Kalousek: Posun vlády doleva nepřijmu

  • 21
Pokud vznikne nová vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů, předpokládá šéf lidovců Miroslav Kalousek, že budou dál platit již dříve uzavřené dohody.

Více než dvě hodiny jste se radil o nové vládě s úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Na čem jste se dohodli?
Vedli jsme neformální konzultace, z nichž vyplývají některé varianty, které teď předložíme svým stranickým grémiím.

Takže jistě pochopíte, že by bylo špatné, kdyby si to dřív přečetli v novinách. Co myslím, že můžu říci - dohodli jsme se, že je společná vůle pokračovat ve vládě, která se bude opírat o stojedničkovou podporu.

Na tom jste se už opravdu definitivně dohodli?
Ano, chceme pokračovat na koaličním půdorysu. Chceme pokračovat ve společné vládě se sociální demokracií a Unií svobody.

Za přímé účasti US-DEU ve vládě?
Já jsem slyšel velmi silně stanovisko představitelů Unie svobody, že buď budou přímo vládní stranou, nebo čistou opozicí. Pokud by se rozhodla podporovat vládu, i kdyby v ní přímo nebyla, tak bych to také viděl jako průchodné stanovisko.

To ale ani není otázka na mě. Co mohu říci za křesťanské demokraty, pro nás je přijatelná jen taková vláda, která se bude opírat o nekomunistickou většinu ve sněmovně.

Bavili jste se určitě s panem Grossem o tom, jak silná je skupina v sociální demokracii, která si nepřeje, aby znovu vznikla a fungovala vláda na dosavadním půdorysu, tedy i s unionisty. A jak přijal váš požadavek, že by to mělo být ošetřeno podpisy všech koaličních poslanců, že budou k nově vytvořené vládě loajální?
Já jsem přesvědčen, že sociální demokracie bude schopna najít jednotné stanovisko a společnou vůli vyjádří poslanci svými podpisy.

Dohodli jste se už na programových základech nové vlády?
Jenom jsme diskutovali. Zatím z toho není žádný závěr, žádná dohoda, prostě bylo to vyjasňování základních stanovisek a mantinelů.

Když to bude v zásadě obdobná vláda, i když možná v trochu jiném složení, dá se říci, že bude dělat stejné věci jako vláda minulá?
Já si myslím, že bude velmi užitečné, abychom některé programové priority akcentovali.

Pro nás je především nepřijatelné, aby budoucí vláda byla v uvozovkách levicovější ve smyslu míry přerozdělování, vyšších přímých daní, vyšších vládních výdajů, vyšší regulace, menší úcty k soukromému majetku.

Někteří sociální demokraté se však už nechali slyšet, že nová vláda bude složena tak, aby v ní ČSSD mohla ještě více než dosud ovlivňovat hospodářskou politiku. Co to konkrétně bude znamenat?
Předpoklad, že by KDU-ČSL byla v koalici, která by akcentovala levicovější návrhy, je nereálný a nikdo to nemůže myslet vážně.

Takže například v reformě veřejných financí budete pokračovat tak, jak byla nastavena dosud, nebo se ji ještě pokusíte přitvrdit?
Já bych samozřejmě upřednostnil urychlení reformy, ale budu rozumět tomu, pokud to pro koaliční partnery nebude přijatelné. Ale změkčení si neumím představit.

Prostě například schodek státního rozpočtu na příští rok nebude vyšší než v koridoru 87 až 95 miliard korun, jak se dosud předpokládalo?
Schodek bude takový, jak ho navrhl ministr financí Sobotka, tak jak kopíruje reformní dohody.

Mimochodem návrh rozpočtu by měla projednávat už příští týden vláda, která podala demisi. Dá se tedy předpokládat, že by to tato vláda už projednávat neměla a že se bude s rozpočtem čekat až na jmenování vlády nové?
Není k tomu žádný důvod. Vláda musí pracovat podle plánu svých legislativních prací a není žádný důvod, aby nepracovala dál, třeba i na přípravě rozpočtu.

Takové věci jako společné zdanění manželů s dětmi, což už vláda Vladimíra Špidly nestačila prosadit, s tím se dá počítat?
Já automaticky počítám s tím, že pokud bude pokračovat vláda na současném půdorysu, tak již uzavřené dohody budou dál platit.

A co třeba nový zákon o regulovaném nájemném, který jste nedokázali v parlamentu prosadit, pokusíte se i ten vrátit do hry ještě do voleb, které by měly být v roce 2006?
Pokusíme se to vyřešit. Jestli se nám to podaří, je věc jiná.

Jak to bude s důchodovou reformou? Tu se 101 hlasy tlačit asi nebudete.
Tam je potřeba najít dohodu s občanskými demokraty.

Existuje předběžná shoda, že by se ve vládě měli objevit předsedové všech tří koaličních stran?
Není žádný takový závěr.

Ale je taková představa, zejména ze strany Stanislava Grosse?
Nevedli jsme o tom zatím rozsáhlou diskusi.

Nicméně na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, kde došlo k tomu vnitrostranickému převratu a Vladimír Špidla složil své funkce, mluvil Gross o tom, že chce vládu za vaší účasti, takže takový požadavek na vás je?
Zatím mi to neformuloval jako podmínku. V tuto chvíli ani neřešíme personální otázky.

Ani počty ministerstev pro jednotlivé vládní strany?
To je až další patro. Nyní diskutujeme o tom, zda existuje většina pro současnou koalici. Jestliže existuje, začneme diskutovat o programových prioritách budoucí vlády a v okamžiku, kdy se na tom shodneme, tak teprve doplníme persony.

Vy jste dosud tvrdil, že pozice šéfa sněmovního rozpočtového výboru vás plně uspokojuje. Změnil jste názor?
Naším úkolem je zajistit stabilní vládu, která bude dobře spravovat tuto zemi a bude pokračovat v reformách. Kdo bude přitom sedět na jaké židli, je nejméně důležité.

Ale tři vaše ministry budete hájit?
Jsem přesvědčen, že vykonávají svou práci dobře. Ale v tuto chvíli říkám jen svůj osobní názor.

Všiml jste si, že jste po změnách v čele ČSSD a Unie svobody najednou nejstarším předsedou?
Když proběhl víkend se změnami v čele těch dvou stran, tak jsem přišel na náš poslanecký klub a řekl jsem: Mám pro vás několik informací.

Tou první je, že jsem se stal nejstarším předsedou koaliční strany, což mě hluboce deprimuje. Takže jsem si všiml.

MIROSLAV KALOUSEK (43)

Od loňského listopadu je předsedou KDU-ČSL, ve druhém kole porazil tehdejšího lídra strany a ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Kalousek je ve sněmovně předsedou vlivného rozpočtového výboru, do vlády zatím odmítá vstoupit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video