Kájínek překonal nepřekonatelné, říká pracovník věznice

Na doživotí odsouzený nájemný vrah Jiří Kájínek, který v neděli večer uprchl z mírovského vězení, zbořil mýtus o nemožnosti útěku z této nejpřísněji střežené káznice v zemi. "Kdybych to neslyšel v rádiu, nevěřil bych, že je to vůbec možné," řekl v rozhovoru pro ČTK bývalý zaměstnanec věznice, který v prostorách mírovského hradu pracoval 30 let. "Co vím, z Mírova nikdy nikdo přes hradby neutekl, Kájínek musí být kanón," uvedl zaměstnanec, který nechtěl zveřejnit jméno kvůli teprve nedávnému odchodu do penze.

Podle něj jsou ostraha a systém kontrol, zvlášť v oddělení pro doživotně odsouzené, tak přísné, že je s podivem, jak se dostal Kájínek k předmětu, kterým přeřezal mříže. "Navíc chodí pravidelně do cel dozorci s kladivy a kontrolují mříže, zda mají správný zvuk a nejsou narušené," řekl.

Kájínek se po překonání mříží spustil do příkopu a potom vyšplhal na vysoké hradby. "To je další záhada, protože v oknech jsou velmi silné mříže ještě z dob druhé světové války, z okna do příkopu snad dvě desítky metrů, v příkopu pobíhají speciálně vycvičení útoční psi a hradby mají nějakých osm metrů," podivil se bývalý zaměstnanec.

Podle vyjádření Vězeňské služby překonal uprchlík příkop i hradby na laně. Když se Kájínkovi podařilo dostat až na hradby, musel překonat nejnebezpečnější úsek - osvětlený dvoumetrový ochoz hlídaný strážci se samopaly.

Kájínek mohl těžko překonat skok z desetimetrové výšky
Ti si podle vedení věznice uprchlíka všimli a zahájili palbu, vězně však nezastavili. "Jen těžko si dovedu představit, že po tom všem by Kájínek bez zranění překonal skok z desetimetrové výšky, když navíc hradby z venkovní strany obepíná ostnatý drát a železné zábrany," uvažuje pracovník.

Tři trestanci, kteří z věznice prchali v 70. letech, štěstí neměli
Podle něj právě na těchto překážkách skončili tři vězni, kteří se pokusili uprchnout z Mírova v polovině 70. let.

"Jeden se při skoku z hradeb zachytil za ostnatý drát a roztříštil si lebku o stěnu, druhý si po skoku zlomil obě nohy. Třetí měl štěstí a dopadl do kupky sena, při dalším útěku byl však postřelen a zadržen," vzpomíná zaměstnanec.

Naopak se nedivil tomu, že strážný prchajícího Kájínka zřejmě netrefil. "Při tehdejším útěku dozorci vystřelili 400 nábojů, pouze jeden z mužů měl však dvě kulky v rameni," podotkl.

Kájínek zbořil legendu o Mírově
Zaměstnanec soudí, že útěk této trojice byl jediný zdařilejší v novodobé historii Mírova. "Útěk se většinou odhalil už v počátku; například když se dva muži chtěli skrýt do palet připravených k odvozu z věznice.

Pokud někdo utekl, tak při pracích venku nebo při eskortě. O něco podobného jako Kájínek se pokusil ještě za války jeden Němci vězněný esesák, ale on neměl to štěstí. Kájínek zbořil legendu o neprůstřelnosti Mírova," uzavřel trochu s obdivem v hlase bývalý zaměstnanec věznice.


Video