Ministr Kalousek podal na Jančuru trestní oznámení pro pomluvu.

Ministr Kalousek podal na Jančuru trestní oznámení pro pomluvu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Právníci radí Kalouskovi spíše žalobu než trestní oznámení na Jančuru

  • 441
Ministr financí Miroslav Kalousek se brání trestním oznámením proti výroku, že má nakradeno. Jeho autora Radima Jančuru viní z pomluvy. Právníci oslovení iDNES.cz by ale Kalouskovi dávali mnohem větší šance na úspěch, pokud by se bránil žalobou na ochranu osobnosti.

"Popravdě řečeno, u nás je to už skoro normální, ale já si myslím, že to normální není. Obvinit někoho z toho, že žije z nakradeného, nebo kolik má nakradeno, je skutečně hodně hrubá pomluva, pokud to tedy pan Jančura není schopen nějakým způsobem doložit," řekl iDNES.cz advokát Tomáš Sokol.

Právě pro pomluvu podal ministr Kalousek na podnikatele Jančuru trestní oznámení. Protože jeho výrok zazněl v médiích, hrozí mu tak až dva roky vězení.

Uspěje podle vás Miroslav Kalousek s trestním oznámením na Radima Jančuru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 8. května 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7212
ANO
ANO 2085

Podle Sokola ale u nás není trestní stíhání pomluv běžné. "Těch případů trestního stíhání je poměrně velmi málo. Byla tu tendence, aby to vůbec nebylo v trestním zákoně. Kromě toho paragraf 12 trestního zákoníku říká, že nejprve se věc má řešit cestou nějakého jiného práva, a teprve když to vůbec nejde, tak pomocí trestního práva," vysvětlil Sokol.

"Já si myslím, že i když je to daleko za hranicí nějakého slušného politického dialogu, tak orgány činné v trestním řízení nebudou ochotné zahájit trestní stíhání. Spíš ministra Kalouska odkážou, aby si podal civilní žalobu," uzavřel advokát a bývalý ministr vnitra.

Podobný názor má i advokát Oldřich Choděra, který se případy ochrany osobnosti zabývá a zastupoval například bývalého pražského radního Milana Richtera ve sporu s Cyrilem Svobodou. "Osobně si myslím, že by to policie řešit měla. Podle mě ty výroky na trestný čin pomluvy jsou," řekl Choděra iDNES.cz.

I on ale dodal, že existuje právní názor, podle kterého by podobné případy měl pomluvený řešit pomocí civilní žaloby na ochranu osobnosti. "Se žalobou by ministr Kalousek uspěl určitě, u toho trestního oznámení by to záleželo na posouzení všech okolností," uvedl Choděra.

Kalousek a ostré výroky, staří známí od soudů

Sám ministr Kalousek v pondělí řekl, že se na trestní právo obrací kvůli různým pomluvám a osočením jen naprosto výjimečně. Dosud se prý takto zachoval jen dvakrát a v obou případech byli viníci potrestáni (více zde). Na SMS, o jaké konkrétní případy se jednalo, odpověděl, že šlo o kauzy z devadesátých let.

V prvním případě Jan Březovský, později podmíněně odsouzený, o Kalouskovi řekl, že si od něj politik vzal úplatek 50 milionů korun v souvislosti se zakázkou na štábní informační systém (Kalousek v té době působil na ministerstvu obrany - pozn. red.)

Omluvu a finanční odškodnění zase Kalousek vysoudil od Českého deníku, který napsal, že Kalousek nechává v Ústřední vojenské nemocnici vyrábět černé neštovice a pak je prodává dál.

V minulosti Kalousek například uspěl s žádostí o omluvu ve Sněmovně poté, co ho David Rath nařkl z opilství. Rath se zatím neomluvil, proti pokutě i omluvě nařízené mandátovým výborem se poslanec ČSSD brání u soudu (více zde).

Před soudem skončil v minulosti i výrok Miroslava Kalouska. Ten o kauze vládní zakázky pro firmu ProMoPro řekl, že se jednalo o nadstandardní zlodějinu. Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové to byl výrok přiměřený (více zde).

Komu se ale ministr financí Kalousek omluvil, byli europoslanci ODS Hynek Fajmon a Ivo Strejček, které označil za bezvýznamné idioty. Omluvil se za několik dní, aniž ho k tomu musel vyzvat soud (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video