Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni (18. července 2005)

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni (18. července 2005) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kajínek zůstane na Mírově, žádost o mírnější věznici mu soud zamítl

  • 67
Na doživotí odsouzený Jiří Kajínek zůstane na Mírově. Jeho žádost o přesun do mírnější věznice soud zamítl. V současnosti je zařazen v režimu s ostrahou, chtěl ale do režimu s dozorem.

Poslední úspěch v přeřazení do mírnější věznice zažil Kajínek vloni, kdy soud vyhověl jeho žádosti o přesun z věznice se zvýšenou ostrahou do režimu s ostrahou. Doživotní trest si v současné době odpykává na Mírově. 

 „Jiří Kajínek si nejnovější žádost o převedení do mírnějšího režimu podal loni v prosinci,“ řekl iDNES.cz mluvčí šumperského okresního soudu Milan Josef Lipenský.

Soudce ji projednal po dvou měsících přímo v prostorách mírovské věznice. Došel ale k závěru, že Kajínka do věznice s dozorem, což je druhý nejmírnější typ věznice, přesunout nelze. „Osobu odsouzenou k doživotnímu trestu není možné podle zákona zařadit do věznice s dozorem na její vlastní žádost,“ vysvětlil rozhodnutí Lipenský. 

Jiří Kajínek

Slavný vězeň napsal paměti. Radí, kam dát v bytě trezor

Jiří Kájínek na přelomu 70. a 80 let. V mládí chtěl být dnes známý vězeň kovbojem.

Podle ČTK Kajínek tvrdí, že i když je v ostraze, je s ním zacházeno i nadále jako s vězněm ve zvýšené ostraze. „Vyrobili mi celu, která je zase v zesíleném stavebně-technickém zabezpečení. Jsem dvakrát denně vyveden, dvakrát denně mi celu proklepávají. Pořád mě někdo osahává, připadám si jak v gay klubu,“ stěžoval si dnes u soudu Kajínek. „Kdybych se dostal do věznice s dozorem, vzhledem k tomu, co by si na mě vězeňská služba vymyslela, byl bych tak reálně ve věznici s ostrahou,“ doplnil Kajínek.

Soud přitom přesvědčoval, že utéci nehodlá. „Dělám od roku 2000 vše proto, abych mohl odejít z vězení legálně. Ať už pokusem obnovy řízení nebo vyčkáním na nějakou zákonnou lhůtu. V žádném případě neuvažuju o útěku. Jak bych mohl utíkat, když můj obličej každý pozná,“ podotkl vězeň. 

Kajínek se může proti rozhodnutí odvolat do tří dnů. Pokud by to udělal, věc by řešil Krajský soud v Ostravě. Ani v případě, že by byla jeho žádost opět zamítnuta, neznamená to, že vězeň ve stejném režimu zůstane až do konce trestu či do podmínečného propuštění. Žádost o převedení do mírnější věznice může totiž podat také státní zástupce či ředitel věznice. „V tom případě by nastala jiná situace. My jsme se ale zabývali žádostí pana Kajínka,“ uvedl Lipenský. 

Jiří Kajínek si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, kterou podle rozsudku plzeňského soudu spáchal v roce 1993. V té době byl na útěku z vězení, kde si odpykával trest za předchozí činy. Podle obžaloby chtěl zavraždit nejen Štefana Jandu a Juliána Pokoše, ale také bratra druhého z poškozených Vojtěcha Pokoše. Ten střelbu přežil. 

Kajínkův případ provázejí nejasnosti. Například vdova po Štefanovi Jandovi vydala nedávno knihu, ve které vyjadřuje názor, že Kajínek není vrahem jejího muže. Sám Jiří Kajínek žádal několikrát o nové otevření svého případu. Zatím nebyl úspěšný, podle soudu chyběly nové důkazy, kvůli kterým by bylo možné případ znovu projednat. 


Video