Ujguři z Urumči prchli po letních krvavých nepokojích.

Ujguři z Urumči prchli po letních krvavých nepokojích. | foto: Reuters

Kambodža deportovala Ujgury, kteří žádali o azyl. V Číně jim ale hrozí smrt

  • 26
Zpátky do Číny poslaly kambodžské úřady dvacet Ujgurů, kteří ze své země uprchli po krvavých etnických nepokojích a v Kambodži požádali o azyl. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na tamní vládní zdroje. Rozhodnutí Kambodžy kritizovaly organizace pro lidská práva, které se obávají, že Ujgurům hrozí v Číně smrt.

"Uplatnili jsme imigrační zákony země. Přišli do Kambodže ilegálně. Museli jsme uplatnit náš imigrační zákon," prohlásil mluvčí tamního ministerstva zahraničí Koy Kuong a upřesnil, že Ujgury poslali do Číny v sobotu večer.

Do země se Ujguři dostali tajně v posledních týdnech a v Phnompenhu požádali o status uprchlíka v úřadovně OSN pro uprchlíky. Jejich deportace se shoduje s probíhající návštěvou čínského viceprezidenta Si Ťin-pchinga, který má s kambodžským vedením podepsat čtrnáct především ekonomických dohod.

Podle americké ujgurské asociace se sídlem ve Washingtonu budou deportovaní Ujguři zřejmě mučeni a čínské soudy je nejspíš pošlou na smrt. Asociace připomněla také případ Šahíra Alího, ujgurského politického aktivisty, který v roce 2000 uprchl do Nepálu, kde mu OSN poskytly status uprchlíka. O dva roky později byl násilím z Nepálu vrácen do Číny, kde byl o rok později popraven.

Porušili mezinárodní zákon o uprchlících, uvedla OSN

Vysoký úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR) deportaci také odsoudil. "Násilný návrat žadatelů o azyl bez úplného prozkoumání jejich žádostí je vážným porušením mezinárodního zákona o uprchlících," uvedl ve svém prohlášení.

Peking žadatele o azyl označil za zločince, ovšem důkazy o jejich údajných zločinech nepředložil. Čína je ovšem největším investorem v Kambodži.

Kambodža svým krokem naprosto ignorovala dohodu o uprchlících z roku 1951, podle níž nemají být žadatelé o azyl vraceni do zemí, kde jim hrozí perzekuce. Přitom Kambodža je jednou ze dvou zemí v jihovýchodní Asii, které dokument podepsaly.

MUSLIMŠTÍ UJGUŘI V ČÍNĚ

- Autonomní oblast Sin-ťiang, bohatá na ropu, leží ve strategické oblasti Střední Asie. Je však sužována etnickým napětím, za nímž stojí mimo jiné přistěhovalectví etnických Chanů. Vláda ho podporuje i ve snaze udusit vliv devítimilionového ujgurského etnika v oblasti.

- Muslimští Ujguři, jazykově a etnicky spříznění s Turky, si stěžují, že Peking je diskriminuje ve prospěch čínských Chanů. Při nepokojích, které v Sin-ťiangu vypukly letos v létě, bylo zabito na 200 lidí a dalších 1700 utrpělo zranění


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video