Kajínkovu soudci vyhrožují smrtí

  • 58
Plzeňskému soudci Tomáši Boučkovi vyhrožují anonymové smrtí. Bouček před dvěma týdny nepovolil znovuotevření případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Nyní dostal dopis, ve kterém byla kromě výhrůžek přilepena ostrá nábojnice. Přesto zatím neuvažuje, že by požádal o ochranu.

"Anonymních dopisů s nadávkami a vulgarismy jsem dostal v posledních dnech desítky. Ale dopis s nábojnicí, to už je opravdu moc," řekl Bouček.

"V dopise je naprosto konkrétní výhružka, která znamená ohrožení mého života nebo zdraví. Okamžitě jsem podal na státním zastupitelství trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl Bouček.

Informace překvapila Alenu Nenadálovou, která do Plzně jezdila na každé jednání s Jiřím Kajínkem. "To je strašné. To musí dělat šílenec, a ne soudný člověk. Mohl to udělat i někdo, kdo chce, aby se kauza neotevřela a na nás padla špína."

Spojitost Kajínka s výhrůžkami odmítá jeho advokát Kolja Kubíček: "Domnívám se, že je to buď akce zhrzených policistů, nebo kruhů, které chtějí vzbudit takový dojem. Ale rozhodně v tom není nikdo z okruhu Kajínka ani jeho příznivců."

Bouček není první soudce, kterému anonym kvůli případu Kajínek vyhrožuje. Když byl odsouzený v roce 2000 na útěku z mírovské věznice, výhrůžný dopis dostal plzeňský soudce Pravoslav Polák. Jeho senát v roce 1998 vyměřil Kajínkovi doživotí.

"Byla tam namalovaná šibenice," řekl Polák. Policisté ho hlídali až do Kajínkova zadržení.

V roce 2001 dostával kvůli stejnému případu výhrůžné dopisy i tehdejší ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Anonym vyhrožoval bombovými útoky, pokud nebude kauza Kajínek otevřena.

Mezi lidmi propukla hysterie, míní soudce

Požádáte o ochranku?
V dopise je naprosto konkrétní výhrůžka, která znamená ohrožení mého života nebo zdraví. Zatím neuvažuji, že bych požádal policii o ochranu. Anonymové mi píší, že je jim hanba, že mě musí nazývat spoluobčanem, že je jim hanba, že žijí v takovém státě, kde představiteli spravedlnosti jsou lidé jako já. Lidé, kteří mi takové dopisy píší, se většinou nepodepisují. Já je považuji za společenskou spodinu a nehodlám se jimi zabývat. Ale dopis s nábojnicí, to už bylo opravdu moc.

Proč vám nadávají? Jen kvůli tomu, jak jste - jako senát - v kauze Jiřího Kajínka rozhodli?
Já se obávám, že to není obyčejná reakce na jeden soudní případ, ale je to odraz celkové nálady a hysterie, která kolem kauzy Jiřího Kajínka panuje. Je jasné, že případ byl hodně sledován a zajímá hodně lidí. Možná víc lidí než bych si mohl jako soudce myslet.

Na druhé straně, pokud sleduji internetové diskuse, stránky příznivců pana Kajínka, dopisy, které dostávám, mám pocit, že hodně lidí ztratilo soudnost a kritičnost. Kauza se dostala někam, kam by se asi žádný případ dostat neměl.

Stává se z kriminálního případu politikum?
Troufl bych si říct, že ano. V každém případě tak jednostranný zájem veřejnosti jsem dosud nepoznal. Nemyslím si, že by to byla první moje veřejně sledovaná kauza, o které jsem rozhodoval. Mně na tom nejvíc vadí, že soudce, senát, celý soud jsou označováni za zločince, hlupáky, zkorumpovance, aniž by lidé, kteří se tak vyjadřují, dobře znali celý spisový materiál, i co vůbec znamená obnova řízení.

Všechny tyto věci jsem se pokusil zdůvodnit v odůvodnění rozhodnutí. U toho mohla být jen hrstka novinářů a několik lidí z veřejnosti. Vadí mě, že některá média, která by se podle mého názoru měla přičinit o to, aby laická veřejnost dostala úplné informace, naopak vyvolávají ve společnosti protisoudcovské nálady. To se mi nelíbí a kladu jim za vinu, co se nyní kolem této kauzy děje.

Ještě  mne znepokojuje, že se v médiích objevily komentáře vysokých politiků, že v kauze je tolik a tolik pochybností... Nevím o tom, že by do jakýchkoli kanceláří politických stran nebo do kanceláří jakýchkoli politiků odešel spis o osmi tisících stranách k prostudování.

Anonymní dopis s ostrým nábojem přišel plzeňskému soudci Tomáši Boučkovi, který neotevřel případ dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. (6. října 2004)

Anonymní dopis s ostrým nábojem přišel plzeňskému soudci Tomáši Boučkovi, který neotevřel případ dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. (6. října 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video