Miroslav Kalousek při jednání Sněmovny, kde poslanci jednali o zvýšení DPH.

Miroslav Kalousek při jednání Sněmovny, kde poslanci jednali o zvýšení DPH. | foto: ČTK

Kalousek: Za diplomacii odpovídá vláda a Klaus by to měl respektovat

  • 42
Za zahraniční politiku odpovídá vláda a prezident by se této zásady měl držet, reagoval na čtvrteční výroky Václava Klause ministr financí Miroslav Kalousek. Odmítl kritiku ministra zahraničí a svého stranického kolegy Karla Schwarzenberga. Ten má podle něj ve světě autoritu, kterou mu může leckterý politik závidět.

"Dvacet let naslouchám panu prezidentovi velmi podrobně a pamatuji si jeho velmi rázná slova, kdy vždycky říkal, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, já mu v tom dávám za pravdu," řekl Kalousek. Ironicky tak připomenul dobu, kdy byl Klaus v čele vlády a vadila mu některá zahraniční vystoupení tehdejší hlavy státu Václava Havla.

Schwarzenbergova schopnost argumentovat v zahraniční politice je podle něj dána jeho autoritou ve světě, kterou mu může "každý politik závidět a pravděpodobně asi i závidí".

Klaus vychválil VV, kritiku uštědřil Schwarzenbergovi

Klaus v rozhovoru pro Českou televizi kritizoval Schwarzenberga za to, že podle něho do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara. Prezidentská kancelář své protesty podle Klause nemedializovala, poprvé své námitky prezident řekl až tento týden na shromáždění českých velvyslanců.

"Ano, pan prezident významnou část proslovu věnoval tomu, že mě sprdnul. To je bohužel pravda. Ale to mně zas tak nevadilo," komentoval spor v Hospodářských novinách Schwarzenberg. Na Klausovy výroky v České televizi dnes ministr reagoval pouze slovy, že nemá nejmenší chuť je komentovat.

Klaus v rozhovoru také pochválil vládní Věci veřejné, například ministr školství Josef Dobeš je podle něj nejlepší polistopadový ministr školství. Za šikovného a bystrého politika označil předsedu poslanců VV Víta Bártu.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes odmítl prezidentovo hodnocení členů své vlády jakkoliv komentovat s tím, že Klausovo vystoupení v ČT neviděl. "Já si to rád poslechnu, v jakém kontextu a jaké souvislosti říká to nebo ono, a pak samozřejmě budu mít možnost se k tomu vyjádřit," poznamenal.

Podle předsedy poslanců TOP 09 Petra Gazdíka je překvapivé vyjádření pana prezidenta o tom, že útoky na úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru či představitele prezidentské kanceláře jsou zástupnými cíli útoků mířících na prezidenta osobně. "My jsme doposud spojitost mezi panem Bátorou a panem prezidentem nevnímali, my jsme dokonce neútočili na pana Bátoru, ale na pana ministra školství a předsedu vlády, protože pro nás je zásadním problémem pronikání extremismu do státní správy. Vztahy pana Bátory a pana prezidenta nás příliš nezajímají," řekl Gazdík ČTK.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mohlo Klausovo hodnocení ministra školství v občanech vyvolat jedině salvu smíchu. Klausova pochvala Věcem veřejným je prý průhledný politický obchod. "Věci veřejné umístily pana Bátoru, který je oblíbencem pana prezidenta na ministerstvo školství a pan prezident na oplátku pochválil Věci veřejné," řekl. Klaus podle něj příklonem k VV udělil další ránu nadstranickému image, který se snažil získat.

Poslanec ODS Boris Šťastný, který dříve s Klausem spolupracoval a patří mezi politiky blízké Hradu, novinářům řekl, že každý jednotlivec na politické scéně má právo na vyjádření. "Nevím, proč bych měl komentovat pana prezidenta. Je to jeho názor, jeho pohled, každý může mít takový pohled a je dobře, že pan prezident takové věci říká otevřeně," odpověděl na dotaz, zda Klausovy názory sdílí. Podle Šťastného nicméně platí jeho dřívější názor, že Bátora je kryptofašista, kterému nelze prominout spolupráci s krajně pravicovou Národní stranou.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video