Projekt Respektuj 18, který má upozornit na problematiku pití alkoholu u dětí, startuje v Plzni. Pokud se osvědčí, mohl by se přesunout i do dalších měst v republice. Ilustrační snímek

Projekt Respektuj 18, který má upozornit na problematiku pití alkoholu u dětí, startuje v Plzni. Pokud se osvědčí, mohl by se přesunout i do dalších měst v republice. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malí Plzeňáci pijí alkohol už od šesti let, zarazit to má nová kampaň

  • 16
Zhruba každé třetí dítě ve věku od 6 do 11 let v Plzni experimentuje s alkoholem. Nezletilých mezi 12 a 14 roky je dvojnásobek a alkohol pije i 90 procent mladistvých. Plzeňská radnice proto rozjíždí kampaň Respektuj 18, která má apelovat na veřejnost a změnit postoj lidí k pití alkoholu.

Pro nezletilé je v Plzni nejbezpečnější pít alkohol na hudebních festivalech typu Majáles, kam žádné kontroly nechodí. Nebo v restauracích a klubech, kde po mladých nechtějí občanský průkaz. To je názor sedmnáctileté dívky, která přesně ví kam bez občanky nezamíří, když o víkendu vyráží do víru plzeňských klubů.

"Nejdu třeba do Dominiku nebo do Pubu, kde po mně chtějí občanku, když si objednávám alkohol. Znám ale osvědčenou diskotéku, kde jsem zátah policie nezažila," vypráví dívka, která odmítá zveřejnit jméno a uvést další kluby, kde je alkohol snadno dostupný.

"Je to tam, kam my mladí chodíme nejraději," opáčí dívka. Sama říká, že by stačilo několik zátahů a kluby, kde se nezletilci sdružují, by se vylidnily.

Tak zní několik postřehů pro městskou policii v Plzni, která hodlá společně s centrem protidrogové prevence a s největším výrobcem piva v Česku mnohem více bojovat za to, aby mladiství dali ruce pryč od alkoholu.

Ale má to vůbec logiku, aby Plzeňský Prazdroj nejdříve nejvíce piva vyrobil, všude možně umístil billboardy a pak proti konzumaci zlatavého moku bojoval? Není to pokrytectví?

"Určitě není. Udržitelný byznys se totiž staví na správném zákazníkovi, navíc na billboardech nezletilci nejsou," míní Drahomíra Mandíková, členka představenstva Prazdroje, který do projektu Respektuj 18 hodlá dát miliony korun.

Pod tímto názvem budou fungovat například speciální webové stránky. "Při tvorbě projektu jsme vycházeli z evropské studie, kde bylo zjištěno, že děti ve věku šesti let už mají první zkušenosti s alkoholem," uvedl vedoucí odboru bezpečnosti plzeňského magistrátu Aleš Průša.

Pro policii je složité dokázat, od koho nezletilý alkohol získal

"Kampaň cílí hlavně na dospělé, aby si více uvědomili, že podat alkohol osobě mladší 18 let je trestné," uvedl Průša. Podle něj je ale pro policii velmi složité při zátahu v klubu dokázat, od koho dotyčný alkohol má.

Osvědčenou kličkou přistižených nezletilců je totiž výmluva, že alkohol dostali od kamaráda, který už z klubu odešel.

"Pomohlo by, kdyby se do zákona dostala trestní odpovědnost majitele provozovny za to, že v jeho hospodě policie načapala nezletilce s alkoholem. Majitel by pak mohl dostat pokutu," navrhl Průša.

Podle Petra Hrouzka z centra protidrogové prevence jsou státy, které to zavedly, a bylo to účinné. "Ale jen v zemích, které jsou zvyklé vymáhat zákon, což pro Česko zatím neplatí," uvedl Hrouzek, podle kterého je v Česku obecně největším problémem špatná vymahatelnost práva.

"Lidé se zde navíc odmítají osobně angažovat. Stačilo by třeba jen upozorňovat na to, že někdo nalil v hospodě dítěti. Ale lidé to nedělají, což je pozůstatek totality," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video