Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kalousek podpořil Bartáka: Ve vládě přece nesedí nevědomá telata

  • 322
Ministr financí Miroslav Kalousek se zastal svého náměstka Martina Bartáka, který je podezřelý z korupčního chování v souvislosti s tendrem na nákup vozů Tatra. Kalouskovi je vyčítáno, že Bartáka okamžitě po zveřejnění kauzy neodvolal. Zatím není nic vyšetřeno, navíc Barták o tom nemohl rozhodnout sám, hájil ho ministr.

Kalousek se Bartáka zastal v nedělních Otázkách Václava Moravce. "Trvám na tom, že na ministerstvu financí náměstek ministra neudělal nic špatného. Nebudu soudit, jak jednal na obraně, to je na nezávislých orgánech činných v trestním řízení," uvedl. Dodal, že nebrání přímo náměstka, ale hájí slušné chování.

O KAUZE

Náměstek ministra financí a někdejší ministr obrany Martin Barták odešel na dlouhodobé neplacené volno poté, co MF DNES informovala o jeho možném korupčním chování. Za vysokou finanční částku měl podle někdejšího amerického velvyslance v ČR a šéfa vedení společnosti Tatra Williama Cabanisse nabízet urovnání problému mezi firmami Tatra a Praga, které blokovaly byznys Tatry s ministerstvem obrany.

Moravec jej upozornil na to, že vyšetřování může trvat roky a Barták tak bude i se svou pověstí nadále působit v jednom z nejdůležitějších resortů. "Pokládal bych za absurdní, kdyby to trvalo déle jak tři měsíce, pokud tomu tak bude, pak se mě zeptejte," reagoval Kalousek.

Dodal, že kdyby Bartáka rovnou odvolal, jak po něm a premiéru Petru Nečasovi chtěl například lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, znamenalo by to, že je přesvědčen o jeho vině, což prý nyní není. Uznal však, že obvinění bývalého amerického velvyslance Williama Cabanisse je závažné, a proto je podle něj Barták na neplacené dovolené.

Zlý kouzelník a statečný princ

Kauzu přirovnal k pohádce o zlém kouzelníkovi Bartákovi a statečném princi Vondrovi. Je to však špatně vnímáno, dodal s tím, že Bartákovu pověst poškodilo více kauz a je si toho vědom.

"O kauze Pandur však rozhodovala vláda Jiřího Paroubka. A o letounech Casa také hlasovali všichni Nečasové, Topolánkové a Kalouskové," vzkázal. Kdyby prý Barták rozhodoval o všem sám, byla by vláda za bandu nevědomých telat.

"Měli jsme mnohem větší rozhodovací pravomoci, než náměstek. Všichni Nečasové, Kalouskové, Vondrové, Schwarzenbergové, pro to jednomyslně hlasovali. Pokud se ukáže, že špatně, budeme si za to muset nést odpovědnost. To, že za všechno může pouze a jenom pan Barták, je zela nemožné a taky nepravda," uzavřel.

Vláda s důvěryhodnými lidmi

Vláda Petra Nečase se označuje za vládu protikorupční. Podle Davida Ondráčky z nevládní organizace Transparency International však tomuto označení ubližují nedůvěryhodní členové kabinetu.

"Je velmi podivné, že předseda dozorčí rady Tatra zveřejnil tyto informace až po třech letech. Nevěřím tomu, že důvěru v naše orgány najednou získal. Policie navíc konkrétně tuto nabídku vyšetřit nemůže, pouze okolnosti. Za třetí, vláda se označuje jako protikorupční, proto by měla být spojena s důvěryhodnými lidmi, což pan Barták není," shrnul celou kauzu Ondráčka.

Kalousek s jeho požadavkem na důvěryhodné členy souhlasí. Chce však počkat, s jakými výsledky přijde policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video