Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Papuánská kampaň jednoho muže by britskou firmu mohla přijít na miliardy

  • 0
Osmatřicetiletý Benny Wenda zahájil tažení za nezávislost Západní Papuy na Indonésii a zároveň za ochranu jejích přírodních zdrojů. Od dubna, kdy si kvůli kampani otevřel malou kancelář v Oxfordu, už na svou stranu získal stovky sympatizantů. Potíž je však v tom, že rodilý Papuánec svým jednáním zároveň ohrožuje i zájmy jedné z největších těžařských společností světa.

Západní Papua je region s ohromnými zásobami zemního plynu. Právě ty do oblasti přilákaly těžařskou společnost British Petroleum (BP), která hodlá v pobřežních vodách Západní Papuy zahájit intenzivní těžební činnost. Ropný gigant chce do oblasti napumpovat investice v hodnotě 7,5 miliard liber. Ve hře jsou však i další britské peníze pro chudý region.

Proti plánu postavit v panenských oblastech těžební věže hlasitě protestují jak řadoví Papuánci, tak obyvatelé Jakarty. S odkazem na stránky "oxfordské kampaně" vyzvali k přehodnocení vládní politiky dokonce i zástupci indonéské armády.

Téma britských investic rezonuje indonéskou politikou také kvůli blížícím se prezidentským volbám. Vedoucí kandidáti už proto vyzvali současného prezidenta Susila Bambanga, aby nabídku investic od společnosti BP přehodnotil.

Kampaň Benny Wenda je tedy jen jednou částí příběhu. Navzdory skromnému zázemí však jeho tažení oslovuje nezanedbatelné počty lidí, kterým panenská příroda Západní Papuy není lhostejná. Rostoucí věhlas zarputilého aktivisty a nyní britského občana, vedl například k protestnímu happeningu 2 500 lidí v australském Sydney.

Wendovy antipatie k centrální indonéské moci mají původ v jeho dětství. Jako malý chlapec viděl, jak vládní vojáci znásilnili jeho tetu. Později ho zatkli za protistátní politické aktivity. Ze žaláře uprchl a uchýlil se do Velké Británie, uvedl list The Telegraph.

"Posledních padesát let bojujeme za svobodu, ale nikdo neví, že Západní Papua je jedním velkým vězením. Jsme otroky indonéské armády, která zabila nejméně půl milionu Papuánců. Je to genocida," řekl v emotivním rozhovoru.   

Po vyhlášení indonéské nezávislosti na Nizozemsku v roce 1945 se Západní Papua nestala její součástí. Na základě místního referenda nicméně Jakarta v roce 1969 prohlásila území za integrální součást federace. Papuánští aktivisté výsledky hlasování odmítli s tím, že z více než milionové populace ve skutečnosti hlasovalo jen několik tisíc lidí.

"Je jasné, že naše zájmy v Indonésii nenecháme otázkou Západní Papuy poškodit," zveřejnil strohé prohlášení britské strany deník The Telegraph. 

Západní Papua je součástí Indonésie.

Západní Papua je součástí Indonésie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video