Ministr financí Miroslav Kalousek při debatě s premiérem Petrem Nečasem v Poslanecké sněmovně.

Ministr financí Miroslav Kalousek při debatě s premiérem Petrem Nečasem v Poslanecké sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kalousek hrubě ovlivňuje vyšetřování ProMoPro, rozzlobil se Nečas

  • 323
Premiér Petr Nečas obvinil ministra financí Miroslava Kalouska, že hrubým způsobem ovlivňuje kauzu ProMoPRo. V té je ministr obrany Alexandr Vondra podezřelý, že se dopustil tunelování stamilionů korun během českého předsednictví EU. Kalousek není soudce ani vyšetřovatel a nesmí dopředu říkat, co je a co není trestný čin, uvedl Nečas.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda vlády zdůraznil, že Kalousek, který umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit, není ve věci soudce ani vyšetřovatel.

ProMoPro

Zatímco k jiným korupčním případům se vyjadřuje nebo nevyjadřuje policie či státní zastupitelství, které popisuje, jak je vyšetřování daleko a které úkony se právě odehrávají, v tomto případě všechny informace přicházejí od ministerstva financí a jeho speciálního finančně-analytického útvaru. Ten však jinak žádné informace ke konkrétním případům neposkytuje.   

Premiér tak reagoval na výroky Kalouska, který uvedl, že v případu ozvučení českého předsednictví v EU docházelo k nestandardní zlodějině.

"Názor na to (kauzu ProMoPro, pozn. red.) mám, ale kdybych ho vyřkl veřejně, budu vyšetřování ovlivňovat. Nechci udělat stejnou hrubou chybu jako pan ministr financí, který hrubým způsobem vyšetřování ovlivňuje," uvedl v Hospodářských novinách Nečas.

Podle Nečase by měl být Kalousek na své výroky opatrný. "Může dát najevo, co si přeje, aby byl výstup. Ministr, který má pod sebou takový útvar, by se měl velmi kontrolovat ve výrocích, aby se nevystavil podezření, že vyšetřování ovlivňuje," míní premiér.

S Kalouskem si hodlá vážně promluvit. "Řízené úniky informací, nestandardní zbavení mlčenlivosti, to všechno vzbuzuje mé otázky," vzkázal Nečas.

Dodal, že si ani nechce připustit, že finančně analytický útvar, který může nahlédnout do účtů každého občana, je politicky zneužívaný. "Pevně doufám, že se to dozvíme z vyšetřování. Nechci si vůbec připouštět, že by k tomu mohlo docházet, protože by to znamenalo velmi vážné selhání vedení ministerstva financí," uvedl Nečas v HN.

Kalousek: Premiér sliboval trochu jiný postup proti korupci

"Té nervozitě se musím hořce usmát. Měl jsem pocit, že pan premiér v boji s korupcí a praním špinavých peněz sliboval trochu jiný přístup," reagoval na rozhovor Kalousek. Zdůraznil, že vyšetřování rozhodně neovlivňoval a informace o něm zveřejnil až poté, co FAÚ své vyšetřování skončil.

Finančně-analytický útvar

Finančně analytický útvar vznikl v roce 1996 a má na starosti boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Pracuje v něm několik desítek specialistů. Má široké pravomoci a ze zákona mu všechny finanční instituce musí hlásit podezřelé převody peněz a transakce. Spolupracuje s policií, tajnými službami i finančními úřady a má přístup do řady databází s citlivými informacemi. Na základě podezřelých informací pak podává trestní oznámení. Jen loni útvar obdržel 1887 oznámení o podezřelých obchodech, podal 296 oznámení a zajistil 287 milionů korun. Ředitelem je Milan Cícer, dříve náměstek ředitele protikorupční policie.

"Důkazy, které při tom nashromáždil, mne opravňují k pojmenování 'nestandardní zlodějna'. Zda tato nestandardní zlodějna bude také vyhodnocena jako trestný čin, to už není v působnosti ministerstva financí," podotkl ministr. Dodal, že nedělal nic jiného, než že bránil profesionální práci svého úřadu. "Ta byla - a obávám se, že stále je - pod nepřípustným politickým a mediálním tlakem," uzavřel Kalousek.

Razantní postup vůči ministrovi financí žádala v úterý pražská ODS. "Vedení ODS a místopředsedové musí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09," řekl její šéf Boris Šťastný. Kalousek zbavil mlčenlivosti šéfa FAÚ Milana Cícera. Před týdnem pak zveřejnili podrobnosti zjištěné útvarem o tocích peněz od firmy ProMoPro. Finanční analytický útvar ministerstva financí na základě svých zjištění podal v lednu trestní oznámení.

Čeští i rakouští státní zástupci začali v minulých dnech prověřovat podezření z praní špinavých peněz při transakcích týkajících se této sporné zakázky. Policie v souvislosti se zakázkou prověřuje také podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Alexandru Vondrovi prý nemá Nečas důvod nevěřit. Chce nejdříve počkat na výsledky vyšetřování, teprve potom se rozhodne, jak bude postupovat. "Nepochybuji, že řadě lidí kroky, které se dějí na ministerstvu obrany, vážným způsobem vadí a snaží se pana ministra a jeho spolupracovníky diskreditovat," míní.

Vondrovy kroky by prý mohly vadit například lidem, kteří nesou odpovědnost za minulý skandální systém a kteří na něm profitovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video