Miroslav Kalousek žehlí Čunkův problém.

Miroslav Kalousek žehlí Čunkův problém. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Kalousek řeší arbitráž, kterou odstartovalo Čunkovo rozhodnutí

  • 311
Křesťanský demokrat Miroslav Kalousek žehlí problém, který způsobil lidovec Jiří Čunek. Ministr financí se právě snaží odvrátit hrozbu, že bude muset ze státní kasy vyplatit v arbitráži téměř miliardu korun německé společnosti ECE. Realitní společnost chce "odškodnění" za chybu, kterou podle ní způsobil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

O případu se píše už delší čas. Nyní však získal pikantní nádech v tom, že ji společně řeší dvojice rivalů, kteří navzájem válčí v KDU-ČSL a jeden druhého vyhazuje z vlády.

Čunkův problém skončil Kalouskovi na stole automaticky, protože ministr financí prostě řeší všechny arbitráže – stížnosti zahraničních firem, že Česko maří jejich investice.

"Nechci, aby se to prezentovalo jako vnitrostranický problém. Tento případ řešíme a učiníme všechno pro to, aby Česká republika nemusela nic platit," říká Kalousek.

Co tak strašného Jiří Čunek provedl, že za to Němci chtějí až miliardu korun? Z ne zcela jasných důvodů se velmi aktivně vložil do sporu dvou velkých zahraničních realitních firem – německé ECE a nizozemské Multi.

ODS chce pohltit KDU

obávají se lidovci naklonění Čunkovi

Obě tyto společnosti, které v Česku stavějí a pronajímají velká nákupní centra, se tvrdě střetly v Liberci. Chtěly je postavit jen sto metrů přímo naproti sobě. Začala dlouhá a složitá právní bitva, jejímž "soudcem" se stal právě Čunek.

"Právníci mi hned na začátku řekli, že v každém případě našeho rozhodnutí bude soud. Vždycky bude některá firma tvrdit, že byla poškozená, a odvolá se," říká Čunek.

Do řešení libereckého konfliktu se ministr rázně pustil loni na jaře, sotva se vrátil na ministerstvo po čtyřměsíční přestávce kvůli své korupční kauze. Stůl měl zavalen řadou nevyřešených věcí, hlavně kolem čerpání peněz z evropských fondů. Svou pozornost se rozhodl věnovat liberecké válce nákupních center.

Ministr nedal na své rádce

O co v kauze jde? Nizozemská Multi začala v Liberci stavět dřív, až po ní přišla německá ECE. Nizozemcům se to nelíbilo, proto napadli úřední povolení konkurenčního projektu s tím, že je znevýhodňuje, protože společná příjezdová cesta by neusnesla nápor aut zákazníků.

"Jen chráníme svou investici za půldruhé miliardy, pokud zkolabuje doprava, je ohrožená," argumentuje Petr Černák ze společnosti Multi.

Liberecká kauza

Německá firma ECE v Česku postavila a provozuje nákupní centra Arkády Pankrác v Praze a Vaňkovka v Brně.

Nizozemská firma Multi v Česku postavila a provozuje nákupní centra Olympia v Plzni a Olomouci, podílela se v Praze na Centru Chodov.

V Liberci se obě konkurenční firmy tvrdě střetly, když chtěly postavit přímo naproti sobě nákupní centra. Po řadě odvolání se do sporu vložil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, jeho úřad zrušil povolení firmě ECE. Ta nyní chce v arbitráži odškodnění 1,5 miliardy korun po státu.

Celý spor je vlastně jen o to, zda Multi měla právo mluvit do úředního schvalování konkurenčního projektu. Městský i krajský úřad byly názoru, že ne. Jenže jejich rozhodnutí zrušila poslední instance – ministerstvo pro místní rozvoj, kam se spor jako k poslední instanci opakovaně dostal.

Tam se jím zabývala takzvaná rozkladová komise ministra, což je devítičlenný tým expertů na stavební a správní právo z univerzit i z praxe. Ti Jiřímu Čunkovi dali jednoznačné doporučení: zjednodušeně řečeno se v Liberci mohou stavět obě nákupní centra.

Ministr Čunek v rozporu s doporučením rádců rozhodl opačně. "Já se závěry komise mohu, ale nemusím řídit. Na základě mých právních doporučení jsem rozhodl jinak, což více vyhovuje zákonu. Chybu udělal stavební úřad v Liberci, jenž neměl územní rozhodnutí firmě ECE vydat," argumentuje Čunek a dodává: "Jsem si naprosto jist, že jsem rozhodl správně."

Německá realitní společnost kvůli Čunkovu rozhodnutí neobdržela stavební povolení a musela stavbu zastavit. A proto rozjela arbitráž. Tvrdí, že jí vznikla škoda 56 milionů eur, v přepočtu tedy půldruhé miliardy korun. Do toho počítá náklady na těžbu zeminy, pořízení pozemku i ušlé zisky.

"Takřka celý rok jsme upozorňovali na problém nezákonného rozhodování. Pan ministr Čunek argumentuje záležitostmi, které mu nepřísluší. Takové jednání ovlivnilo rozhodování státní správy až za hranici zákonnosti," říká jednatel ECE Josef Tobek.

Výsledek celého sporu? V Liberci zůstala po společnosti ECE obří jáma v zemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video