Jaromír Šlachta a Radim Lapšanský (vpravo) jsou jedni z mnoha obyvatel Orlové,

Jaromír Šlachta a Radim Lapšanský (vpravo) jsou jedni z mnoha obyvatel Orlové, kteří doplácejí na důlní činnost. | foto: Jiří Zerzoň

Kam se poděly peníze z OKD? ptají se naštvaní lidé z Orlové

  • 7
Obyvatelé městské části Zimný důl v Orlové se zlobí na vedení města. Peníze, které Orlová získala od OKD na rozvoj oblastí postižených těžbou, skončily v centru. Podle lidí ze Zimného dolu neoprávněně. Vedení města podle nich okrajové části zanedbává.

"Měli jsme osadní výbor, byl jsem jeho předsedou. Chtěli jsme hájit zájmy lidí, jejichž domy jsou vlivem důlních otřesů poškozené, ale město všechny členy výboru zhruba před měsícem odvolalo," říká Radim Lapšanský. Oficiálním důvodem byla váznoucí komunikace mezi městem a výborem.

Peníze z OKD

V dohodě mezi Orlovou a těžaři z roku 2007 se OKD zavazuje nahromadit finanční prostředky na rozvoj infrastruktury a podporu rozvoje města.

O jejich konkrétním využití rozhoduje zastupitelstvo a rada města.

"Předseda nepostupoval v souladu s platnými právními předpisy, ignoroval předepsané postupy při předkládání materiálů, nectil kompetence orgánů města," zdůvodňuje starosta Orlové Jiří Michalík.

Odvolaný předseda to ale vidí jinak. "Byli jsme prostě odstraněni. Přichází totiž doba, kdy by se město s námi mělo vypořádat v rámci dokumentace EIA," tvrdí Lapšanský. EIA vyhodnocuje vlivy důlní činnosti na životní prostředí a řeší se v ní i vypořádání důlních škod.

"Chtěli jsme, aby peníze z OKD skončily tady v Zimném dole. Je to oblast, která je vlivem důlních činností poškozená. Chtěli bychom opravit cesty, zavést plyn, ať nemusíme topit tuhými palivy. Ale posledních deset milionů korun, které město od OKD získalo v roce 2007, skončilo jinde. V chodnících v Orlové-Lutyni. Tam je největší volební síla. Zimný důl v Orlové Lazech nikoho nezajímá," zlobí se Lapšanský.

Město investuje tam, kde je víc lidí, říká starosta

Starosta Michalík taková tvrzení odmítá. "Dopady hornické činnosti jsou patrné v celém městě. V Orlové-Lutyni žije 25 tisíc lidí, v Orlové-Lazech jich je 250. Je logické, že nejvíce peněz město investuje tam, kde je největší koncentrace obyvatel. To ale neznamená, že bychom Lazy opomíjeli," podotýká Michalík.

Lidé v Orlové a okolí mají na zdech svých domů trhliny způsobené otřesy.

Starosta říká, že město letos v Zimném dole zprovoznilo světelně signalizační zařízení křižovatky ulic Ostravská a Klášterní. Plánuje podle něj také třeba rekonstrukci autobusové čekárny na zastávce Zimný důl, opravu veřejného osvětlení v areálu hřbitova nebo rekonstrukci hřiště u bývalé Základní školy v Zimném dole.

"Navíc do centra Orlové se přestěhovali lidé, kteří v důsledku důlní činnosti přišli o bydlení a našli tak útočiště v jiné části města," argumentuje starosta.

Bývalý předseda osadního výboru s takovými důvody nesouhlasí. "Když jsem se před osmi lety přistěhoval, v Zimném dole byly obchody, škola. Všechno je pryč. Kdo se nastěhuje do lokality, která se nerozvíjí? Vedení města pořád tvrdí, že pro nás dělá, co může. Není to pravda. A pokud se nás nezastane, uděláme to sami," dodává Lapšanský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video