Ministr Miroslav Kalousek odchází z výslechu na policii (20. června 2013).

Ministr Miroslav Kalousek odchází z výslechu na policii (20. června 2013). | foto: Michal Doležal, ČTK

O postech jsem jednal, ale handl to nebyl, řekl policistům Kalousek

  • 505
Miroslav Kalousek po dopoledním výslechu na policii řekl, že o postech s rebely ODS jednal, ale až poté, kdy se vzdali mandátu poslanců. Konstrukce pana státního zástupce mi mnohem více připomíná třídní nenávist než právní názor, domnívá se politik.

"Nabídky jsem učinil panu Tluchořovi a panu Fuksovi poté, co se vzdali mandátu," řekl Kalousek v České televizi. Poté se však opravil s tím, že se přeřekl a měl na mysli Šnajdra a Fuksu, nikoliv Tluchoře.

"Například panu Šnajdrovi jsem nabídku učinil poté, co složil poslanecký mandát. Měl pro ni veškerou kvalifikaci a na té pozici měl zhruba polovinu toho, co měl na poslaneckém mandátu. Jsem přesvědčen, že výhodu tady dostávala Česká republika, nikoliv on za ty peníze, které za tu práci dostával," tvrdí Kalousek.

Kdo byl kdo v odposleších

  • pýtý, Tluchy, hlavní  - bývalý poslanec Petr Tluchoř
  • malý bodrý kamarád - Roman Boček
  • Kalda - ministr financí Miroslav Kalousek
  • pán, co má umělého psa, umělý pes Kovák - šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda
  • krtečci - agenti vojenského zpravodajství
  • žrádlo pro psy - sledovaní řidič a zaměstnankyně úřadu vlády

Ministr v demisi ve čtvrtek dopoledne vypovídal na jedné z pražských policejních služeben. K výslechu si jej pozvali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jako svědka v kauze, v níž obvinili tři někdejší poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou kvůli údajné politické korupci.

Kalousek odcházel z policejní budovy v dobré náladě. Výslech byl podle něj veden korektně, ale jeho obsah komentovat nechtěl. Uvedl však, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii. "Konstrukce státního zástupce podle mě připomíná mnohem víc třídní nenávist než právní názor," domnívá se Kalousek.

"Já jsem stále doufal, že jsou ti lidé obviněni z něčeho jiného, než že se rozhodli pracovat. Kdyby řešili svoji situaci tím, že by odešli na pracovní úřad a pobírali by sociální dávky na úkor daňových poplatníků, byli by to bezúhonní občané. Protože se rozhodli pracovat, a dokonce za tu práci pobírat stejný plat jako jejich kolegové na jiných srovnatelných pozicích, sedí ve vězeních jako zločinci, zatímco pánové (Roman) Janoušek a (Ivo) Rittig brázdí na jachtě Jadran," prohlásil politik.

O postech nejednali, tvrdí Tluchořův obhájce

Advokát exposlance Petra Tluchoře Marek Nespala, který se výslechu ministra v demisi účastnil, připustil, že Tluchoř se s Kalouskem scházel, údajně to však byla pouze politická jednání ve Sněmovně mezi Kalouskem jako předkladatelem balíku zákonů a Tluchořem jako poslancem. "O postech nejednali," dodal Nespala. Jestli se Kalousek vyjadřoval k roli odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) v kauze, nechtěl advokát říci.

Podle Nespaly ministr financí uvedl, že Tluchoř nežádal ani nenabízel výměnu poslaneckého mandátu za post ve státní firmě. Kalousek prý "naprosto věcně a profesionálně" vysvětlil policii veškeré postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu. "Z výslechu vyplynulo, že pan ministr jako jediný akcionář nemohl být ovlivněn v rozhodnutí někoho instalovat či neinstalovat," řekl advokát.

Trojice politiků ODS loni v listopadu odešla ze Sněmovny, aby neblokovali balík úspor důležitý pro existenci vlády. Krátce na to stanul Fuksa v čele Českého aeroholdingu, Šnajdr dostal křeslo předsedy dozorčí rady státního podniku Čepro. Tluchoř měl údajně získat post v ČEZ, ale nakonec se tak nestalo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video