Jiří Kajínek u soudu v Plzni

Jiří Kajínek u soudu v Plzni | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Kajínkovi soudci se vyloučili z dalšího jednání

  • 257
Senát Krajského soudu v Plzni, který minulý týden odmítl obnovit proces s vrahem Kajínkem, se vyloučil z případného nového jednání. Důvodem je nahrávka jejich tajné porady odvysílaná televizí Nova. Na toho, kdo ji pořídil, podali trestní oznámení.

ČTĚTE TAKÉ:

Anonym hrozil Kajínkovu soudci výbuchem auta

Senátu, který minulou středu o Jiřím Kajínkovi rozhodoval, předsedal Tomáš Bouček. Na tajně pořízené nahrávce, kterou po Nově zveřejnila i další média, přísedícím připomíná, že už jednou Kajínka "s klidným svědomím" odmítli.

Kajínkova advokátka Klára Slámová to považuje za důkaz, že soudce je podjatý a dopředu byl rozhodnutý jejího klienta bez ohledu na nové důkazy odmítnout. Slámová řekla MF DNES, že neví, jestli proti rozhodnutí soudu nepodají stížnost.

"Usnesení o vyloučení soudců jsme ještě nedostali. My jsme už minulý týden podali námitku proti podjatosti soudců. Tvrdíme, že senát byl vyloučen ještě před tím, než vydal ve středu rozhodnutí," reagovala Klára Slámová.

Bouček dnes sdělil MF DNES, že se senát kvůli nahrávce vyloučil z procesu k pátku 10. března. "Důvodem je trestní oznámení (podané soudci) na neznámého pachatele pro trestný čin poškozování cizích práv v souvislosti s nezákonným pořízením a zveřejněním nahrávky tajné porady senátu," uvedl soudce.

V trestním oznámení vystupují členové senátu jako poškození. Podle Boučka je zveřejnění nahrávky porady senátu přímým útokem na soudce, kteří o případu nyní rozhodovali. "Bez ohledu na další vývoj událostí by senát nemusel být vnímán jako nepodjatý," vysvětlil Bouček.

Proti rozhodnutí senátu může podat stížnost státní zástupce nebo advokáti Kajínka. O ní by rozhodoval pražský vrchní soud. Ten by rozhodoval, zda se Boučkův senát bude obnovou případu Jiřího Kajínka dál zabývat nebo jestli o kauze rozhodnou jiní soudci.

Pokud by případ nakonec dostali jiní soudci, museli by kauzu projednávat úplně od začátku. Znovu by tak například vyslýchali svědky, kteří už jednou vypovídali.

"Podle mého názoru by vrchní soud mohl vynést verdikt sám, pokud rozhodnutí plzeňských soudců o nepovolení obnovy procesu zruší. Domnívám se, že důvody tam pro to jsou," dodala k případu Slámová.

Ministerstvo: Nebyl porušen zákon
Podle ministerstva spravedlnosti však nebyl porušen zákon o utajovaných skutečnostech, protože porada senátu není tajná, ale neveřejná.

"Navíc se nejedná o poradu konečnou, před hlasováním. Pokud dojde indiskrecí ke zveřejnění, je naopak pochopitelné, že se pan ministr chce seznámit s jejím obsahem a je velmi odpovědné, pokud tak učiní na základě seznámení se s celým kontextem, aby závěr nebyl učiněn pouze na základě vět a výroků vytržených z kontextu," řekl tiskový mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Ministerstvo považuje naopak za absurdní, aby v situaci, kdy je s nahrávkou seznámena prostřednictvím médií široká veřejnost, na tento stav nijak nereagovalo. "Zvláště tehdy, jsou-li svědci a další osoby označováni předsedou senátu za "verbež". Takový přístup by narušené důstojnosti justice zcela jistě nepřispěl," mínil Dimun.

Teprve na základě obsahu tohoto záznamu bude podle něj možné posoudit, zda nemohlo dojít k pochybení jak ze strany členů senátu, tak ze strany dalších lidí, zejména novinářů.

"Tento záznam také může sloužit k tomu, aby ve věci bylo podáno případné další trestní oznámení na neznámého pachatele, případně další podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání," upozornil mluvčí s tím, že zda se za současné situace bude ministr Pavel Němec postih soudce Tomáše Boučka požadovat, nelze předjímat.

Krajský soud: Nahrávku nelze hodnotit
Krajský soud v Plzni předal případ pořízení záznamu z neveřejného jednání senátu k prošetření policii. Podle místopředsedy Eduarda Wipplingera nepočítá vedení soudu s žádnou sankcí pro soudce Tomáše Boučka.

"Informace, které zazněly na poradě senátu, jsou tajné. Nemůžeme se proto jimi zabývat, například si je poslechnout nebo je jakkoli hodnotit. Navíc porada trvala více než patnáct minut a v reportáži zazněly jen útržky z jednání, takže věty mohly vyznít zcela jinak," říká Wipplinger.

Ten navíc upozornil, že na rozdíl od jiných případů, kdy jsou určité osoby vázány mlčenlivostí, nelze členy senátu mlčenlivosti zbavit.

"To nemůže udělat žádný orgán, nahlédnout do protokolu o hlasování z tohoto jednání smí jen nadřízený soud za určitých okolností. Členové senátu však o těchto informacích nikdy mluvit nesmí," dodává Wipplinger.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video