Kajínek děkuje za znovuotevření své kauzy

P r a h a - Vicepremiér Pavel Rychetský znovu otevřel kauzu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který je odsouzen na doživotí. Jako ministr spravedlnosti totiž podal stížnost pro porušení zákona Nejvyššímu soudu v Brně. Případ nájemného vraha se tak opět vrací před soud.
Kajínek Rychetskému na dálku poděkoval. "Vážím si rozhodnutí pana Rychetského, který svým postojem prohlásil, že mu záleží na pravdě a spravedlnosti, a není lhostejný ke skutečnosti, že by mohl být někdo nespravedlivě odsouzený," napsal Kajínek ve svém vyjádření pro televizi TV 3.

Kajínek obviňuje z vražd policistu
Jiří Kajínek v rozhovoru pro televizi Nova naznačil, že vraždy nespáchal on, ale některý z policistů z Plzně. "Teprve teď začíná svítit nějaké světélko naděje, kdy by pravda mohla vyjít najevo. To je to, o co tady jde," řekl Nově Kajínek.

"Jestli myslíte, že se prokáže, že policista zavraždil Jandu, tak tomu moc nevěřím," poznamenal Kajínek, který byl odsouzen právě za vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce. Dodal však, že "všichni tuší", kdo má vraždu na svědomí.

Kajínek byl za dvě nájemné vraždy odsouzen v roce 1998 k doživotnímu trestu, vinu ale popírá. Spekulace o jeho nevině se znovu objevily poté, co loni utekl z vězení. Policisté ho dopadli 8. prosince.

Jedním z hlavních důvodů, proč obhájce usiloval o obnovení procesu, je provedení rekonstrukce s vyšetřovacím pokusem na místě činu. Ta při hlavním líčení provedena nebyla.

Nevím, zda se řízení s Kajínkem obnoví, řekl Rychetský

Advokát Jiřího Kajínka Jaroslav Bárta
"Není to však ještě vítězství, protože o obnovení procesu musí rozhodnout Nejvyšší soud. Případ by měl být obnoven, aby se vyjasnilo, jestli se událost odehrála tak, jak je uvedeno ve zdůvodnění rozsudku."


Vicepremiér Rychetský podal stížnost k Nejvyššímu soudu i přesto, že mu jeho nejbližší spolupracovníci tento krok nedoporučili. Soud rozhodne o případu Kajínek do tří měsíců. Rychetský zakončil otevřením kauzy nájemného vraha svou čtyřměsíční dráhu v čele ministerstva spravedlnosti. Ve funkci jej vystřídal Jaroslav Bureš.

 

Faksimili dopisu s vyjádřením Jiřího Kajínka najdete ZDE. 
Počítačový
přepis dopisu si otevřte/stáhněte TADY.

Rychetský si netroufl odhadnout, zda podání stížnosti povede k obnovení procesu. "Já nemohu vůbec odhadnout, zda podání stížnosti pro porušení zákona ve prospěch odsouzeného Jiřího Kajínka povede skutečně k tomu, že se v plném rozsahu obnoví trestní řízení a že se prošetří i ta skutečně velmi podezřelá činnost policie v té kauze," řekl Rychetský.

Do křesla ministra spravedlnosti usedl Jaroslav Bureš, čtěte ZDE.
O dstupující ministr spravedlnosti rozvedl, že případ v něm vzbudil několik pochybností. Soud první i druhé instance odsoudil Kajínka za nájemnou vraždu. Ale toho, kdo si ho najal, neodsoudil za návod k vraždě, ale za vydírání, respektive návod k němu, uvedl Rychetský.

Vražda vyžadovala artistický výkon, říká vicepremiér
Druhá pochybnost se týká samotného provedení vraždy. Vrah musel střílet oběma rukama z různých stran a z jednoho místa současně. Dokázal tak usmrtit dva lidi, postřelit třetího a ještě vyměnit zásobníky.

"To je svým způsobem artistický výkon," poznamenal Rychetský. Soud se neměl podle něj spokojit se znaleckým posudkem, že to je teoreticky možné. Nezdá se mu ani to, že dva rozhodující svědci byli v té době ve vyšetřovací vazbě pro jiné trestné činy.

Soudce Pravoslav Polák
"Jsem rád, že případ prozkoumá kompetentní orgán a tak vyloučí veškeré spekulace, podle neoficiálních informací se expertíza shodla se závěry soudu."


Kajínkův soudce: Otevření případu by smylo pochybnosti
Soudce plzeňského soudu Pravoslav Polák, který Kajínka před více než dvěma lety odsoudil za vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, už dříve prohlásil, že by případné znovuotevření přivítal. "Bylo by to opravdu, a nejen pro mě, asi nejlepší řešení. Jinak by ten stín pochybností pořád trval. Takhle by to snad už bylo definitivní," řekl v den, kdy policie Kajínka po jeho čtyřicetidenním útěku z mírovské pevnosti znovu zatkla v Praze.

V případě, že by Nejvyšší soud vrátil Kajínkův případ do Plzně soudce Polák by jej už projednávat nechtěl. "Jednak nejsem zařazen na oddělení, které vyřizuje případy jako soud první instance, ale jsem předseda odvolacího senátu. Druhý moment je v tom, že po té rozsáhlé mediální kampani, kdy občas názory přesahovaly až do útoku na moji osobu, by jsme asi - veřejnost i já - mohli pochybovat o tom, jestli bych vedl ten případ zcela objektivně," řekl Polák TVD.

Uvažuje dokonce o tom, že by se nechal vyloučit z projednávání, aby nevznikly žádné pochybnosti o jeho objektivitě. "Takže by to musel projednávat jiný senát pod jiným předsedou. A já tvrdím, že při tom vytížení soudu je to otázka měsíců," dodal.

Právě způsob, jakým Kajínek na svoji kauzu upozornil a vymohl si tak její obnovení, ale může podle některých expertů "navnadit" ostatní vězně. "Ono hodně z nich je, jak známo, přesvědčeno o své nevině. A příklady táhnou. Je možné, že začnou víc utíkat," míní ředitel pankrácké vazební věznice Jaroslav Grüber.

Co může v kauze udělat Nejvyšší soud
Nejvyšší soud se stížností bude zabývat asi dva až tři měsíce.
Rozhodnout může takto:

  1. Rozhodne, že stížnost není oprávněná, a zamítne ji. V praxi by to znamenalo, že Kajínkův doživotní trest definitivně platí.
  2. Rozhodne, že stížnost je oprávněná, zčásti nebo zcela zruší původní rozsudek a vrátí kauzu k první instanci. Zároveň má například možnost nařídit provedení dalších důkazů.
  3. Zruší původní rozsudek a rozhodne sám. To se stává jenom výjimečně.

Policie zatkla Jiřího Kajínka na pražském sídlišti Velká Ohrada a odvezla jej do některé z věznic. (8. prosince 2000)

Policie využila momentu překvapení a Jiřího Kajínka rychle svlékla do naha a spoutala. (8. prosince 2000)

Spoutaný Jiří Kajínek ve svém úkrytu - pražském bytě na Velké Ohradě. (8. prosince 2000)

Jiří Kajínek utrpěl při zatčení zranění hlavy. (8. prosince 2000)

Poté, co policie Jiřího Kajínka svlékla a spotala, jej zabalila do prostěradla. (8. prosince 2000)

Faksimile dopisu, který poslal Jiří Kajínek televizi TV 3 (2. února 2001)


Nejlepší videa na Revue