Mirolav Kalousek tvrdí, že jeho strana nepůjde v současné Sněmovně do žádné jiné koalice. Ilustrační foto

Mirolav Kalousek tvrdí, že jeho strana nepůjde v současné Sněmovně do žádné jiné koalice. Ilustrační foto | foto: Česká televize

Kalousek: Pokud se z daňového koně stane velbloud, TOP 09 opustí vládu

  • 961
TOP 09 odejde z vlády, pokud Sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku. V diskusním pořadu televize Prima to řekl místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek. Změny daňového balíčku by bral jako selhání vlády a v jiném kabinetu jeho strana pokračovat nehodlá.

Ministr financí ujistil, že poslanci jeho strany by se už neúčastnili žádné nové koalice: "Jako místopředseda TOP 09 to mohu říct. Jsem si jist, že by ministři ukončili spolupráci. Pro nás by bylo vyloučeno, abychom se angažovali v nějakém jiném slepenci."

Za nejlepší řešení v takové situaci by pokládal předčasné volby. "Pevně ale doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase. V jiné vládě se angažovat nebude," doplnil.

Má-li vláda většinu a má-li smysl, aby vládla, tak ty pozměňující návrhy odmítne, naznačil Kalousek. "Pokud nedojde k žádné koaliční dohodě, pak nastane takzvané hlasování na divoko. A pokud máme opravdu většinu, tak to nebude přijato," naznačil další možný scénář Kalousek.

Pokud budou návrhy přijaty, pak budou dle ministra financí přijaty nějakou zvláštní koalicí, kterou vytvoří opozice a několik přeběhlých poslanců.

"Pak je možné, že se z vládního koně stane poslanecký velbloud. To už pak ale nebude vládní návrh," naznačil ve známém přirovnání, jak se z navrhovaných zákonů (koní) stanou úpravami úplně jiné (velbloudi).

"Čerchmant" Kalousek

Zástupce revoltujících poslanců ODS Petr Tluchoř Kalouskovi vyčetl, že svými výroky "diktuje členům ODS, koho mají volit na kongresu". I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách. "Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika," uvedl Tluchoř. "Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát," řekl Tluchoř. Kalousek nazval tento týden "čerchmanty" členy středočeské ODS, kteří útočí na vlastní vládu.

Zdroj: ČTK

"Ministři za TOP 09 jsou odpovědní voličům, pokud daňový balíček neprojde, tak končí. Máme i takový bod ve stranickém usnesení," ujistil. Vládní stabilizační balíček má stanovit výši DPH a posílit státní rozpočet dalšími opatřeními.

"ODS má problém dodržet závazky"

Kalousek naznačil, že případný konec vlády půjde na vrub sporům v ODS: "Evidentně má jeden z koaličních partnerů, tedy ODS, zásadní problém dodržet závazky, které byly uzavřeny. Pokud toho není schopna, pak vláda nemá většinu a pak nemá smysl, aby pokračovala."

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu, doplňuje ČTK. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat.

ODS se chce pokusit domluvit společný postup ještě bezprostředně před hlasováním. Vzhledem k tomu, že se ODS zatím na žádném kompromisním návrhu k daňovému balíčku neshodla a neoslovila s ním koaliční partnery, chce Kalousek prosazovat vládní návrh v původní podobě.

Také Nečas dále usiluje o koaliční dohodu na zákonu, který původně obsahoval zvýšení DPH a další sadu opatření na posílení rozpočtu. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí a bude schválena taková podoba stabilizačního balíčku, která bude přijatelná pro všechny koaliční strany," uvedl Nečas ve vyjádření, které ČTK poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video