Kamila Bendová: Ženy v Chartě byly statečnější - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kamila Bendová: Ženy v Chartě byly statečnější

  11:52
Když komunisté v roce 1979 zavřeli mluvčího Charty 77 Václava Bendu, starala se žena Kamila sama o pět dětí. Čtyři roky. Počítala s tím, že se manžel po návratu k funkci vrátí, i když znamenala nové nebezpečí. I díky hrdinství svých žen dokázali mnozí signatáři Charty 77 přežít léta pronásledování.

Když byl její muž ve vězení, starala se Kamila Bendová sama o pět dětí. | foto: Michal SváčekMF DNES

"Dá se říct, že tyto ženy byly v jistém smyslu statečnější. Pro muže je samozřejmé, že vede životní zápas o svobodu. Ale u žen, které mají větší pocit zodpovědnosti vůči dětem, bych možná více ocenila, že byly schopny také do toho zápasu vstoupit," říká šedesátiletá Kamila Bendová.

Neměla jste strach, že zavřou i vás?
Existoval určitý pocit, že matky není možné jen tak jednoduše zavřít. Ale kdybych přece jen do vězení šla, měla jsem dopředu zařízeno, kdo se postará o děti. Ale doopravdy jsem s vězením nepočítala. Počítala jsem však, že mne vyhodí ze zaměstnání. Nikdy mne nevyhodili. Matematický ústav mne podržel, i když tam byly silné tlaky, jak jsem se dozvěděla později ze spisu. Musím to ocenit.

Kdy jste se poprvé dozvěděla o Chartě?
Ještě před Chartou docházelo k významným kontaktům. V roce 1976 přišel tvrdý útok režimu na skupinu Plastic People. Věra Jirousová žádala pro ně o podporu a k prvnímu setkání budoucích chartistů Václava Havla a Jiřího Němce došlo u nás doma. To už „zrála“ myšlenka Charty, ale manžel byl ve zkušební době v novém zaměstnání, tak mu to neřekli. Když se o tom dozvěděl, řekl, že to nejde nepodepsat. Z té práce ho stejně vyhodili, ale později a neměli to jednoduché. Jeho kolegové se postavili za něj...

V té době jste měli pět dětí. Manžel byl najednou bez práce... Tušila jste, že to bude ještě horší?
Ne. Neuměla jsem si představit, co všechno přijde. Ale rozhodla jsem se, že si nikdy nebudu stěžovat. Člověk měl pocit, že to někdo udělat musí. Pak nutně následovala otázka - a proč ne my?

Vraťme se k rodině. Manžel byl bez místa a musel dělat topiče. Nezazlívala jste mu to?
Celou tu dobu šlo přece o to, aby se podařilo zásadní věci v této zemi změnit. Já jsem na manžela byla pyšná, že umí být v kotelně a umí se vzdát svého dosavadního zaměstnání pro tyto podstatnější věci.

Ani děti vám nic nevyčítaly?
Pro děti to bylo dobrodružství. Věděly, že táta je statečný, že bojuje za něco důležitého. Paní učitelka se ptala tehdy devítiletého Martina ve škole, že slyšela v rádiu něco o jeho otci. A on jí odříkal paragraf, podle kterého byl otec zavřený. Šlo o podvracení republiky. Ale dětí se to všechno bytostně týkalo. Martina vybrali například do filmu Zlatí úhoři, ale pak mu to bylo zakázáno. Představte si, jednalo se o obrovskou příležitost. Hrát ve filmu! Bylo to pro něj i pro mě těžké... Ale nikdy nám nic nevytkly. Možná špatně snášely, že nikdy neměly dobré lyže a nikam nejely... A už vůbec ne do ciziny, protože nám vzali pasy. Mí dva synové, přestože měli vynikající studijní výsledky, nemohli na gymnázium a studovali průmyslovky.

