Jedním ze snímků, který skončil na Twitteru, je i zásah policie proti...

Jedním ze snímků, který skončil na Twitteru, je i zásah policie proti aktivistům z uskupení Occupy Wall Street. Fotografie pochází z 1. května 2012. | foto: AP

Newyorští policisté si naběhli. Web zaplavila přehlídka jejich násilí

  • 182
Newyorská policie se přesvědčila o tom, jak zrádné mohou být sociální sítě. Uživatele sociální sítě Twitter vyzvala, aby zveřejnili fotky, na kterých pózují se strážníky. Místo toho internet zaplavily stovky fotografií policejního násilí.

Plán newyorského policejního sboru byl jednoduchý – ukázat harmonické soužití policistů a těch, které by měli chránit. "Máte fotografie se členy NYPD? Tweetněte je a přidejte k nim tag #myNYPD. Možná se pak objeví i na našem Facebooku," hlásal vzkaz na oficiálním Twitter účtu NYPD.

Newyorčané však ze svých archivů vylovili poněkud odlišné fotky. Jsou plné násilí a policejní brutality. Výjimkou nejsou krvavé scény, bití žen a agresivní zatýkání. K úterní půlnoci byl hashtag #myNYPD vůbec nejdiskutovanějším tématem na Twitteru s asi 70 tisíci příspěvky, píše server nydailynews.com.

Ozvalo se i hnutí Occupy Wall Street, které na sociální síť umístilo snímek agresivního policisty ohánějícího se obuškem proti odpůrcům kapitalismu. Jiný tweet pak ukazuje zásah policistů, kteří tlačí na kapotu auta demonstrujícího muže. Tento incident se odehrál v březnu 2013 v rámci protestů proti zásahu policie, při němž byl v Brooklynu zastřelen 16letý Kimani Gray, připomíná server BBC.

Na internetu se objevily i staré novinové titulky a tiskové zprávy NYPD, které dosvědčují agresivitu strážců pořádku a nepřiměřené zásahy proti neozbrojeným lidem. Na Twitteru se posléze objevil i obdobný hashtag #myLAPD, který se trefuje do policie v Los Angeles.

Policie se negativní reakcí odradit nenechá

Newyorská policie na vlnu negativních komentářů a příspěvků reagovala s odstupem. V době, kdy na síti viselo asi deset tisíc negativních příspěvků, vydala policie pouze krátké prohlášení. "NYPD vytváří nové cesty jak efektivně komunikovat s lidmi. Twitter poskytuje otevřené necenzurované diskuzní fórum. Dává prostor pro otevřený dialog, který je dobrý pro naše město," uvedla mluvčí NYPD Kim Roysterová.

Expert na sociální media a profesor na Syracuse University Anthony Rotolo tvrdí, že policie jednoduše podcenila situaci. "Policie přehlédla fakt, že lidé mohou k tomuto tématu vytáhnou jakékoli věci. Ti opravdu nespokojení je pak zveřejní na Twitteru," myslí si Rotolo. Zároveň však policii chválí za to, že z kampaně i přes negativní reakce nevycouvala. "Znamenalo by to, že dav je jednoduše překřičel," dodal Rotolo.

Sluší se dodat, že ne všechny příspěvky v kampani #myNYPD byly negativní. Třeba 40letý J.P. Quinn na internet umístil fotografii ze stadionu baseballového týmu New York Yankees, na které pózuje se svým bratrem Michaelem, který je detektivem u newyorské policie. "Líbí se mi, když dělají něco pro veřejnost. Je to hanba, že se to takhle pokazilo," myslí si o kampani Quinn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video