Kalousek slibuje: Nerozbiju vládu

  • 12
Co udělá nový šéf lidovců Kalousek, známý svými sympatiemi k ODS, s vládou, v níž hraje hlavní roli levicová ČSSD? Kalousek vzkazuje premiéru Špidlovi, že se o kabinet nemusí příliš bát. Zatím. Čerstvý předseda strany lidové v neděli na každém kroku zdůrazňoval, že KDU-ČSL vládu neopustí.

Dokonce ji ve svém vítězném projevu označil za "nejlepší možné řešení pro občany této země".

Kalousek je skvělý taktik a nikdo nemůže čekat, že hned zveřejní své skutečné záměry. Fakt, že jako snad úplně první mu v sobotu večer gratuloval sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka, napovídá, že Kalousek opravdu nemá se současnou vládou žádný velký problém.

"Ne, vláda kvůli zvolení Kalouska určitě nepadne, není důvod a není ani jiné řešení," říká lidovecký ministr životního prostředí a velký Kalouskův spojenec Libor Ambrozek.

Vztahy ve vládě se změní
Špidla si tak jistý není. Na volbu Kalouska reagoval slovy: "Bude nepochybně důležité jednat s novým panem předsedou a některé věci vyjasnit." Jedna věc se však změní určitě, a to vztahy uvnitř vlády.

Poražený Cyril Svoboda měl ke Špidlovi ze všech lidovců úplně nejblíž. Dokonce blíž než někteří ministři za Špidlovu ČSSD. Teď bude muset o všem vyjednávat s Kalouskem, který o víkendu všem lidovcům slíbil, že bude mnohem tvrdší, než byl jeho předchůdce.

"Myslím, že by se Špidla měl připravit na občasné výhrůžky typu: Když bude ČSSD trvat na příliš vysokých daních, odejdeme z vlády. To za Svobody totiž rozhodně nebylo," uvedl v neděli jeden z vysoce postavených členů KDU-ČSL, nechtěl však být jmenován.

Znamená to, že Špidlův kabinet bude napříště pravicovější, aby vůbec přežil? "Bylo by to pro Unii svobody dobré, ale nemyslím si to. On Špidla už několikrát musel jít na hranici programu ČSSD a jít dál už příliš nemůže," odhadl vicepremiér a předseda unie Petr Mareš.

O dalším fungování vlády může hodně napovědět už úterý. Kalousek se totiž poprvé zúčastní pravidelné úterní koaliční snídaně u premiéra Špidly, kde se budou probírat například palčivé otázky českého zdravotnictví.

Kalousek už také avizoval, že si chce se Špidlou brzy důkladně promluvit o financování krajů, které i kvůli několika poslancům ČSSD nedostanou dost peněz ze státního rozpočtu.

Ke Kalouskovi patří tvrdá tvář i slzy
Mimořádné schopnosti mu přiznávají i kritici. Jen zdůrazňují, že je "schopný všeho". Nový předseda lidovců Miroslav Kalousek má i další přednost: ví, že slzy leckdy působí lépe než kamenná tvář. A neváhá je použít.

Ještě dnes zamrazí leckteré armádní důstojníky v zádech, když si na něj vzpomenou. S mnohými z nich totiž Miroslav Kalousek v roli ekonomického náměstka ministra obrany "zatočil".

Na vlastní kůži to svého času pocítil třeba i nynější ministr obrany Miroslav Kostelka. Když si tehdejší generál Kostelka dovolil všemocnému Kalouskovi oponovat při přípravě reformy vojska, málem skončil v civilu. Po vzájemném konfliktu byl opovážlivý důstojník odklizen do diplomatických služeb.

Kalousek plakal, Svoboda se omlouval
"Bratři a sestry" ve straně však znají úplně jiného Miroslava Kalouska. Takového, který se (když je ta pravá chvíle) dokáže i rozplakat. To když má pocit, že mu některý z oponentů křivdí.

