Král Norodom Sihamoni (vpravo) hovoří s prezidentem Indonesie

Král Norodom Sihamoni (vpravo) hovoří s prezidentem Indonesie | foto: Reuters

Kambodžský král zpíval Ej, synku, synku

  • 22
Představa, že by král Kambodže v zahradách divadla Chaktomouk na břehu řeky Tonlé Sap v metropoli Phnompenhu někdy zpíval česky Ej, synku, synku či Tálinskej rybník, vypadá fantasticky. Pokud by se však vládce této chudé země v jihovýchodní Asii nejmenoval Norodom Sihamoni.

Norodom Sihamoni je totiž vůbec jediný monarcha současného světa, který dokonale hovoří česky a jenž v letech 1962 až 1975 žil a studoval v Praze.

"Pár hodin předtím mě přijal ve svém paláci a já jsem mu radila: Sihamoni, musíš cvičit, abys s námi mohl dobře zpívat," říkala v sobotu večer Anna Huječková, bývalá učitelka krále z dob jeho studií na pražské konzervatoři.

Ta zahrála na piano a harmoniku několik českých písní, k tomu zpíval Vlastimil Harapes a rozzářený král se k velkému překvapení svých krajů i mnoha zahraničních diplomatů přidal. V dokonalé češtině.

"Drazí Češi, vítám vás v Kambodži," uvedl král, rovněž česky, jenom o pár minut dříve v oficiálním projevu (ten byl v khmerštině) na slavnosti k 50. výročí navázání diplomatických styků mezi Kambodžou a bývalým Československem.

Na Prahu král nikdy nezapomněl
"Se Sihamonim si po celá desetiletí dopisujeme a on nikdy na Prahu, své známé a studia nezapomněl. Dokonce jsem byla první, komu v cizině oznámil, že se stal králem. Volal mi 14. října 2004 v deset večer z Číny. Byla jsem vystrašená, že se něco stalo s jeho nemocným otcem, ale on mi řekl: Dnes jsem byl zvolen králem. To není možné, vykřikla jsem a pak jsme se oba rozbrečeli," říká o svém vztahu ke kambodžskému vládci Anna Huječková.

České písničky navíc zazněly i proto – jak Sihamoni několikrát v minulosti připomenul – že mu pomáhaly, když jeho i další členy královské rodiny maoističtí Rudí Khmerové ve druhé polovině sedmdesátých let uvrhli do "palácového domácího vězení".

Rudí Khmerové rozpoutali v té době jednu z nejhroznějších genocid historie a připravili o život téměř milion lidí. Zabili i několik příbuzných současného panovníka a rodina čelila obrovskému duševnímu i fyzickému tlaku.

V roce 1976 uvěznili i Sihamoniho, kterému také spálili české knihy přivezené po studiích z Prahy. Tehdy mu prý jako vzpomínka zůstaly právě jenom písně.

Kvůli "svým Čechům" navíc král dnes porušuje i zavedený a striktní protokol. V sobotu před polednem přijal ve svém paláci naše diplomaty, kteří působí v asijských zemích.

Král hovořil česky i k velvyslancům
"Bylo to zvláštní, kambodžský král na nás hovořil dvacet minut česky a ani jednou nezaváhal například při vyslovování našich jmen," popisoval audienci velvyslanec v Kazachstánu Milan Sedláček. "Ta jeho čeština byla až vančurovská," přidává další poznatek Michal Král, šéf obchodní a kulturní mise na Tchaj-wanu.

V takových chvílích prý členové královského protokolu jen rezignovaně zaklapnou desky a musí se na konci spokojit s několika oficiálně pronesenými větami v angličtině či francouzštině.

V rámci sobotní slavnosti dostal Sihamoni i zvláštní bibliofilské vydání knihy 107 kreseb Františka Kupky z roku 1905 Člověk a země. Na knize vyzdobené khmerským hedvábím, královským znakem a nápisem na destičce z místního stříbra stálo: Dar českého národa králi Norodomu Sihamonimu.

Zůstává jenom otázka, co všechno od krále Sihamoniho uslyšíme v češtině na konci září, kdy má na pozvání prezidenta Václava Klause přijet na oficiální návštěvu. Překvapení se určitě dočkáme.

Jako v sobotu, v závěru slavnosti, kdy ke kambodžským bohemistům a lidem, kteří u nás kdysi studovali, opět nepromluvil khmersky, ale česky. "Milí přátelé, určitě se zase setkáme a pohovoříme si česky. Držte se," říkal neustále se usmívající král Khmerům, kteří před ním podle tradice klečeli a měli ruce sepjaté k pozdravu.

"Z historie není znám tak silný vztah jakéhokoli cizího panovníka k českým zemím. Král Sihamoni se svým způsobem pořád Čechem cítí," vysvětlil pak neobvyklou akci v kambodžském Phnompenhu její strůjce Jiří Šitler, velvyslanec v Bangkoku, který o kambodžském panovníkovi píše knihu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video