Miroslav Kalousek čelí ostré kritice

Miroslav Kalousek čelí ostré kritice | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Kalousku, odstup, žádají lidovci z regionů

  • 861
Lidovci v regionech vyzývají předsednictvo strany v čele s Miroslavem Kalouskem k okamžitému odstoupení. Ostrou reakci vyvolala Kalouskova ochota jednat s ČSSD o koalici podpořené komunisty, což přitom vedení dříve vyloučilo. O situaci ve straně jedná od 16. hodiny celostátní výbor.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
- Nechceme vás zničit, napsal KDU-ČSL Topolánek
- ČSSD slíbila lidovcům smlouvu s Vatikánem
- Politologové: Kalouska zahnala do rohu ODS
- Topolánek: Věřím, že nepříznivý vývoj zvrátíme

"To, co se včera stalo, je obrat o 180 stupňů proti naší dřívější rétorice o tom, že nebudeme tolerovat, aby nás drželi komunisté. Museli bychom si plivnout do obličeje, to opravdu nejde," sdělil iDNES.cz místopředseda brněnské organizace Daniel Rychnovský.

"Považuji to za exces. Je to účelové jednání, možná jde někomu o křesla v administrativě," spekuluje Rychnovský, který je ředitelem brněnské nemocnice Milosrdných bratří. Pokud by lidovci skutečně usedli ve vládě s podporou komunistů, ze strany by prý vystoupil.

"Velice mne to překvapilo," řekl iDNES.cz o kroku šéfa KDU-ČSL předseda brněnských lidovců Jan Holík. "Nechápu, jaké procesy v hlavách členů vedení strany proběhly," dodal.

"Jestli se strana bojí o svůj zánik z vůle někoho jiného, tak se nakonec zničí sama. Takto můžeme přijít o voliče," poznamenal Holík. Na odpoledne svolal mimořádnou schůzi městského výboru.

Stejnou iniciativu vyvíjejí i lidovci ve Zlíně. "Nesouhlasíme s vyjádřením předsedy Kalouska a žádáme odstoupení celého vedení," uvedla krajská tajemnice Karla Řezáčová. "Zároveň vyžadujeme změnu vyjednávacího týmu," dodala.

Bouří se i v dalších krajích
S postupem Miroslava Kalouska zásadně nesouhlasí také ve Středočeském kraji. "Budeme požadovat odstoupení současného vedení naší strany," řekl místopředseda středočeské KDU-ČSL Josef Vacek.

V Královéhradeckém kraji považují Kalouskův návrh za nepřijatelný. Limitem naší účasti v případné menšinové vládě je právě podpora komunistů. Vždycky jsme tvrdili, že s komunisty ne," zdůraznil předseda krajských lidovců Jiří Hanuš.

"Někdo se zbláznil. Připadá mi to naprosto neskutečné. Pokud na to vedení přistoupí, budu na celostátní konferenci prosazovat změnu celého vedení včetně předsedy," řekl šéf lidovecké frakce v krajském zastupitelstvu Vladimír Derner.

Lidovci z Plzně jsou z vyjádření stranického předsedy zděšeni a také žádají jeho rezignaci. "Nechceme, aby se opakoval rok 1948, kdy část vedení Lidové strany ve strachu o svou existenci byla ochotna se spojit s KSČ a již tehdy se od toho značná část členů distancovala," prohlásil šéf plzeňských lidovců, náměstek primátora Plzně Petr Náhlík.

Jediná část KDU-ČSL, která se zdržela ostrých výpadů proti výrokům předsedy strany, je jihočeská. Funkcionáři domovské organizace Miroslava Kalouska vyčkávají, jak se bude situace dál vyvíjet, zejména pak jednání celostátního výboru.

Rozhodne celostátní výbor
Taktiku vyjednávání o vládě s ČSSD s podporou komunistů a zřejmě i otázky svého vedení má na programu celostátní výbor KDU-ČSL. Jeho jednání probíhá od 16. hodiny.

Někteří členové, jako předseda pražské KDU-ČSL Marian Hošek, už ví, že Kalouskův nápad nepodpoří. "Navrhneme změnu vyjednavačů, abychom stranu v očích veřejnosti očistili," řekl České televizi.

Také místopředseda poslaneckého klubu Tomáš Kvapil by nepodpořil vstup do vlády tolerované komunisty.

Michaela Šojdrová se domnívá, že Kalousek svá slova dostatečně nezvážil. "Bral to asi jako jistou politickou nutnost. Návrh jednání o koalici s ČSSD podpořenou komunisty nepodpořím," ujistila iDNES.cz.

ČSSD: Lidovci konečně pochopili
Naopak pozitivní reakce vyvolal vývoj posledních povolebních vyjednávání mezi jihomoravskými sociálními demokraty.

"Lidovci konečně pochopili, že tento způsob je blíže jejich volebnímu programu než spolupráce s ODS," řekl ČTK předseda jihomoravské organizace ČSSD Václav Božek. Chybou Kalouska ale podle něj bylo, že dříve takovou spolupráci odmítal.

Političtí vězni protestují

Proti nečekanému obratu v povolebním vývoji se ostře ohradila i Konfederace politických vězňů.

"Dnešní politická situace ... věrně připomíná období mezi koncem druhé světové války a únorem 1948," píší v prohlášení.

Hlavními viníky tohoto stavu jsou podle KPV Jiří Paroubek, který "svým jednáním slouží plně KSČM", a Miroslav Kalousek, který se "nezdráhá přijmout ministerská křesla za podpory komunistů". Šéfové ČSSD a KDU-ČSL tak údajně "pochovávají ideály svých stran a ohrožují naši demokracii".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video