Jak jste přežila manželův kriminál?
Samozřejmě to bylo složité. Čtyři roky. Ale psala jsem mu dvakrát týdně, čtyři sta dopisů celkem, sto za rok. Bylo to těžké. Nevíte, co psát. Víte, že to jde přes cenzuru. Takže jeden dopis byl vždy o dětech a druhý o takových více filozofických a politických tématech. Vymysleli jsme si kvůli tomu společný jazyk, spočívající v narážkách na společně prožité události, aby nebylo jasné, o čem se mluví. Měla jsem pocit, že mu musím dodávat témata na přemýšlení. Také jsme se i v těch dopisech trošku hádali, jako celý život. Nebylo to jednoduché, ale vše dávalo smysl: musím manžela podporovat, podporovat Chartu a starat se o děti.

Bála jste se?
Příšerné byly domovní prohlídky. Třeba jednou vyvrátili dveře, manžela odvedli a prohlíželi celý byt. Samozřejmě se bojíte. Ne, že najdou něco na vás, ale že najdou něco, čím uškodíte třetí osobě. To byl ten největší strach. Takže každý večer jsme museli uklízet písemnosti na tajné místo. To nikdy nenašli.

Opravdu? Kde je?
To vám neřeknu.

Chartisty nutili k vystěhování v rámci takzvané akce Asanace. Vám emigraci nenabízeli?
Někdy na začátku soudního procesu s manželem za mnou přišel kolega se vzkazem od rakouského kancléře Bruna Kreiského, že emigrace do Rakouska bude bez problémů. Ale já měla pocit, že svévole komunistického režimu bude právě jasně zřetelná ve chvíli, kdy budou čestní lidé zavření a bude se o tom mluvit. Ale nebylo to úplně černobílé. Existuje manželův dopis z vězení na téma emigrace, v němž ji rozebírá ze všech stran. A já tehdy odpověděla, že krysy opouštějí loď první. Kapitán poslední... Ale naše úvahy se odehrávaly s vědomím, že je to velmi silně ve světě vnímáno. Že důležitý je zápas o svobodu pro všechny. Nešlo o to, aby pár lidí uteklo do Rakouska.

Kvůli emigraci se s vámi prý radila i manželka Václava Havla Olga?
Přišla s tím, že Václav dostal nabídku divadelního angažmá v USA, a já odpověděla, že si těžko umím představit, aby Václav byl v Americe s vědomím, že jeho kolegové jsou tady souzeni. Myslím, že ona se o tom radila i s jinými, stejně jako on. Víte, byly zvažovány všechny pohledy. Zda naopak neprospěje zápasu, když lidé uvidí, že k vězení existuje alternativa... V mužích by emigrace mohla vyvolat pocit, že utekli z boje, a přitom to v cizině nebudou mít lehké. Ale každý se rozhodoval jinak a i důvody pro či proti byly různé.

Takže jste zvolili šikanování. Manžel byl ve vězení, s čím jste zápasila vy?
Se sledováním. Kamera v budově protějšího soudu byla nepřetržitě namířena na náš dům. Telefon byl zase pro změnu odpojený. Prý kabelová porucha. Osm let! Jednou jsem oběhla všechny instituce a odpoledne začal fungovat. Já zavolala Havlům, abych si mohla půjčit auto na cestu s dětmi za manželem do vězení - a to byl současně telefonát poslední. Po pár hodinách zavolali, že to byl omyl, a telefon zase vypnuli. V polovině osmdesátých let telefon zapojili, ale věděli jsme, že je odposlouchávaný. Takže jsme měli naučené finty, lidé volali a nepředstavili se, chvíli mluvili, až jsem je poznala po hlase. Jinak se muselo volat z budek či z práce. Nebo jsem jednoduše spoustě lidí nevolala. V pokoji bylo pochopitelně i odposlouchávací zařízení.

A výslechy?
Nikdy jsem nic neřekla. Měli se mnou problémy, ale když jste mlčel, nakonec to vzdali. Kdo mluvil, toho si brali častěji a zkoušeli, co jim řekne. Násilí jsem nezažila. Vím, že jiní na tom byli hůř, ale mě byl estébák maximálně schopen chytit za ruku a odtáhnout pryč.

