Fotografka Michaela Spružinová Romy fotila v Předlicích u bytového domu,

Fotografka Michaela Spružinová Romy fotila v Předlicích u bytového domu, kterému se říká Prasečák. | foto: Sdružení Konexe

Vy kradete taky! Proromskou kampaň nepochopili ani někteří Romové

  • 1108
Severočeské občanské sdružení Konexe pověsilo na Facebook fotografie mladých Romů z ústecké čtvrti Předlice, jak drží cedule se svými postřehy a přáními. Netradičně pojatá kampaň proti rasovým předsudkům okamžitě vyvolala bouřlivou diskusi. Nyní se fotografie včetně nenávistných příspěvků přestěhují do galerie.

"Když se napíše 'Cikáni nám nařezali... plnou kůlnu dříví', taková kampaň je přijatelná. Ale po sloganu 'Mějte rádi Romy' se strhne taková vlna nenávisti, až je to těžko uvěřitelné," srovnává proromský aktivista Miroslav Brož kampaň svého sdružení Konexe s tou, kterou nedávno připravilo sdružení IQ Roma servis (o této kampani zde).

Fotografie pro sdružení Konexe pořídila Michaela Spružinová, která vyučuje v ateliéru skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. "Vzniklo to spontánně. Nevěděli jsme, jestli se budou chtít Romové vyfotit," popsala.

Fotografka navštívila nedaleko areálu Spolchemie bytový dům, kterému se říká Prasečák. "Mluvila jsem s tamními lidmi o problémech, které je tíží, a pak jsem je s jejich souhlasem vyfotila s hesly, s nimiž se ztotožňují," přiblížila svůj projekt Spružinová.

Do ghetta přišla s Brožem, kterého místní Romové znali, a díky tomu jí začali důvěřovat. "Původní záměr byl, aby si ten text napsali sami, z toho však sešlo. Spousta z nich je negramotných, tak mě poprosili, abych jim to napsala sama," řekla mladá autorka.

Romové psali, že to je provokace, říká aktivista

Na fotografiích jsou pouze romské děti a dospívající, jejich rodiče se fotit nechtěli. Fotografka má zatím deset snímků z venkovního prostředí, ráda by jich ale pořídila více, a to i uvnitř předlických bytů.

Fotka má být pouze "spouštěcím mechanismem" pro obraz veřejného mínění, proto je doplní diskuse z Facebooku. Obrázky vznikly v rámci výzvy Fakulty umění a designu ústecké univerzity, která plánuje na 20. výročí svého založení výstavu na téma Předlice. Vybrané expozice se objeví v polovině listopadu v Národní galerii v Praze.

Aktivista Brož odmítá, že by vyznění fotek bylo provokativní vůči majoritní společnosti, kde je většinový názor, že Romové nepracují, pracovat nechtějí a jen využívají sociální dávky.

"Pokud to někoho provokuje, asi to v něm vyvolává pocity viny. Fotky jsou takové, jaké jsou - pravdivé. Anticikanismus v české společnosti je na takové úrovni, jako byl antisemitismus v předválečném Německu. Pro nás bylo šokující, že to nepochopili ani Romové. Na internetu psali, že to je provokace a co jako gádžové píšeme 'Mějte rádi Romy'. Psali do komentářů, že to nemyslíme upřímně. Nejsou na to připravení," poznamenal Brož.

Hledáme obětního beránka, říká sociolog

Sociolog Michal Tomčík souhlasí s tím, že v regionu rostou protiromské nálady. Lidé pociťují ekonomickou krizi a hledají viníky.

"Jsme jeden z nejchudších regionů. Je jednoznačné, že problém ženeme do extrému a hledáme obětního beránka," říká Tomčík.

Na to, proč jím jsou právě Romové, podle něj neexistuje jednoduchá odpověď. "Je jich hodně, mnozí z nich jsou objektivně problémoví. Jsou na očích - na rozdíl od Vietnamců, kteří si hlídají soukromý život a jsou uzavření," podotkl Tomčík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue