Úvahou o rezignaci na funkci předsedy strany se zabývám poslední týdny každý den, říká Miroslav Kalousek.

Úvahou o rezignaci na funkci předsedy strany se zabývám poslední týdny každý den, říká Miroslav Kalousek. | foto: iDNES.cz

Kalousek: Bojujeme o život

  • 659
Rozhodnutí navrhnout své straně, aby šla do menšinové vlády s ČSSD, jejíž vznik by tolerancí umožnili komunisté, označil ve čtvrtek šéf lidovců Miroslav Kalousek za své nejtěžší. Přiznal, že v posledních dnech uvažuje i o rezignaci.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek skončil s ODS, koalici nabídl lidovcům
SPECIÁL: Krok za krokem od voleb k „veletočům“
Volby 2006 vyhráli komunisté

Vždy jste říkal, že byste nešel do vlády, která by závisela byť jen na jednom hlasu KSČM. Pamatujete si ještě na tato slova?
Samozřejmě. Udělal jsem velký politický ústupek. Nijak mě netěší. Měl jsem na vybranou: buď připustit likvidaci vlastní strany i celého pluralitního systému v zemi, nebo udělat tento ústupek. Když bojujete o život, saháte po mimořádných prostředcích.

Nemyslíte, že když chcete jít do vlády, kterou budou tolerovat komunisté, že jste možná život své strany prodloužil jen do příštích voleb? Bude pak ještě volitelná?
My jsme nabídli voličům programovou agendu podpory venkova, podpory rodin, snižování daní, reformu zdravotnictví, penzijní reformu. Zdá se, že snížení daní je dohodnutelné. Jestliže to dokážeme prosadit se třinácti mandáty, tak je to pro naše voliče zpráva, že to, co jsme slíbili, jsme také prosadili.

Vaše strana dostává často nálepku "bezzásadová". Že jdete do vlády s každým a za všech okolností. Teď to vlastně jenom potvrzujete.
Nám se opravdu nedaří té nálepky zbavit. Politické rozhodnutí je ale vždy otázkou kompromisu.

Kdy jste Paroubkovi řekl – jdu do toho s vámi i s komunisty?
Tu konzultativní schůzku jsme měli ve čtvrtek. Ale jestli chcete znát mé vnitřní rozhodnutí, tak poprvé, kdy jsem o tom začal přemýšlet, byl okamžik, než byl designován Mirek Topolánek – na jednání s ODS jsme řekli řadu variant, o kterých jsme ochotni uvažovat, a o jedné jediné variantě jsme řekli, že je pro nás nepřijatelná. A to byla právě ta, kterou si Mirek Topolánek vybral. Jestliže ODS v tom dvouměsíčním jednání ustupovala neustále, nabyl jsem dojmu, že by ustoupila i v otázce volebního zákona.

Ale Topolánek jasně několikrát řekl, že by nikdy nepřistoupil na takovou dohodu o změně volebního zákona, která by vymazala z politické mapy malé strany.
Já myslím, že stejně tak ODS říkala, že nikdy nepředloží koncept menšinové vlády.

Promiňte, ale vy chcete teď jít do vlády s Jiřím Paroubkem, tedy právě s člověkem, který navrhoval při jednáních s ODS takovou změnu volebního zákona, která by vás vymazala z mapy. To je od vás docela neuvěřitelná věc.
Já půjdu do vlády pouze za předpokladu, když ta vláda předloží a prosadí, že volební systém bude čistě poměrný. To znamená, že se odstraní i d’Hondtova volební metoda přepočítávání hlasů na mandáty.

Ale vaše vláda s ČSSD tolerovaná komunisty těžko může něco takového prosazovat. Pokud jde o změny ústavy, ty může ODS blokovat a v Senátu už vůbec nemáte potřebný počet hlasů s ČSSD a komunisty.
Budeme-li o to usilovat, tak se nám to může podařit. A zadruhé můžeme alespoň zablokovat jakékoli změny volebního systému, které by směřovaly proti malým stranám.

To, že chcete jít do vlády, kterou umožní tolerancí komunisté, je opravdu vaše vlastní svobodné rozhodnutí, nebo vás k tomu dotlačil některý z vašich poslanců?
Všechna rozhodnutí, která jsem kdy dělal, byla moje vlastní. Některá byla lehká, některá těžká. Tohle bylo nejtěžší.

Podle informací MF DNES jste však měl informaci a hovořil o tom i s ODS, že jsou dva členové vašeho poslaneckého klubu, kteří byli připraveni při třetím pokusu o sestavení vlády tolerovat spolu s komunisty menšinovou vládu ČSSD.
Nemám k tomu žádný komentář. V žádném případě nebudu zveřejňovat žádné informace, které padaly na uzavřeném jednání.

Jste si jist všemi vašimi poslanci?
Jsem si jist všemi poslanci KDU-ČSL, kteří se dohodnou, že budeme postupovat tak, jak budeme postupovat. Ptáte-li se mě na zrádce v našem poslaneckém klubu, tak takové informace nemám.

Proč to popíráte, když jste to ODS řekl?
Neřekl.

Ještě taková věc. Vy jste neuspěli příliš dobře ve volbách do Sněmovny. Nemáte tedy garanci, že budete mít dost peněz na vaši další činnost, třeba i na další volební kampaně. Být ve vládě je pro stranu v takovém případě užitečné, že?
Rozpočet naší strany i volební kampaně je vyrovnaný, dokonce v mírném přebytku... Počkejte, jak jste vůbec myslel tu otázku, teď bych se měl ohradit. Nechci se rozčilovat, ale není v té otázce skryto, že si chceme přivydělat nějakým nelegálním způsobem? Boj proti korupci je jedním z našich témat.

Je podle vás možné, že by vaše strana mohla neschválit vstup do vlády, když vládní strana může rozdat svým členům dostatek prebend a dost svých lidí "uživit"?
Tady nejde o prebendy. Jde o budoucnost KDU-ČSL.

Nepohřbil jste ji?
Členové strany mohou rozhodnout jinak, než jak jim budu navrhovat. Já jsem nabyl intenzivního dojmu, že pokud se neodvážím k nějakému velmi zásadnímu manévru, tak je budoucnost KDU-ČSL velmi černá. Já jsem povinen své straně nabídnout alternativu.

Neuvažoval jste o tom, že byste rezignoval na svou funkci a odešel z politiky, když teď tím, co děláte, popíráte své předchozí výroky?
Přiznám se, že o tom uvažuji velmi intenzivně.

To znamená, že se to může stát ještě v těchto dnech?
Ne, to se nedomnívám.

Takže byste vaši stranu přivedl do vlády a sám rezignoval?
Já myslím, že nemůžu teď spekulovat o budoucnosti. Jsem povinen nabídnout své straně alternativu, projednat ji ve stranických orgánech a v tuto chvíli to neznamená žádné personální změny. Já jsem vám jen poctivě odpověděl...

Že uvažujete o rezignaci.
Hergot, nechte mě domluvit. Opravdu ale... Rozumím tomu, že se vám nemusí spousta věcí líbit, ale větu mě můžete nechat domluvit. Já jsem se vám jen poctivě snažil odpovědět, když jste se ptal, zda uvažuji o rezignaci, že to je úvaha, kterou se zabývám poslední týdny každý den.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video