Vyhýbali se vám lidé?
Já se snažila být ohleduplná, nemluvit o politice, nedělat problémy cizím lidem. Důležité bylo ukázat, že žijeme v naší zemi a nikdo nemá právo nás strkat do nějakého ghetta. Chodila jsem proto na všechny schůze - domovní i ty rodičovské ve škole. Většina lidí věděla, kdo jsme, a jejich sympatie byly obrovské. Projevovány byly většinou beze svědků. Mnozí se k nám báli přijít, někteří přecházeli na druhou stranu ulice. S vyloženým nepřátelstvím jsem se však setkala zcela výjimečně.

Mluvila jste o ghettu. Ale chartisté přece opravdu žili v jakési izolaci, režim jim bránil žít normální životy. Jak se s tím rodiny vyrovnávaly?
Nejhorší období pro chartisty bylo na začátku osmdesátých let, kdy se komunisté báli demokratické „nákazy“ ze sousedního Polska. Tehdy byl tlak silný, ale tam, kde manžela žena podržela, tam ta rodina vydržela a nevystěhovala se. Ani rozvody nebyly. Vždyť oba byli na jedné lodi. Jiná situace byla, když nějaký signatář Charty chtěl najít partnera „zvenku“, z normálního života. To bylo těžké. Vím o případu, kdy holka řekla, že nemá na to, aby do toho ghetta vstoupila. Skončilo to rozchodem.

Jste věřící. Jakou roli hrála víra?
Do jisté míry zásadní. Při každém kroku, při každém podpisu jsme řešili, zda tím neubližujeme někomu dalšímu, zda ta cesta k demokracii nemá být mírnější. Těch otázek byla spousta. Většina národa totiž neměla pocit, že je správné jít do tak tvrdého střetu s režimem. Já jsem matematička. Tak jsem řešila: co je důležitější? Moje práce? Postupujeme vůbec dobře? Co je vlastně správná cesta? Já jsem tehdy vymyslela kritérium, kterým se dalo řídit: Když se bolševik rozčilí, je to správná cesta.

Zažila jste krizi?
Víte, ona nebyla cesta zpět. Jen jakési dvě vedlejší cesty. Jedna do emigrace, druhá do čisté kolaborace. Což mne ani nenapadlo. Já jsem, když se manžel vrátil, počítala s tím, že se stane znovu mluvčím. Že ten zápas musí někam dotáhnout.

Tak naopak, kdy jste zažila pocit úspěchu?
Těch pět minut slávy jsem zažila, když se v roce 1988 konala celonárodní pouť k blahoslavené Anežce, což byla jakási národní prosba o svatořečení, které přišlo o rok později. Manžel měl na tom podíl, usiloval o dialog s církví v rámci akce Desetiletí duchovní obnovy národa. Svatovítská katedrála byla tehdy plná. My jsme tam šli s dětmi pěšky. Manžela pochopitelně zavřeli. Ale byla to hrozně pěkná záležitost. Jela jsem kolem Hradu a měla pocit, že je to dobře. Že se nám něco povedlo. Je to takový ten pocit, že jste slavný, ale nikdo vám přitom nezávidí.

Nelitujete ani trochu těch let, kdy jste byla bez manžela, bez cestovního pasu, pod dozorem, bez telefonu...
Ne, to byl život s velkým „Ž“. Člověk o něco bojoval a nakonec se to podařilo. Co ještě víc chtít? Prožíváte všechno naplno. Nemluvě o tom, že jsem poznala spoustu skvělých lidí.

Rodina Bendova

Matematik a filozof  Václav Benda byl dvakrát mluvčím Charty. Ve vězení strávil čtyři roky, po pádu komunismu se stal poslancem, později prvním ředitelem Úřadu pro dokumentaci zločinů komunismu. Zemřel v roce 1999. Jeho žena Kamila je matematička, v současné době pracuje jako inspektorka Úřadu na ochranu osobních údajů. Syn Marek je nyní poslancem za ODS.
Autoři: ,
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Muskovy Tesly hoří i v Evropě. Další požár se prověřuje tentokrát v Itálii

Italská policie prověřuje požár autosalonu automobilové značky Tesla v Římě z pondělní noci. Vyšetřovatelé zatím nevylučují žádnou vyšetřovací hypotézu včetně úmyslného založení požáru z politických...

