Demonstrace na podporu Kaddáfího (31. března 2011)

Demonstrace na podporu Kaddáfího (31. března 2011) | foto: AP

Kam s ním? Západ se rozhlíží po azylu pro Kaddáfího

  • 421
Světoví státníci přemýšlejí, jak přesvědčit libyjského vládce Muammara Kaddáfího k odchodu ze země. Mezi státy, které by mu mohly poskytnout azyl, se nejnověji zařadila i Uganda. Kaddáfí si ale během své dlouhé vlády nadělal řadu nepřátel a navíc musí počítat s obviněními ze zločinů proti lidskosti.

Přestože na svérázného vládce padají západní bomby a opouštějí ho jeho nejbližší spolupracovníci, Kaddáfí se zapřísahá, že Libyi neopustí a ve svém pouštním panství raději zemře jako mučedník. "Buďte klidní, všichni jsme tady a zůstáváme až do konce. Toto je naše země. Jsme silní na všech frontách," ubezpečil ve čtvrtek západní novináře vládní mluvčí Musá Ibrahím.

Pro státy západní koalice se ale Kaddáfího odchod ze země stále více jeví jako možné řešení šest týdnů trvajícího konfliktu. Spojené státy, Velká Británie a Katar na úterní schůzce světových státníků v Londýně naznačily, že by Kaddáfímu a jeho rodině povolily odchod do exilu, pokud by krveprolití urychleně ukončil.

Odchod libyjského tyrana do zahraničí silně propaguje Itálie, která během minulého desetiletí s Tripolisem čile obchodovala. Ministr zahraničí Franco Frattini oznámil, že o možnosti udělení azylu Kaddáfímu a jeho rodině hovořil s Ligou arabských států a Africkou unií. Odchod muže, který bývalé italské kolonii vládne už 41 let, by podle něj mohl být řešením libyjské krize.

Obezřetná Kampala

Otázkou zůstává, která země by se chtěla osmašedesátiletého plukovníka ujmout. Jako jeden z posledních zájemců se podle televize al-Arabíja jeví Uganda. "Pokud Kaddáfí požádá v Ugandě o azyl, zvážíme jeho žádost stejně jako u všech ostatních žadatelů," prohlásil Henry Okello Oryem z ministerstva zahraničních věcí.

Vzpomínka na rok 2008. Uganďané vítají Kaddáfího v Kampale

Bývalý ugandský vládce Idi Amin na snímku z 1. května 1978.

Idi Amin představuje své důstojníky libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu (3. března 1974)

Zdrženlivost Kampaly je pochopitelná. Prezident Yoweri Moseweni po vyhlášení bezletové zóny vydal prohlášení vypočítávající pět Kaddáfího hříchů vůči státům subsaharské Afriky. Patří mezi ně i Kaddáfího podpora krvavého ugandského diktátora Idiho Amina.

Řada členů Africké unie, která představuje Kaddáfího největší diplomatický úspěch, nemůže excentrickému despotovi zapomenout vměšování do svých vnitřních záležitostí. Moseweni ale na druhou stranu Kaddáfího chválil za nezávislou politiku. V Kampale ostatně stojí jedna z největších mešit v subsaharské Africe. A nese jméno vůdce libyjské revoluce.

Venezuela? Oblíbená destinace

Mezi další možné destinace, kde by beduínský despota mohl trávit podzim života, patří Venezuela. Tamního prezidenta Hugo Cháveze spojuje s Kaddáfím okázale prezentované přátelství i netradiční názory. Chávez například nedávno prohlásil, že život na Marsu existoval, ale vyhynul kvůli kapitalismu.

Kaddáfí ví o vměšování své

Vojáky posílal na Egypt, Tanzanii i Čad

Chávez brzy po propuknutí nepokojů v Libyi nabídl zprostředkování míru a západní média dokonce spekulovala, že Kaddáfí už do jihoamerické země utekl. Podle listu The Washington Post před dvěma roky strávil kouzelnou dovolenou na ostrově Margarita u pobřeží Venezuely.

"Vzteklý pes", jak Kaddáfího nazval v roce 1986 Ronald Reagan, by mohl najít útulek i v Zimbabwe. Vládu v zemi stále pevně svírá diktátor Robert Mugabe, který se při potlačování odporu neštítí prolít litry krve. Kaddáfí si ale zřejmě dobře uvědomuje, že vláda sedmaosmdesátiletého Mugabeho se pomalu chýlí ke konci a tak by ho dost možná opět brzy čekalo další stěhování.

Grafitti s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem v Caracasu

Venezuelský prezident Hugo Chávez a jeho dobrý přítel Muammar Kaddáfí

Venezuelský prezident Hugo Chávez

Jedním z oblíbených azylů afrických diktátorů je Saúdská Arábie. Skrývá se zde svržený tuniský autokrat Zín Abidín bin Alí a dožil zde i "Řezník z Kampaly" Idi Amin. V případě Kaddáfího ale této možnosti brání špatné vztahy s králem Abdulláhem. Panovník ropné velmoci mu zřejmě nikdy nezapomene urážku z roku 2009, kdy ho Kaddáfí označil za britský výtvor chráněný Spojenými státy.

Tyran ale podle CNN při plánování odchodu za hranice musí mít na paměti i fakt, že ho vyšetřuje Mezinárodní soudní tribunál v Haagu. Hlavní vyšetřovatel Luis Moreno-Ocampo minulý týden prohlásil, že má důkazy o nejméně šesti případech násilí na civilistech a je si na sto procent jistý vznesením obvinění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video