Kalifornské věznice musí propustit na 57 tisíc vězňů. Ilustrační foto.

Kalifornské věznice musí propustit na 57 tisíc vězňů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kalifornie nemá peníze, proto třetina vězňů zřejmě uslyší: Jste propuštěn!

  • 26
Nad Kalifornií, potýkající se s deficitem rozpočtu, visí nová hrozba - bezpečnostní. Podle předběžného rozhodnutí musí americký stát propustit až 57 tisíc vězňů. Soud vyhověl obhájcům zadržovaných, kteří si stěžovali, že kvůli přeplněným věznicím nemají dostatečnou lékařskou péči a jsou tak porušována jejich ústavní práva.

"Důkazy předložené u soudu ukázaly, že přeplněnost je hlavní příčinou neústavních podmínek, které byly zjištěny v kalifornských věznicích," uvedl soud ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Omezení počtu vězňů by snížilo státní náklady na fungování nápravných zařízení až o 900 milionů dolarů ročně.

"Kvůli přeplněnosti zde není dost klinických zařízení, jež by mohla sloužit vězňům se zdravotními nebo mentálními potížemi na té úrovni, kterou potřebují," napsali soudci.

Chybí zdravotní péče

Podle soudu jsou podmínky ve věznicích natolik špatné, že některé zadržované dohánějí k sebevraždě. Další prý umírají v důsledku nedostatečné zdravotní péče.

V současnosti jsou kalifornské věznice naplněny na bezmála 190 procent své kapacity. Podle soudců však mohou dobře sloužit jen v případě, že budou obsazeny ze 120 až 145 procent.

Nyní je v nich umístěno na 158 tisíc lidí, znamená to tedy, že 36 až 57 tisíc (až jedna třetina) se může těšit na propustku.

Ohrožuje to bezpečnost státu

Tohoto stavu se obává představitel kalifornské vlády Matthew Cate. Podle něj by propuštění takového počtu vězňů odpovídalo úplnému uzavření sedmi až deseti nápravných zařízení. A znamenalo by vážnou hrozbu pro bezpečnost ve státu. "Pokud soud v této věci vynese konečný rozsudek, odvoláme se k Nejvyššímu soudu USA," řekl.

Soudci nicméně zdůraznili, že vězni by neměli být propuštěni jednorázově, ale postupně během dvou let, aby byla bezpečnostní rizika co nejnižší. Soud rovněž upozornil, že hrozbu pro veřejnou bezpečnost znamenají i přeplněné věznice.

Kalifornii v současnosti kvůli hospodářské krizi postihl velký propad veřejných příjmů. Úřady nařídily státním zaměstnancům každý měsíc dva dny povinného neplaceného volna, protože nemají peníze na výplaty. Deficit kalifornského rozpočtu na letošní fiskální rok činí 42 miliard dolarů (přes 800 miliard korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video