31. března 2025  20:49

Nařízení o AI má zabránit čínskému scénáři. Hrozí opačný efekt, bojí se experti

V platnost přichází nová směrnice Evropské unie o umělé inteligenci. Za cíl si dává především větší ochranu soukromí a předvídatelnost pro podnikání. Experti ale varují, že se jedná hlavně o další...

31. března 2025  20:44

Němci to i zaplatí. Nelegální odpad se vrátí z Jiříkova a Horních Heršpic do 10 týdnů

Stovky tun nelegálního odpadu z Jiříkova na Bruntálsku a Brna - Horních Heršpic budou odvezeny zpět do Bavorska do deseti týdnů, odvoz zaplatí německá strana. V tiskové zprávě a na síti X o tom...

31. března 2025  20:10

Zelená karta nestačí. Trumpovo migrační kladivo udeřilo, v bezpečí není nikdo

Premium

Migrační politika administrativy Donalda Trumpa nemá slitování. Nově si počíhala na držitele takzvaných zelených karet, tedy povolení k trvalému pobytu. Množí se případy, kdy tito lidé vycestovali ze...

31. března 2025

Los Angeles může přijít o své palmy. Nechtějí je hasiči ani developeři

Štíhlým vysokým palmám, synonymu města Los Angeles a jeho Hollywoodu, hrozí zánik. Někteří je viní z toho, že výrazně přispěly k šíření nedávných ničivých požárů ve městě, podle jiných palmy neplní...

31. března 2025

Putin povolává největší počet vojáků od začátku invaze, dokonce nejvíc za 14 let

Rusko povolá do armády dalších 160 tisíc lidí. Nové nařízení, podle kterého se má odvod uskutečnit mezi dubnem až červencem, podepsal v pondělí prezident Vladimir Putin. Loni jarní odvod čítal o...

31. března 2025  19:54

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V Litvě vytáhli z bažiny obrněnec amerických vojáků, tři našli mrtvé

Záchranářům ve vojenském prostoru na východě Litvy se časně ráno podařilo vytáhnout z bažiny americké obrněné vozidlo Hercules M88, které v ní zapadlo během úterního cvičení. Tři ze čtyř vojáků USA...

31. března 2025  8:32,  aktualizováno  19:34

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  19:24

Nový asfalt na D11 u Sadské zpomalí provoz. Opravy potrvají do června

Řidiče na dálnici D11 čekají omezení. U Sadské se opravuje téměř čtyřkilometrový úsek směrem na Prahu, kde je doprava vedena jen jedním pruhem. Práce by měly skončit do poloviny dubna. Oprava...

31. března 2025  19:10

Práce plynařů v Praze 6 zasahuje do kolejí, tramvaje jezdí odklonem

Práce plynařů na odstraňování havárie v trase vozovky v Praze 6 zasahuje až k tramvajovým kolejím. Událost proto ovlivňuje také provoz MHD. Několik tramvajových zastávek směrem do centra je aktuálně...

31. března 2025  16:47,  aktualizováno  19:04

Tresty za konopí jsou příliš vysoké, bouří se experti. Nacher je označil za dryáčnické

Tresty za pěstování a držení konopí jsou v Česku příliš vysoké a několikaleté vězení hrozí i pacientům, kteří látku užívají k léčbě a mírnění bolestí. Na semináři ve Sněmovně to v pondělí řekli...

31. března 2025  18:59

Slintavka je u hranic, rozšiřují se kontroly. Testovat se začne i mléko

Slintavka a kulhavka se objevila u českých hranic. Ministr zemědělství Marek Výborný oznámil zpřísnění preventivním opatření proti jejímu zavlečení do republiky. Rozšiřují se kontroly vozů o...

31. března 2025  14:22,  aktualizováno  18:43