Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka

Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka | foto: ČTK

Soudce v letáku vyjádřil sympatie ke straně. Bylo to za hranou, řekl ÚS

  • 9
Soudce nesmí narušovat důvěru veřejnosti v soudní moc tím, že bude veřejně hodnotit politiky či strany. Ústavní soud to zdůraznil v souvislosti s případem soudce Kamila Kydalky, který před volbami v roce 2014 v letáku vyjádřil přízeň lokálnímu politickému uskupení a jeho soupeře zkritizoval.

„Soudce nesmí svými projevy narušovat důvěru veřejnosti v to, že bude rozhodovat v souladu se základními principy demokratického právního státu, a důvěru v nestrannost a nezávislost soudní moci,“ uvedla soudkyně Ústavního soudu (ÚS) Kateřina Šimáčková.

Především by podle ÚS neměl veřejně hodnotit jednotlivé kandidáty či strany a uskupení nebo tvorbu politických koalic, což Kydalka udělal, když před komunálními volbami 2014 v letáku kritizoval lídry téměř všech stran, které chtěly kandidovat do zastupitelstva v Mnichovicích u Prahy, kde má chatu. Jedno uskupení naopak podpořil - a sice stranu Volba pro město – volba pro Mnichovice.

Autorství letáku na sebe vzal soudcův známý, který uvedl, že text sám zformuloval a podepsal jménem soudce včetně titulu doktora práv a to bez jeho vědomí. Soudce si však přitížil i svou povolební aktivitou, kdy v místním časopise zveřejnil článek, v němž rozebral možné koalice a uvedl, že jeden z kandidátů má pro funkci starosty lepší předpoklady.

Předseda městského soudu Libor Vávra tehdy navrhl zahájit kárné řízení. Zřejmě nejvíc mu vadilo právě to, že se Kydalka na letácích prezentoval jako soudce a v textech vyjmenovával jednotlivé kauzy, které soudil. Například kauzu vytunelovaného H-Systemu.

Kydalka zvažuje odvolání k soudu ve Štrasburku

Podle Nejvyššího správního soudu se soudce kárného provinění sice dopustil, avšak projednání případu považoval za dostatečné a nepotrestal jej. Kydalka se však odmítl ztotožnit s názorem, že nemá právo se k politice veřejně vyjadřovat, proto podal stížnost k ÚS.

„Takový projev soudce v rámci stranické politiky narušuje důvěru veřejnosti v to, že soudy a soudci budou spory rozhodovat podle práva, a nikoliv podle politických zájmů. Stěžovatel tak v tomto svém projevu porušil povinnost zdrženlivosti,“ doplnila Šimáčková k rozhodnutí ÚS.

Kydalka v úterý u Ústavního soud nevyloučil, že zváží odvolání k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Myslím, že to asi nebude poslední kolo. Stále to považuji za omezení svobody projevu. Listina základních práv a svobod platí pro všechny a žádné omezení tam pro mě není,“ řekl iDNES.cz Kydalka.

Některé pasáže, kterými ÚS soud své rozhodnutí odůvodnil, podle svých slov nepochopil. „Ztotožňovat mě s 50. léty mi přijde trošku trapné a směšné,“ dodal ke stanovisku ÚS, že i vzhledem k totalitní minulosti je potřeba obzvlášť dbát na nezávislost politiky a justice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video