Přihlášku do prvního kola přijímacího řízení je třeba podat řediteli základní školy nejpozději do 29. února.

Přihlášku do prvního kola přijímacího řízení je třeba podat řediteli základní školy nejpozději do 29. února. | foto: Radek Cihla, MF DNES

Kam na střední? Zvolte si včas obor i školu

Už jen měsíc a půl mají deváťáci na volbu své budoucnosti. Přihlášky na vybranou střední školu musí odevzdat řediteli své základní školy do konce února. Proto je nejvyšší čas začít vybírat ze seznamu škol a zvolit si obor, na který se přihlásit.

Nemají vaše děti sebemenší představu, co by chtěly studovat? Nemusíte se nijak děsit, patříte k devadesáti pěti procentům rodičů, jejichž děti nejsou v tomto věku nijak výrazně vyhraněné. Měli byste si společně udělat čas, vzít si seznamy škol a společně s dětmi je vylučovací metodou projít.

"Mluvte s dětmi o kladech i záporech různých profesí. Přibližte jim, prostřednictvím známých nebo příbuzných, co která práce obnáší, jak je studium náročné," radí psycholožka Jana Marková. Ptejte se jich, co by je nejspíše bavilo. Nerozhodujte za ně.

Tip: Poradit se můžete třeba i s učiteli ze základní školy, vedoucím kroužku nebo trenérem, který vaše dítě zná i z jiné strany než vy. Maximálně tři hodiny dojíždění denně Janouškovi by podle odborníků měli respektovat zájem dcery a umožnit jí studovat, co ji zajímá a baví, tedy pedagogiku.

. Přihlášky na střední

Na co byste neměli zapomenout před přihlášením na školu

* přihlášku do prvního kola přijímacího řízení je třeba podat řediteli základní školy nejpozději do 29. února

* tiskopisy přihlášek dostanete na ZŠ, SŠ, v prodejnách SEVT nebo na internetu

* v 1. kole přijímacího řízení je možné podat pouze jednu přihlášku, v dalších kolech je počet neomezen

* přijímací zkoušky v prvním kole jsou v pondělí 21. dubna

* nejpozději do sedmi dnů od konání přijímací zkoušky musí ředitelé SŠ zveřejnit pořadí uchazečů a přehled přijatých a nepřijatých

* školy nemusí vypisovat druhá kola přijímacího řízení

"Rodiče by se měli o škole snažit získat co nejvíce informací a určitě ji navštívit. Posoudit, v jakém prostředí bude jejich dítě trávit třetinu času z příštích několika let," shodují se psychologové i učitelé.

K tomu můžete využít dny otevřených dveří, současné nebo minulé studenty školy, pedagogickopsychologické poradny, webové stránky. Podle ochoty, s jakou vám budou při návštěvě školy zodpovídat dotazy nebo jak reagují na mail či jak aktuální údaje jsou na webu, poznáte, jak škola komunikuje.

Zajímejte se i o možnosti budoucího uplatnění i o to, jak jsou absolventi školy úspěšní při přijímání k dalšímu studiu.

Tip: Při výběru budoucí školy počítejte s dobou, kterou bude dítě trávit dopravou. Podle slov odborníků by student neměl trávit cestou do školy víc než tři hodiny denně. To odpovídá asi 50 kilometrům dojíždění.

Akademie, nebo lyceum
A jak to letos bude vypadat s šancí na přijetí? To je podle středoškolských profesorů věštění z křišťálové koule. Nejžádanější a nejnabitější budou opět umělecké, výtvarné a grafické školy a gymnázia.

Podle údajů o počtech přihlášených a přijatých v seznamech středních škol na následujících stranách poznáte, jaké asi budou vaše šance. Vyplatí se taktizovat a zkusit podat přihlášku tam, kde byl v loňském roce výrazný přebytek uchazečů s tím, že loňská čísla mnoho zájemců odradí?

Spíše ne. Protože z dlouhodobějšího srovnání vyplývá, že žádané a prestižní školy mají podobný převis zájmu každoročně. Počítat také musíte s tím, že prestižní školy naplní kapacitu hned v prvním kole a druhá vypisovat nebudou. Je tedy lepší připravit se na neúspěch a zvolit i náhradní variantu.

"V Kroměříži jsou dvě třídy čtyřletého gymnázia, a kdo má dvě nebo tři dvojky na vysvědčení, nemá moc šanci. Takže děti, raději než by dojížděly jinam, využívají našeho ekonomického lycea, které jim nabízí základy ekonomického vzdělání a zároveň více všeobecných předmětů než obchodní akademie," vysvětluje situaci ředitel Obchodní akademie v Kroměříži Jan Žárský.

Tip: Lycea najdete i na zdravotnických, pedagogických, ekonomických i technických školách. Mají dvakrát tolik všeobecných předmětů než odborné školy.

Přemýšlíte o víceletém gymnáziu?
I pokud máte doma inteligentní a bystré dítě, zvažte třeba i s pomocí pedagogicko-psychologické poradny, jestli bez úhony zvládne projít martyriem přijímacích zkoušek a je dostatečně vyspělé na větší objem učiva i silnější konkurenci mezi spolužáky.

Hlavně dítě do ničeho nenuťte, mělo by samo mít zájem na gymnázium jít. Připravte je také na možný neúspěch, ze kterého byste neměli dělat tragédii. "Rodiče by si měli uvědomit, jak by jim samotným den po zkouškách při otázce, jak uspěli, bylo," doporučuje vedoucí Pražské pedagogicko-psychologické poradny Helena Hudečková.

V devítce je situace trochu jiná. Jestli máte pocit, že dítě na studium má, ale učení je to poslední, co ho zajímá, je lepší trochu na něj zatlačit, pomoci mu s přípravou a snažit se, aby se na gymnázium dostalo.

Tip: I při výběru prestižní školy byste se měli zajímat o náplň studia. Zda a jaké povinné a volitelné předměty budou děti v průběhu studia mít. Předejdete tak čtyř- i víceletému trápení třeba s latinou, kterou dítě nikdy neupotřebí.

. SEZNAMY STŘEDNÍCH ŠKOL

Praha, Středočeský kraj
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Jihomoravský, Vysočina, Zlínský kraj
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Královéhradecký, Pardubický, Liberecký
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Liberecký, Ústecký, Královéhradecký
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video