Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 3. října 2013

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 3. října 2013 | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Kalousek vyzdvihl ušetřené miliardy. Evropa nám utíká, opáčil Sobotka

  • 408
Miroslav Kalousek vystoupil před volbami veřejně na obhajobu politiky, kterou jako ministr financí prosazoval. "Nemáme se za co stydět, jako země, jako občané. Určitě se nedá hovořit o neúspěšné hospodářské politice," řekl Kalousek při půlhodinové prezentaci, v níž hájil politiku vlády, v níž seděl. Podle ČSSD jako ministr zcela selhal.

 Kalousek připomněl, že oproti roku 2009 se do loňska koalici, jíž dominovaly ODS a TOP 09, podařilo snížit deficit veřejných rozpočtů z 5,8 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu, a to díky úsporám ve výši 270,5 miliardy korun, přičemž na straně příjmů se za dobu pravicové vlády vybralo o 102,4 miliardy korun víc. "Volili jsme přitom raději zdanění spotřeby než zdanění výkonu, práce," uvedl.

Exministr financí zdůraznil, že díky politice vlády, která snížila tempo zadlužování, se podařilo ušetřit 74,7 miliardy korun na nákladech dluhové služby, tedy při splácení úroků z dluhu.

Díky tomu Česko splácí dluhopisy jen s mírně vyššími náklady než Německo a se srovnatelným úrokem jako Rakousko. A výrazně levněji, než třeba Maďarsko, Slovensko či Polsko.

Věřitelé nám věří víc, než si věříme sami, řekl exministr

"Měli bychom si věřit alespoň tolik, jak nám věří naši věřitelé," zdůraznil první místopředseda TOP 09 Kalousek. Je teď na voličích, aby se rozhodli, zda bude země pokračovat v úsporné politice, která nás bude přibližovat zemím, jako je Německo či Rakousko, nebo jestli se vydáme směrem k jižním státům eurozóny, prohlásil exministra financí v narážce na Řecko, Španělsko či Itálii, tedy země s většími hospodářskými problémy.

Kalousek argumentoval grafy, které si připravil z údajů Eurostatu, a s jejich pomoci se snažil dokázat, že Česká republika si nestojí ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie vůbec špatně. "V míře nezaměstnanosti se blížíme situaci v Německu a Rakousku," řekl. Česko označil za nejrovnostářštější zemi v Evropské unii i v rámci organizace OECD sdružující vyspělé světové země. "Máme nejnižší počet občanů ohrožených chudobou," prohlásil.

"Celkové daňové zatížení v České republice je v rámci Evropské unie desáté nejnižší, a i když složená daňová kvóta za vlády, jíž jsme se účastnili rostla, je stále nižší než v roce 2005," řekl Kalousek na tiskové konferenci, kde hájil svou hospodářskou politiku. Připustil, že politika vlády, v níž byl ministrem financí, nebyla prorůstová, ale na druhou stranu se zemi podařilo uhájit nižší nezaměstnanost, než jaká je v jiných postkomunistických zemích regionu.

550 tisíc lidí bez práce není úspěch, kritizuje Kalouska Sobotka

Předseda dosud opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka sebechválu exministra financí kategoricky odmítl. "550 tisíc nezaměstnaných žádným úspěchem není. Česká ekonomika se i kvůli politice vlády ocitla na rok a půl v recesi na rozdíl od sousedních zemí. Naše průměrná životní úroveň se ve srovnání s Evropou snižuje. Evropa se nám kvůli politice minulé vlády začíná vzdalovat," řekl iDNES.cz Sobotka.

Idylický obraz dobré hospodářské politiky, jak ho nakreslil Kalousek, zcela odmítl i stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "Každá rozumná vláda musí svou politikou sledovat víc cílů naráz. Hospodářský růst, nízkou nezaměstnanost, inflaci, sociální soudržnost a udržitelnost. Pan ministr Kalousek se ale soustředil jen na jediný cíl, a to na fiskální udržitelnost," uvedl Mládek.

Zdůraznil, že alternativou k hospodářské politice vlády, v níž byl Kalousek ministrem, ale není, aby se vláda, která vzejde z voleb, soustředila opět na jednu jedinou věc, i kdyby to byla jiná priorita než ta, na kterou se podle něj upnul Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video