Zastánci odchodu Británie z EU rozdávají letáky v ulicích Londýna. | foto: AP

V Británii odstartoval boj o brexit, stoupence Unie podpoří i Obama

  • 110
V Británii oficiálně začala kampaň před referendem o setrvání ostrovního království v Evropské unii. Oba tábory vrhnou do boje miliony liber a nasadí ty nejvýmluvnější řečníky. Snahy Davida Camerona o setrvání Británie v Evropě podpoří například Barack Obama.

Většina Britů již začíná vyhlížet 23. červen, kdy budou v hlasovacích místnostech odpovídat na jednoduchou otázku, která však může mít dalekosáhlé následky.

Britská volba

„Měla by Velká Británie zůstat členem Evropské unie, nebo by měla z Evropské unie odejít?“. Rozhodnuto bude během několika hodin. V případě, že se Britové rozhodnou EU opustit, čekají zemi před definitivním odchodem z unijních struktur několikaletá jednání.

V pátek, více než dva měsíce před důležitým referendem, zahájily oba tábory své kampaně. V následujících týdnech se očekávají vyostřené televizní debaty a pouliční mítinky.

Kampaň zastánců takzvaného brexitu se jmenuje Vote Leave (Hlasuj pro odchod), zatímco tábor zastánců dalšího členství v unii vede The In Campaign (Kampaň pro setrvání). Oba oficiální tábory mohou za kampaň utratit až sedm milionů liber (238 milionů korun). Kromě nich se do boje o budoucí vztah Londýna a Bruselu zapojí i jiné skupiny, které mohou na kampaň vydat maximálně 700 000 liber (23,8 milionu korun).

Brexit podporuje například kampaň Leave.EU (Opustit.EU), v níž se angažuje předseda nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

Obamův vliv a vystoupení Corbyna

Výraznou podporu zastáncům setrvání Londýna v EU by měl poskytnout americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu, který je v Británii velmi oblíbený, příští týden navštíví Londýn a se svým postojem se nehodlá tajit. Podle Obamova bezpečnostního poradce Bena Rhodese prezident nabídne v Londýně svůj „přátelský“ názor, že Spojenému království se povede ekonomicky a politicky lépe uvnitř EU.

Už ve čtvrtek před veřejnost předstoupil lídr labouristů Jeremy Corbyn. „Většina Labouristické strany je pro setrvání, protože si myslíme, že evropský projekt nám přinesl zaměstnanost, investice a ochranu zaměstnanců, spotřebitelů a životního prostředí,“ uvedl Corbyn v Londýně (více o jeho vystoupení se dočtete zde).

Referendum o setrvání v EU slíbil premiér David Cameron před posledními volbami (více o výsledcích voleb zde). V únoru letošního roku pak dojednal podmínky britského členství pro případ, že země se rozhodne v EU zůstat.

Nová dohoda znamená pro Británii mimo jiné výjimku z další politické integrace EU. Obsahuje také pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie (více čtěte zde).

Starosta Londýna proti premiérovi

Proti Cameronovi se v lednu letošního roku postavil jeho spolustraník a vlivný starosta Londýna Boris Johnson. Unie podle něho ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole.

„Po třiceti letech, co o tom jen píšeme, máme šanci něco udělat. Rád bych viděl nový vztah více založený na obchodu a spolupráci,“ oznámil Johnson.

Případný odchod z EU by byl podle něj pro Británii pouze přínosem. Evropská unie je podle něj „přežitek“, který stojí Brity mnoho peněz a podkopává jejich demokracii. „Čím víc se zbavíme regulací, nákladů na EU, tím se nám bude dařit lépe, a tím bude naše měna více prosperovat a bude silnější,“ citovala agentura Reuters Johnsona.

Politici k brexitu

Tábor pro setrvání Británie v EU:

Premiér David Cameron, ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr zahraničí Philip Hammond, ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová, ministryně školství Nicky Morganová, ministr dopravy Patrick McLoughlin, ministryně životního prostředí Liz Trussová, ministr pro místní vlády Greg Clark, ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb, ministr pro záležitosti Skotska David Mundell, státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová, ministr obrany Michael Fallon, ministr obchodu Sajid Javid, generální prokurátor Jeremy Wright

Odchod Británie z EU prosazují:

Starosta Londýna Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove, vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith, ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová, státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová, ministr kultury John Whittingdale, úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová

Právě souboj dvou nejvýraznějších konzervativců je podle britských médií stejně důležitý jako samotné referendum. „Když Cameron prohraje, tak se pod ním bude hýbat křeslo,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz politolog Bořivoj Hnízdo (celý rozhovor najdete zde).

Podle průzkumu veřejného mínění, který ve čtvrtek zveřejnila agentura YouGov, by pro setrvání i pro odchod své země z EU hlasovalo shodně 39 procent Britů. Nerozhodnutých voličů je 17 procent. Pět procent lidí se nechystá v červnovém referendu hlasovat vůbec.

Podle politologů bude pro výsledek referenda klíčová účast voličů ve věku 18 až 34 let. Ukazuje to nový průzkum, podle kterého sice britští mladí voliči se převážně kloní k udržení britských ostrovů v unii, ale většina z nich stále neví, zda půjde hlasovat.

Podle průzkumu agentury Opinium Britové ve věku 18 až 34 let podporují další členství Spojeného království v Evropské unii z 53 procent, jen 29 procent je proti. Avšak pouze 52 procent voličů v této věkové kategorii je zatím rozhodnuto jít 23. června hlasovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video