Spot má pomoci ženám nuceným k prostituci. Míří hlavně na turisty

  • 11
Nezisková organizace La Strada v úterý zahájila preventivní kampaň proti obchodu s lidmi a sexuálnímu vykořisťování. Krátkým videem apeluje na ty, kteří vědí o někom, kdo pracuje v sexbyznysu nedobrovolně, aby neváhali a případ anonymně nahlásili.

Nikol svoji práci miluje a užívá si ji. Julie se při ní dost často nudí, a proto během ní posílá i SMS zprávy, nikdo ji však k práci nepřemlouvá. To Eva je na tom podstatně hůř - ke své práci je totiž nucena.

Třicetisekundové video, které společnost La Strada vypustila do světa pod názvem "Going to Prague to have some fun?" neboli "Jedeš se do Prahy pobavit?", na třech ženách názorně ilustruje, k čemu v sexbyznysu může docházet. Vyzývá ty, kteří narazí na situaci, kdy žena poskytuje sexuální služby nedobrovolně, aby to neprodleně nahlásili. V ideálním případě by měli anonymně zavolat na SOS linku La Strady na číslo 800 077 777 nebo na 222 71 71 71.

La Strada

Obecně prospěšná společnost La Strada Česká republika je nevládní nezisková organizace, která působí v oblasti řešení problematiky obchodu s lidmi. Je jedinou specializovanou organizací, která se v rámci Česka výhradně věnuje poskytování pomoci obchodovaným a vykořisťovaným osobám. Vznikla roku 1998.

Video cílí hlavně na turisty, i proto je celé v angličtině. "Spot bude šířen primárně po internetu, protože se jedná o prostor, ve kterém podle posledních trendů klienti a klientky sexuální služby vyhledávají," uvedla zastupující ředitelka organizace La Strada Lucie Otáhalová.

Organizace se zároveň chystá oslovit také zastupitelské úřady, aby cizince přijíždějící do Česka za sexuální turistikou zčásti i varovaly.

Sexuální turistika raší zejména v hlavním městě, podle aktuálních policejních údajů je jenom v Praze kolem šesti tisíc prostituujících. "Scéna se v posledních pěti letech hodně proměnila. Nejvíc sexuálních pracovnic působí na privátech, dále potom v klubech a až na posledním místě je pouliční prostituce," upřesnil odborný referent pražské městské policie Stanislav Hyžík.

Strážníci se v rozpoznávání obchodu s lidmi školili

La Strada ve spolupráci s policií také v rámci projektu s názvem "Respektuj práva, neakceptuj násilí" v listopadu proškolila šedesátku strážníků v rozpoznávání obchodu s lidmi.

Proti násilí

Mezinárodní den za konec násilí na sexuálních pracovnících a pracovnicích byl v roce 2003 stanoven na 17. prosince. Tento den se stal symbolem odporu k násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících po celém světě.

Sdružení Rozkoš bez rizika pořádá v rámci tohoto dne pochod s červenými deštníky.

Více informací naleznete zde.

"Policie si je dobře vědoma toho, že se jedná o moderní a sofistikovanou formu otroctví," uvedl Hyžík. I přesto se však podle něj jednalo hlavně o osvětovou akci, protože řada policistů si pořádně nedokáže představit, jak dalekosáhlým problémem se může sexuální vykořisťování stát.

Žádný konkrétní případ nicméně policisté zatím neregistrují. "Jde hlavně o to, aby se lidé oprostili od předsudků a stereotypů a nepřistupovali k těm ženám tak, že si za to mohou samy. Ony zase musí získat důvěru, protože je bohužel ojedinělé, že si řeknou o pomoc," doplnila výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Lucie Šídová.

Školení se zúčastnili strážnici z Prahy 1 až 15. Podle Hyžíka je prostitucí nejvíc zasažené centrum, ze zhruba sedmdesátky erotických podniků jich je 40 v prvním a druhém pražském obvodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video