Kajínek: Donutil jsem Černou, aby mě schovala

Jiří Kajínek v pátek potvrdil výpověď Marie Černé, která jej 40 dnů ukrývala ve svém bytě na sídlišti Velká Ohrada v Praze. Kajínek přiznal, že Černou k tomu, aby jej v bytě nechala, donutil. "Vypověděl stejně jako Černá," řekl pražský vyšetřovatel Mirko Hůlek. "Jakým způsobem se až k bytu dostal, odmítl vypovídat. Potvrdil ovšem i to, že jí přinutil, aby mu povolila v bytě přebývat. Navodil prý takovou situaci, aby se měla domnívala, že se jí jinak něco stane," dodal vyšetřovatel, který vyslýchal Kajínka.Na videoreportáž s Marií Černou se podívejte ZDE.

"Ptali jsme se na všechno," prohlásil druhý vyšetřovatel Pavel Osvald, podle něhož se Kajínek například téměř nehodlal bavit o okolnostech útěku.

"V tomto ohledu vypovídal velmi povrchně," uvedl Osvald. Dodal přitom, že ze strany odsouzeného v této souvislosti nepadlo ani žádné jméno možného pomocníka.

Kajínek o případném koplicovi mlčel
Na otázku, kde získal zbraně, oblečení a peníze, Kajínek podle Osvalda neodpověděl.

Také o tom, zda Kajínek již před útěkem věděl, kam  půjde, odmítl Osvald spekulovat s odkazem na to, že je nutné vyslechnout další lidi. "Na začátku vyšetřování jsem říkal, že budou vyslechnuti tři lidé, ale už víme, že jich bude daleko víc," naznačil.

Policie v úterý obvinila Černou z nadržování
Policie přitom již v úterý obvinila Marii Černou z trestného činu nadržování. Vyšetřovatel je přesvědčen, že Černá, jejíž manžel Ludvík si také odpykává doživotní trest v mírovské pevnosti, Kajínkovi vědomě pomáhala a útočiště mu poskytla dobrovolně.

Podle vyšetřovatele jednala Černá na popud svého muže. To však obviněná popírá. "Já neměla jinou volbu!" říká Černá. "Kdybych ho nechala odejít někam jinam, tak on neměl jinou volbu. On mi vždycky říkal: já nechci nikomu ublížit, ale on by musel do jiného bytu a tam by někomu ublížil. To jsem přece dopustit nemohla!"

Černá zůstává na svobodě
"Pravděpodobně už od 29. října až do zatčení paní Černá ve svém bytě Jiřího Kajínka ukrývala, ačkoli věděla, že se jedná o uprchlého vězně, který se skrývá," uvedl ředitel pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček a dodal, že není důvod proč by obviněná musela jít do vyšetřovací vazby. "Nehrozí jí nijak velký trest a není ani obava z toho, že by mohla ovlivňovat svědky nebo nějak jinak mařit vyšetřování," řekl. Pokud vinu uzná i soud, hrozí Černé až tři roky vězení.

Žena se prý bála Kajínkovy msty
Policisté zatím nechtějí spekulovat, zda Černá pomáhala Kajínkovi i s útěkem z Mírova. "Rozhodně to ale nemohlo být tak, že prostě u ní jen tak jednou večer zazvonil a ona ho pustila dál. Bude na vyšetřovateli, jaké důkazy ještě opatří," uvedl šéf kriminální policie Ladislav Kadeřábek. Podle jeho slov však obhajoba Černé zatím spočívá v tvrzení, že Kajínkovi vyhověla z obavy před možnou mstou. "Tvrdila, že měla také strach z toho, že by Kajínek na svobodě mohl někomu ublížit," řekl.

Kriminalisté také vysvětlili, proč si pro zatčení Kajínka vybrali právě páteční večer, když o jeho úkrytu na pražském sídlišti Velká Ohrada věděli zhruba dva týdny. V tu chvíli totiž bylo jasné, že v bytě bude Kajínek sám. Černá i s dítětem byla ten den na pravidelné a předem řádně ohlášené návštěvě u svého manžela na Mírově. Ludvík Černý si tam už třetím rokem odpykává doživotní trest za takzvané orlické vraždy.

Černá Kajínka neudala
"Nebyla to ale rozhodně ona, kdo by Kajínka udal. Přišli jsme na to jinak," podotkl Kadeřábek.

Další informace by úřady mohly získat dnes, kdy bude Černou vyslýchat vyšetřovatel.

Kajínek toho moc neřekl
Od Kajínka, za kterým byli policisté ve Valdicích v jeho speciálně upravené cele už včera, se toho podle očekávání moc nedověděli. "Odpovídal spíše stručně. Něco objasnil jen z části, na některé otázky nereagoval vůbec," řekl ČTK šéf šumperských vyšetřovatelů Stanislav Harciník. (Více ZDE.)

Přestože je Marie Černá stíhána na svobodě, do zaměstnání (je učitelkou v mateřské školce v Praze-Motole) kvůli pracovní neschopnosti nechodí.

Ředitelka školky Milada Fišerová však z potíží své podřízené zatím žádné závěry vyvozovat nechce. "Paní Černá je dobrou učitelkou. Byla jsem s ní velmi spokojená," uvedla. Reakce rodičů dětí na vzniklou situaci jsou podle ní různé. "Někteří zastávají stejný názor jako já. Někteří jsou rozhořčeni," konstatovala.

Věří mu, říká psycholožka
První výsledky policejního vyšetřování naznačují, že Marie Černá, v jejímž bytě policie v pátek večer zatkla Jiřího Kajínka, uprchlíkovi pomáhala vědomě a dobrovolně. Psycholožka Kateřina Bernardová, která má za sebou dlouhou praxi z věznice v Praze-Ruzyni, soudí, že ji k tomu vedla zřejmě bezmezná oddanost a víra v nevinu svého, rovněž doživotně odsouzeného manžela Ludvíka.

Hodně tím riskovala, musela být srozuměna s tím, že jí hrozí i vězení. Je to podle vás i s ohledem na její malé dítě normální?
Tam je klíčové to slovo normální. Není to normální chování, pochopitelně. Takzvaně normálně smýšlející člověk to nemůže pochopit, zdá se mu to neadekvátní. Ale ta žena také nebyla v normální situaci. Má za muže někoho, kdo byl odsouzen na doživotí za brutální zločin. A to skutečně není normální.

Černá zřejmě uprchlíkovi pomáhala na popud či přání manžela. Je mu totiž vděčna za to, že ji před časem neopustil, když těžce onemocněla. I to zřejmě sehrálo roli...
Já tedy neznám anamnézu té paní, ale to mohl být rozhodující moment, kdy se neskutečným způsobem upnula na jediného člověka, byť obviněného z takových hrůz. V takové až psí oddanosti je takový člověk udělat cokoli. Třeba i krýt zločin.

Myslíte, že svému muži skutečně věří, nebo si jen nalhává a doufá, že něčeho takového by nebyl schopen a stal se jen obětí nějakého spiknutí?
Já bych řekla, že tomu věří. Je to individuální, ale často zjistím, že věří.

Když tedy věří v nevinu svého muže, je možné, že je přesvědčena o nevině Kajínka, který byl jeho spoluvězněm?
Myslím, že ano. Partnerky nadlouho odsouzených mužů mají většinou svůj zvláštní svět. V něm mají i své postoje, názory, myšlení, které se té "normální" populaci zdá nepochopitelné.


Video