O následcích takového neuváženého kroku by mohl vyprávět Kalouskův předchůdce v křesle šéfa lidovců Cyril Svoboda. Když se před dvěma lety veřejně rozhovořil o Kalouskových podezřelých praktikách při rozdělování armádních zakázek, netušil, co si nadrobil.  Kalousek nic vysvětlovat nemusel, "na kobereček" musel Svoboda.

"Vzpomínám si, jak jsme to ve straně řešili. Bylo to obrovské... Kalousek se postavil k mikrofonu, pořád opakoval, jak si o něm jeho bratři a sestry mohou myslet něco tak zlého, co by tomu řekla jeho rodina, a po celou dobu se mu z očí koulely slzy jako hrachy," vzpomíná na Kalouskovo "vrcholné číslo" lidovecký poslanec, který si přeje zůstat v anonymitě.

"Dokázal to. Kolegové se rozzlobili na Svobodu, co si to dovolil, a ten se musel Kalouskovi ještě omluvit," dodává.

Přežil i svého objevitele
Nový lidovecký předseda slzí častěji. Plakal i ten večer, kdy padl jeho "objevitel" - ministr obrany Antonín Baudyš. Zdálo se totiž, že Baudyš Kalouska strhne s sebou do propadliště dějin.

"Prosil jsem ho, ať tam vydrží. Poslechl mě," vzpomíná Baudyš. Objevem Kalouska se dodnes pyšní. "Našel jsem ho v pražské buňce lidové strany. Udělal na mě dojem. Měl vize a uměl je naplňovat. Nikdy jsem nelitoval, že jsem ho k sobě vytáhl," tvrdí Baudyš.

Kalouskova moc se po Baudyšově odchodu ještě upevnila. Spekulovalo se, kdo vlastně obraně vládne: zda ministr, nebo náměstek. Armádu opustil až v roce 1998 - s příchodem nového ministra Michala Lobkowicze. "Myslel, že ho vyhodím. Tak odešel sám," říká Lobkowicz.

Už v červnu 1998 získal Kalousek parlamentní křeslo a vysloužil si pověst mistra zákulisních praktik. V roli citlivého člověka ho kolegové poslanci nezažili. Spíše coby obávaného vyjednavače, který dokáže prosadit, co si zamane.

Že se vyzná, Kalousek například dokázal, když se postavil do čela parlamentní vyšetřovací komise ke krachu IPB. Místo aby komise zjišťovala, zda majitelé banky porušili zákon, zpracovali poslanci podrobnou obžalobu státu. Za to, že předluženou banku "znárodnil". Přesně podle Kalouskova přání.

Taktika muže dvou tváří se Kalouskovi vyplatila i o víkendu. V projevu na sjezdu se nejprve představil jako tvrdý lídr a pak těm, co ho volili, chvějícím se hlasem děkoval.

Svoboda udrží křeslo ministra zahraničí

Cyril Svoboda sice prohrál volbu předsedy strany lidové, své křeslo ministra zahraničních věcí však zatím udrží. Nový lidovecký předseda Miroslav Kalousek se totiž nyní do vlády nijak netlačí.

"Sjezd nebyl soutěží o vládní křeslo," zdůraznil Kalousek. Premiér Špidla přesto uvažuje, že by Kalouska do vlády vzal. "Nechám to ještě několik týdnů otevřené," řekl Špidla televizi Nova.

Cyril Svoboda se změnám ve vládě brání. "Mohlo by to vést k destabilizaci vlády," vzkázal Svoboda po své prohře s Kalouskem. Když Kalousek zůstane mimo kabinet, bude ve velmi složité situaci. Klíčová rozhodnutí vlády se řeší na jejím předsednictvu a za lidovce v něm sedí jen Svoboda.

"Jsem zvědavý, jestli bude Svoboda dělat Kalouskovi naschvály," podotkl jeden z ministrů. Kalousek však patří k hlavním postavám expertní skupiny zvané G8, která řeší všechny důležité ekonomické problémy.

Vláda vždy rozhoduje podle toho, co se na "gé osmičce" dohodne. A je také předsedou vlivného rozpočtového výboru sněmovny, který je často označován za jakési zvláštní ministerstvo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video