Kalousek navrhuje omezení výhod

  • 100
Bude to pikantní hlasování: poslanci budou rozhodovat, jestli si nechají vzít své velkorysé výhody a náhrady. Stát se to v továrně, odboráři by nejspíš začali stávkovat: šéf lidovců Miroslav Kalousek chce kolegům poslancům a senátorům sebrat velkorysé finanční výhody, které dostávají navíc k platu.

Proti zrušení proplácení vnitrostátních letenek, omezení výdajů na cestovné i výrazné snížení zahraničních diet však politici stávkovat nemusí.

Stačí jen, když v únoru Kalouskův návrh smetou ze stolu. "Já tady nejsem proto, abych byl mezi kolegy oblíben, ale proto, abych dělal svou práci. Tohle je prostě součást mojí práce, tak jsem ji udělal," obhajuje Kalousek seškrtání výhod coby šéf rozpočtového výboru.

Svůj návrh na změnu zákona podal těsně před Vánocemi.

Letenky mi šetří čas
Kalouskovi vadí všechny případy, kdy politici dostávají peníze dvakrát. Nejpatrnější je to u letenek pro moravskoslezské politiky. Letenky z Ostravy do Prahy si nechávají proplácet parlamentem, takže cestovné 28 tisíc korun jim každý měsíc zůstane v kapse.

Třeba poslanec ODS Karel Sehoř z Frýdku-Místku letí zhruba šedesátkrát do roka, zpáteční letenka stojí zhruba sedm tisíc korun.

"Řeším průměrně sto podnětů z řad občanů a institucí ročně. Každému z nich věnuji průměrně tři hodiny. Kdybych neušetřil při 60 letech ročně tak 150 hodin, tak bych musel asi polovinu z uvedených podnětů zrušit. Bylo by to lepší pro občany?" říká Sehoř.

Kalousek však severomoravským politikům nekompromisně vzkazuje: Jestli chcete létat, kupte si letenky z cestovného! "Ano, ale pak musíme mít místo 28 tisíc na cesty 58 tisíc korun," navrhuje další poslanec ze severní Moravy, komunista Karel Vymětal.

Zrušení letenek má přesto šanci -moravskoslezských poslanců je jen 23. A znamenalo by to také největší úsporu: sněmovna má v příštím roce na vnitrostátní letenky vyhrazeno 4,2 milionu korun, Senát tři sta tisíc.

Buď auto, nebo cestovné
Další nápad se týká přímo i Kalouska: coby šéf rozpočtového výboru má k dispozici auto Škoda Octavia plus benzin až za deset tisíc korun měsíčně.

Jenže kromě toho ještě dostává k platu každý měsíc 21 tisíc korun - na cesty do 115 kilometrů vzdálené Bechyně, kde bydlí. (Autobusy a vlaky mají zákonodárci navíc zdarma.)

Je evidentní, že šéf KDU-ČSL ani další parlamentní funkcionáři (šéfové výborů a stranických klubů), kteří mají auto s benzinem, peníze na cestovné "nepotřebují". Podle Kalouskova návrhu si mají funkcionáři vybrat: buď auto, nebo cestovní náhrady.

Návrh, jenž může uspořit stovky tisíc korun ročně, má z trojice největší podporu. Konkrétně pro Kalouska jeho přijetí znamená, že si sníží příjem o 21 tisíc korun z nynějších 75 tisíc.

"Není to příjem rodinného rozpočtu, takže ani nemám manželce co vysvětlovat.
Jsou to náhrady na dopravu."

Diety potřebujeme, je draho
Zatímco ke zrušení předchozích dvou náhrad jsou politici vstřícní, vysoké zahraniční diety si chtějí ponechat. Politici mají nárok na 2,5násobek sazby, kterou mají ostatní lidé.

Tudíž třeba při návštěvě Německa dostávají místo zákonem daných 45 eur na den 112,5 eura (3490 korun). Předsedovi zahraničního výboru Vladimíru Laštůvkovi z ČSSD ani šéfovi výboru pro evropské záležitosti Pavlu Svobodovi z US se v neděli nechtělo na toto téma bavit.

Vysoké diety politici obvykle hájí tím, že v cizině je draho a občas musí někoho pozvat a zaplatit mu pohoštění. Jedním z mála, kdo snížení diet podpoří, je Milan Ekert z ČSSD: "Hostitelé se o nás zpravidla dobře postarají."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video