Lupénkou v Česku trpí zhruba 2 procenta obyvatel. Nová kampaň chce ukázat, že není důvod bát se je zaměstnat (ilustrační foto).

Lupénkou v Česku trpí zhruba 2 procenta obyvatel. Nová kampaň chce ukázat, že není důvod bát se je zaměstnat (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Loupe se jim kůže, ale pracovat umí, hájí kampaň nemocné s lupénkou

  • 64
Na těle se jim tvoří zarudlé plochy, z kterých se odlupují šupiny kůže. Kvůli nemoci často mají i psychické problémy a sebevražedné úmysly. Na obranu pacientů s lupénkou nyní vznikla kampaň, která klíčové poskytovatele práce upozorňuje, že nemoc není nakažlivá a že zaměstnáním těchto lidí získají úlevy na daních.

Problémy při hledání zaměstnání momentálně pociťuje i sedmačtyřicetiletý ekonom Libor Šulc z Rakovníka. "Zúčastňuji se výběrových řízení a pracovních pohovorů a pochopitelně i to mé onemocnění v tom hraje určitou roli," říká. 

S přímou negativní reakcí zaměstnavatelů se sice nesetkal, lupénka na jeho rukou a částečně i v obličeji však prý poutá pozornost. "Chcete samozřejmě působil v co nejlepším světle a pokud víte, že máte takový handicap, tak to člověku zrovna nedává jistotu. Když budete mít stejný model auta, jedno bude úplně nové a druhé někde škrábnuté, sáhnete po tom neporušeném," uvádí Šulc. 

Co je lupénka

Psoriáza je chronické, zánětlivé, kožní onemocnění, které se projevuje výskytem rudých či nachových ohraničených ložisek s olupujícími se šupinami. Tato často svědivá a bolestivá ložiska mohou praskat a krvácet. Nejčastějším místem výskytu jsou lokty, kolena, oblast beder a vlasů. Lupénka není dědičné onemocnění, ale je prokazatelný dědičný sklon k této nemoci. Nejčastější se objevuje v rané dospělosti a mezi 40. a 50. rokem. V Česku jí trpí zhruba 200 tisíc lidí. Těžší průběh má nemoc u mužů. Psoriáza výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocného.

Zdroj: iPsoriáza.cz

Obavy a mýty spjaté s psoriázou, jak se nemoc odborně jmenuje, se proto snaží rozptýlit kampaň Zvenku se loupe, ale uvnitř je skvělý, kterou připravil Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ten v druhé půli dubna poslal generálním a personálním ředitelům stovky největších českých firem a představitelům státních úřadů symbolický loupák croissant a informace o lupénce.

Podle ředitelky fondu Hany Potměšilové je povědomí o této nemoci stále velmi slabé. "Lidé s lupénkou kvůli nedůvěře okolí často ztrácí možnost uplatnit to, co umí. Potřebujeme, aby personalisté ve firmách a institucích o té nemoci věděli a naučili se, že se toho člověka nemusí bát," tvrdí ředitelka.

Zaměstnavatelé se bojí nemocné s psoriázou přijímat, protože mají strach z nákazy a také obav svých zákazníků. Nemoc přitom není nakažlivá, upozorňuje předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenbereger. "Kampaň považuji za velmi prospěšnou, protože si klade za jeden z cílů zvýšit informovanost manažerů podniků o psoriáze a tím zlepšit šance uchazečů o zaměstnání," míní přední odborník. Ve zlepšení situace věří i Šulc.

Kampaň poskytovatelům práce také připomíná, že zaměstnáním nemocného lupénkou uspoří díky úlevám od státu. "Naše sdělení bylo, že zaměstnáte-li člověka s lupénkou, vaše firma může ušetřit až sto šedesát tisíc korun ročně," uvádí Potměšilová.

Loupák ke kampani k lupénce dostal i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek přebírá loupák a informace o

Loupák a informace k lupénce dostali i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (vlevo) a šéf resortu práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Psoriáza sice není zcela vyléčitelná, její průběh se ale dá výrazně ovlivnit. "Dnes máme k dispozici velké spektrum zevních i vnitřních léků, které můžeme postupně nasazovat, vždy podle intenzity onemocnění, abychom u pacienta dosáhli co nejšetrněji odstranění kožních projevů a zároveň abychom ho zbytečně nezatěžovali nežádoucími účinky," říká Arenberger, který v pražské vinohradské nemocnici vede Dermatovenerologickou kliniku.

Pacienti se středně těžkou až těžkou lupénkou až v 10 procentech případů podle něj přiznávají, že někdy uvažovali o sebevraždě. V roce 2010 pobíralo 1 382 lidí s lupénkou invalidní důchod.

Nadační fond každý rok upozorňuje na jednu vybranou diagnózou. Letos informuje o psoriáze i prostřednictvím inzerce a to především v médiích určených pro personalisty. U příležitosti Světového dne lupénky, který připadá na 23. října, také uspořádá v Praze konferenci o zaměstnávání zdravotně postižených.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video