Kalousek: Než s komunisty, to radši volby

  • 78
"Zdravím vás a ať jste kdokoliv, v jednání o vládě není nic nového." Věta, s níž Miroslav Kalousek v úterý zvedal telefon, nápadně připomíná události letošní zimy, kdy se ze sluchátka ozýval následující "pozdrav": "Tady Kalousek. Do vlády nejdu. Kdo volá?"

Vše o vládní krizi

Předseda lidovců už téměř měsíc dodržuje jednoduchou taktiku "klidné síly" a v médiích jen dokola opakuje pár vět: KDU-ČSL považuje za nejlepší řešení tuto vládní koalici.

Pokud by to nebylo možné, pak jsou lidovci připraveni "hledat jakékoliv většinové řešení, které by nebylo závislé na podpoře KSČM". Na jakékoliv ostatní otázky pak odpovídá stručně: To by byla spekulace, která není na pořadu dne.

Předseda lidovců se navíc po celou dobu vládní krize vyhýbal nedělním televizním debatám. Poprvé se Kalousek objevil v neděli, v pořadu ČT "Otázky Václava Moravce". Své obvyklé sdělení tentokrát přece jen rozšířil: pokud by hrozilo, že by budoucí vládní konstelace mohla znamenat podíl komunistů na moci, pak jsou pro lidovce lepším řešením předčasné volby.

Pokud budou lidovci součástí příští vlády, pak se v ní zřejmě už Kalousek objeví - byť se mu do ní podle zdrojů z KDU-ČSL stále příliš nechce. Stejně jako v zimě, poté co se stal předsedou strany a do vlády se jej velmi snažil dostat Stanislav Gross.

Grebeníček: Dost bylo Špidly
Komunisté se stále výrazněji hlásí o moc: šéf KSČM Miroslav Grebeníček před čtvrtečním jednáním se Stanislavem Grossem "nenápadně" připomíná, že jeho strana má zájem o křeslo šéfa sněmovny. "Máme k dispozici řadu osobností na tuto funkci," tvrdí.

Proč najednou komunisté stojí o post předsedy sněmovny?

Jen říkám, že si nedovedu představit, aby se Vladimír Špidla, který nebyl schopen komunikovat ve vlastní straně ani s opozicí, stal předsedou sněmovny. Kdyby ČSSD a zejména Stanislav Gross dospěli k tomu, že to není ku prospěchu věci, a měli zájem o kvalitní osobnosti, tak my takových máme dost.

Kteří to jsou?

Máme 41 poslanců, ale každý nemá tu zkušenost jako předseda poslaneckého klubu (Pavel Kováčik) nebo šéfové výborů (Zuzka Rujbrová) nebo místopředseda sněmovny (Vojtěch Filip). Dokázal bych najít pět zdatných osobností lepších než Vladimír Špidla.

Čili vy vlastně ČSSD vzkazujete: v žádném případě nebudeme tolerovat vládu, pokud se Vladimír Špidla stane šéfem sněmovny.

Takhle bych to nespojoval. Mně se jen nezamlouvá, že někdo se někde neosvědčil, a tak jde jinam. Nelze ho posouvat na jiný post, aby to packal nadále jinde.

Pokud naopak vaše strana získá post předsedy dolní parlamentní komory, budete ochotni podpořit menšinovou vládu ČSSD?

Na polovinu července jsem svolal zasedání širšího vedení KSČM, zvu tam i poslance a senátory. To už bude po jednáních s Grossem a věci už budou jasné. Na základě toho rozhodneme, co budeme doporučovat našim poslancům ohledně hlasování o vládě.

Je KSČM před čtvrtečním jednáním blíže spojenectví s ČSSD?

Třeba místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach mluví přece jenom jinak než Stanislav Gross. Ale v nynějším rozpoložení sociální demokracie není naděje na bližší kontakt. Budu o tom mluvit s panem Grossem. Vysvětlím mu zásadní změny programu KSČM. Skutečně programově bychom mohli najít spojnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video