nedala dohromady potřebnou většinu mandátů, uvádí Denník N.

Předseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Předseda Most-Híd Béla Bugár.

Bugár ke spolupráci strany Sieť, KDH a Most-Híd volá dlouhodobě. Předseda strany Sieť Radoslav Procházka zase vyzval k vytvoření velkého parlamentního klubu pravicových stran, která by měla „jednotné vedení a ucelený plán“.

Klub se pak podle plánů Procházky měl do dvou let sloučit v jednu stranu. Lídři trojice politických stran se však na jednání minulý týden nedohodli. Pravice tak podle slovenských médií zůstává nejednotná.

Nejpravděpodobněji se tak jeví koalice Směru-SD a v ideálním případě jedné další strany. Podle Fica může taková koalice fungovat pouze v případě, že se sociální demokraté spojí se stranou, která má odlišnou názorovou orientaci. Fico ostatně v diskuzním fóru HNClub uvedl, že by v případě výhry ve volbách sestavení koalice upřednostňoval nad jednobarevnou vládou.

Předvolební průzkum

Směr-SD - 40 procent

Sieť - 13 procent

Most-Híd - 8,9 procenta

Slovenská národní strana - 8,2 procenta

Křesťanskodemokratické hnutí - 7,1 procenta

OĽaNO-Nova - 6 procent

SMK - 4,3 procenta

SaS - 4 procenta

Průzkum se uskutečnil mezi 11. až 18. prosincem na vzorku 1422 respondentů.

Zdroj: Agentura Polis

„Je lepší, když jsou ve vládě dva, tíha zodpovědnosti pak není tak velká a máte také partnera, který přináší jiné pohledy,“ myslí si slovenský premiér.

Vyděračské hlasy

Strana Směr-SD přitom během uplynulého volebního období opakovaně ukázala, že hledání spojenců napříč politickým spektrem jí nečiní problém.

Loni v únoru například po jednání s Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH) prosadila změny v justici a zákony na ochranu rodiny. Na počátku prosince letošního roku pak našla podporu u strany Most-Híd v souvislosti se schválením posílení protiteroristických opatření (více o nich zde). I tato spolupráce může ukazovat na možné koaliční partnery po březnových volbách.

Podle politologa Juraje Marušiaka bude v každém případě ve výhodě mandátově slabší koaliční partner. „Ten může splněním svých požadavků podmínit vznik koalice a setrváním v ní,“ uvedl pro server Pravda.sk. Levopravá vláda by podle něj jen těžko přežila celé volební období. Jeho slova potvrzuje i politolog Michal Horský, podle kterého bude mít koaliční partner Směru-SD v rukách „vyděračský potenciál hlasů“.

Politologové však upozorňují, že do voleb stále zbývají tři měsíce a situace na politickém poli se může změnit. Vítězství sociálním demokratů zřejmě nikdo nevezme, rozdíly mezi jednotlivými stranami však mohou být mnohem nižší, než ukazují průzkumy. Těsnější výsledky by pochopitelně zamíchaly s povolebním vyjednáváním.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue