Michail Kalašnikov se svojí legendární zbraní

Michail Kalašnikov se svojí legendární zbraní - Bez samopalu AK-47 by se v posledních 60 letech neobešel žádný vojenský konflikt na celém světě. Jeho vynálezce ho přesto stále propaguje. | foto: Reuters

Kalašnikov dál chválí svůj kalašnikov

  • 161
Drží-li afghánský mudžahedín v rukách samopal, je to kalašnikov. Potkáte-li v Afghánistánu českého vojáka, má kalašnikov. Střílí-li ve filmu z daleké země nějaký padouch, bude to z kalašnikova. Podíváte-li se na vlajku Mosambiku, uvidíte kalašnikov. Jeho vynálezce přesto neustává v propagaci.

Toto slovo vstoupilo do bezpočtu jazyků a bezpočtu armád po celé zeměkouli – není divu, samopal kalašnikov je možná nejznámější zbraní na celém světě.

Co kolumbijští drogoví magnáti či čečenští partyzáni už možná pozapomněli, je to, že muž, který mu dal jméno, stále žije. A dál se snaží pomáhat prodávat samopal samopalů.

"Ve Vietnamu zahazovali američtí vojáci své zbraně a brali kalašnikovy zabitým Vietnamcům," prohlašoval v neděli podle tiskových agentur Michail Kalašnikov, muž, který v roce 1947 tuto zbraň sestrojil. To proto název AK-47 – znamená Automat Kalašnikova, vzor 1947.

"I dnes je v televizi vidět, že někteří američtí vojáci v Iráku mají mé zbraně na svých obrněných autech," tvrdil na tiskové konferenci šestaosmdesátiletý muž, jehož zbraň dobyla svět.

Ale proč se zrovna AK-47 a bezpočet jeho variant a modifikací stal jednou z nejrozšířenějších palných zbraní všech dob? Jedním z důvodů je, že je prostě dobrý.

Spolehlivý průvodce vojáků i partyzánů
Všude, kde ho ve světě zahlédnete, vám ozbrojenci řeknou: je neobyčejně spolehlivý, s přesností to sice někdy není nejlepší, zato se nezasekne ani v nejhorších podmínkách. Druhý důvod je geopolitický: kalašnikov byl jednou z klíčových zbraní studené války, kterou SSSR zaplavoval "soudružské armády" ve všech koutech světa.

Rusko se zbraň snaží exportovat i dnes, byť už to není tak snadné jako dřív. Venezuela nedávno oznámila, že od Ruska koupí sto tisíc těchto zbraní, což vyvolalo bouři nevole v USA – Washington se obával, že část z nich skončí v rukách povstalců v celé Latinské Americe.

Nyní se zdá, že z obrovské dodávky sejde, a Kalašnikov o víkendu mohutně protestoval proti spekulacím, že Venezuela nakonec objednávku zrušila, neboť slíbené zbraně jsou staré. "Není to poprvé, co se snaží zesměšňovat ruské zbraně," řekl o dohadech v americkém tisku.

Sto tisíc kusů může znít jako obrovské množství, v celkovém počtu vyrobených kalašnikovů by však zapadlo – odhaduje se, že jich za půl století bylo ve světě vyrobeno na sto milionů. A další stovky milionů jsou nekvalitní kopie vyráběné víceméně ilegálně.

Rusko dokonce tvrdí, že padělků je devět z deseti. Konstruktéra například rozzlobilo, že před dvěma lety se USA rozhodly koupit desítky tisíc kusů pro výzbroj nové irácké armády. Šlo však o samopaly vyrobené v Bulharsku.

Samopal mu přinesl slávu, ale ne peníze
Zbraň se zkrátka již dávno vymkla vynálezci z rukou – a on vždy opakuje, že na rozdíl od jiných světových konstruktérů mu nikdy bohatství ani žádné významnější příjmy nepřinesla.

Dodnes žije v uralském městě Iževsk. V tom samém bytě, kde žil vždy, píše knihy a vypráví své příběhy o tom, jak se po válce snažil zkonstruovat spolehlivou zbraň a jak se mu to podařilo.

Občas se přece jen pokouší se svým slavným jménem prorazit. Propůjčil například jméno vodce, kterou se nyní exportéři snaží prodávat v Británii. "Někdy se mě lidé ptají, zda můžu spát s vědomím, že každý den umírají lidé kulkami z mé zbraně," řekl před časem jedné ruské agentuře. "Opakuji jim, že za to můžou politici, a ne konstruktéři."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video