Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: David Neff, MAFRA

Podám sám na sebe trestní oznámení, tvrdí Kalousek kvůli práci policie

  • 629
Ministr financí Miroslav Kalousek našel další způsob, jak slovně torpédovat práci policistů. Senátorům v pátek řekl, že na sebe chce podat trestní oznámení kvůli korupci. Úplatkem je prý slíbená večeře od kolegů ministrů. Kalousek takovou situaci srovnává se současným vyšetřováním exposlanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 senátorům řekl, že slíbil zastoupit v Senátu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS) a ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS) při projednávání jejich návrhů. "Oni mi slíbili, že když to předložím za ně, tak mě každý z nich pozve na večeři," uvedl Kalousek.

"Když jsem se připravoval na toto jednání, tak jsem si uvědomil, že podle moderního výkladu trestního práva jsem se nepochybně dopustil korupčního jednání s cílem zajistit si osobní prospěch, na který nepochybně nemám nárok," řekl. "A protože jsem sliboval věrnost ústavě a zákonům České republiky, jsem proto povinen podat na sebe v tomto vystoupení trestní oznámení," dodal.

Ve skutečnosti to politik neučiní. "Byl to vtip, který do parlamentní diskuse patří a kterým jsem chtěl upozornit na nesmírně vážnou věc. Nikdy mě nenapadlo, že se najde žurnalista, který to takto přepíše," řekl později. Slovy Kalousek opět dostal do popředí kritiku vyšetřovatelů a olomouckého vrchního státního zastupitelství v kauze bývalé šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové a politiků ODS.

Kalouskova slova se v Senátu, kde má většinu ČSSD, ale nesetkala s pochopením. Senátor ČSSD Jiří Dienstbier ho vyzval, aby se zdržel arogantního zlehčování situace.

Odešli ze Sněmovny, dostali funkce, teď musí vše vysvětlovat policii

Podle policistů se exposlanci Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr dopustili korupce tím, že se vzdali poslaneckých mandátů a přijali za to místa ve vedení firem se státní účastí. Všichni jmenovaní už byli obviněni, jsou stíháni vazebně.

Trojice tehdejších poslanců si podle policie nechala slíbit od Nagyové a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka výměnou za poslanecký mandát úplatek ve formě postů ve firmách, v nichž je majoritním akcionářem stát.

Policisté v rámci vyšetřování vyslechli ve čtvrtek i ministra Kalouska. Při odchodu Kalousek řekl novinářům, že konstrukce státního zástupce připomíná spíše třídní nenávist než právní názor. Ministr uvedl, že doufal, že trojice je obviněna z něčeho jiného, "než že se rozhodli pracovat". Kdyby prý tři obvinění exposlanci řešili situaci tím, že by odešli na pracovní úřad a pobírali sociální dávky na úkor daňových poplatníků, byli by to podle Kalouska bezúhonní občané (více čtěte zde).

Chování policie už kritizoval bývalý prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas zase řekl, že policisté vyšetřují něco, co je standardním politickým chováním. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek přispěchal s tím, že celý zásah nechá prověřit, a prezident Miloš Zeman sdělil, že považuje za přehnané, že policisté s sebou měli i beranidlo, což mu řekl Nečas.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue