Gayové, registrované partnerství, svazky homosexuálů

Gayové, registrované partnerství, svazky homosexuálů | foto: Profimedia.cz

Kalifornský soud dal zelenou sňatkům gayů

  • 37
Nad San Franciskem v noci na včerejšek zavlály duhové vlajky. Homosexuální páry oslavovaly přelomové rozhodnutí kalifornského Ústavního soudu, který potvrdil, že mohou uzavírat manželství. Rozčarovaní konzervativní odpůrci homosexuálních svazků okamžitě oznámili, že se rozsudek pokusí zvrátit referendem.

To chtějí uspořádat ve stejnou dobu, kdy proběhnou prezidentské volby.

Gayové shromáždění před budovou soudu se po radostném oznámení začali euforicky objímat a líbat. "Vezmi si mě," napsala podle listu San Francisco Observer Jeanie Rizzová textovou zprávu své partnerce Pali Cooperové. Ta odpověděla: "Ano."

"Čekala jsem na to celý život," řekla agentuře AP Robin Tylerová, která se skupinou dalších homosexuálů zažalovala v roce 2004 Kalifornii, že porušuje jejich práva, když jim odpírá právo na manželství.

K sňatku se chystá i známá herečka Ellen de Generesová s hvězdou seriálu Ally McBealová Portií de Rossi. Stejný krok zvažuje i dalších více než sto tisíc homosexuálních párů, které žijí v největším americkém státě. Musí však počkat nejméně 30 dní, než rozsudek vstoupí v platnost.

Mnozí z nich přesto nevydrželi a už včera si vystáli dlouhé fronty, aby na sanfranciské radnici nahlásili termín svatby. Nesetkali se s žádnými obtížemi. Zdejší starosta Gavin Newsom stál vždy na jejich straně.

V USA homosexuální sňatky stále vyvolávají velké emoce. Kalifornie je po Massachusetts teprve druhý americký stát, který je povolil. A ani zdejší Ústavní soud, známý svou oblibou v převratných rozhodnutích, nebyl jednotný.
Překvapivé je, že i když většinu soudců tvoří republikáni, považovaní za ochránce konzervativních hodnot, postavili se nakonec na stranu gayů v těsném poměru čtyři ku třem.

"Schopnost člověka vytvořit si dlouhodobý funkční svazek s další osobou a odpovědně se starat a vychovávat děti nezávisí na sexuální orientaci," zdůraznil šéf soudu Ronald George. A přirovnal to k jinému přelomovému kalifornskému rozsudku z roku 1948, který dovolil sňatky mezi lidmi různých ras.

Podle soudce Marvina Baxtera jeho kolegové zašli příliš daleko a měli rozhodnutí nechat na hlasování lidí. Stejný názor mají i konzervativní křesťanské skupiny v USA. 

"Necháme to na občanech Kalifornie, aby v referendu rozhodli o ústavním dodatku, který by zrušil rozhodnutí soudu a zachoval tradiční manželství," řekl agentuře AP James Dobson, který odmítá manželství gayů z náboženských důvodů. Mohlo by prý poškodit tradiční pojetí rodiny. 

Ať rozhodne referendum, říkají konzervativci
S dalšími stoupenci se chystají vyzvat soud, aby odložil platnost rozhodnutí do listopadových voleb, kdy by chtěli uspořádat referendum o zákazu sňatků gayů v Kalifornii. Na své straně mají i republikánského prezidenta George W. Bushe, který vždy považoval manželství za svatý svazek mezi mužem a ženou.

"Budu respektovat rozhodnutí soudu," řekl včera kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. I když v minulosti dvakrát vetoval zákon povolující sňatky osob stejného pohlaví, naznačil, že nepodpoří chystané referendum.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video